گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

كارشناس هنری فرهنگستان هنر: هنر "شمایل نگاری" در ایران مهجور مانده است

محمدعلی با انتقاد از اینکه این سبک هنری مهجور مانده گفت: مخاطب امروز بیشتر با هنر مدرن در ارتباط است و سرمایه گذاری لازم نیز برای پرده های نقالی و نقاشی های خیال نگارانه صورت نمی گیرد.

1398/06/20
|
10:15
|

برنامه "گفتگوی فرهنگی" با موضوع نگاهی به هنرهای شمایلی عاشورا با حضور مرتضی محمدعلی کارشناس هنری فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

محمدعلی با ارائه تعریفی از هنرهای شمایلی بیان کرد: "هنر شمایلی" شیوه ای از نقاشی ایرانی است که بر مبنای روایت و با درون مایه رزم، بزم و مناسک مذهبی تصویر می شود و از اواخر دوره قاجار تا پهلوی اول ادامه یافته است.

وی افزود: هر هنر دارای ساختار مخصوص به خود است و ساختار بر مبنای تفکر و نوع تفکر نیز به نسبت ارتباط هنرمند با زمان خود شکل می گیرد.

کارشناس هنری فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، ساختار را مهم ترین مولفه در یک هنر به ویژه هنر شمایل نگاری معرفی کرد و گفت: به عقیده متفکران، در هر دوره از تاریخ یک حقیقتی ظهور می کند که صورت نوعی آن، هنر است.

محمدعلی خاطرنشان کرد: هنر خیال نگاری سینه به سینه منتقل می شد و به نوعی شاگرد-استادی بود اما با گذشت زمان، آموزش سبک و سیاق این نقاشی کمتر و نهایتاً به فراموشی سپرده شد.

وی در ادامه این "گفتگوی فرهنگی" به سه رویکرد هنر شمایل نگاری اشاره کرد و گفت: هنر شمایل نگاری یک گرایش مدرن مطالعاتی در زمینه تصویر و با سه رویکرد " توصیف پیشا شمایل نگارانه"، "تحلیل شمایل نگارانه" و "تفسیر شمایل نگارانه" قابل بررسی است.

کارشناس هنری فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: هنرمندانی که خودآموخته بودند درد مردم کوچه و بازار را به تصویر می کشیدند اما وقتی این هنر از پرده های نقالی خارج شد، به هنر تعزیه تغییر شکل داد و با گذشت زمان و تغییر دوره های مختل، شکل این هنر نیز تغییر کرد.

محمدعلی با انتقاد از اینکه این سبک هنری مهجور مانده گفت: مخاطب امروز بیشتر با هنر مدرن در ارتباط است و سرمایه گذاری لازم نیز برای پرده های نقالی و نقاشی های خیال نگارانه صورت نمی گیرد.

وی درخصوص مهمترین رسالت فرهنگستان هنر بیان کرد: گروه های تخصصی مانند "گروه های سنتی" و "گروه هنرهای از یاد رفته" در فرهنگستان هنر حضور دارند که با حمایت از پیشکسوتان فعال در این حوزه، بخشی از هنرها احیا شدند.

کارشناس هنری فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان ساخت: متاسفانه از هنرمندان واقعی و پر حجب و حیای این حوزه غفلت صورت گرفته است، از این رو سال گذشته از هنرمندان خیال نگار به ویژه یک هنرمند 90 ساله تبریزی تجلیل کردیم.

محمدعلی همچنین با اذعان به غفلت از هنرهای سنتی و حقیقت هنرهای سنتی در مواجهه نسل جدید گفت: ما باید دانش آموزان و دانشجویان را با این هنر آشنا و علاقمند کنیم

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی