گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

دبیركل بنیاد تكریم ادیان و مذاهب: پیاده‌روی میلیونی اربعین سرآغاز تمدن نوین اسلامی است

محمدمهدی مومنی‌ها گفت: همان‌طور که رهبری هم اشاره کردند ما در آغاز یک تمدن‌سازی نوین هستیم که بحث اربعین و حضور میلیونی مردم در آن می‌تواند سرآغاز این تمدن باشد.

1398/07/25
|
09:45
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (راهپیمایی اربعین، تمدن‌ساز یا بدعت آفرین) با حضور دکتر محمدمهدی مومنی‌ها، دبیرکل بنیاد تکریم ادیان و مذاهب روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدمهدی مومنی‌ها در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: زمانی زائران اربعین تنها از کشور عراق بود، اما امروز از سراسر دنیا نزدیک 80 کشور افرادی به زیارت امام حسین(ع) می‌آیند که شیعه نیستند، هر چند شیعیان در آئین اربعین حضور پررنگ‌تری دارند، هر سال در هفته‌های منتهی به اربعین امواج عظیم جمعیت عزادار برای ارادت به سیدالشهدا با پیای پیاده و کوله‌باری از لطافت معنوی مسیر را طی می‌کنند. در کوی و برزن‌های عراق نیز استقبال از مردم عزادار صورت می‌گیرد.

وی افزود: اگر بخواهم مقایسه‌ای میان جمعیت چند سال پیش با امسال بکنم، اربعین امروز از لحاظ کمیت و کیفیت قابل مقایسه با نیست و طی این سال‌ها شاهد تغییرات زیادی بودیم و انصافا هر سال که می‌گذرد هم حضور مردم به یک پختگی می‌رسد و هم این‌که جمعیت زیادی که به شهرهای خودشان برمی‌گردند، خود آنها یک رسانه هستند و تبلیغی برای حضور میلیونی مردم. لذا این حرکت عظیم در کنار جنبه‌های معنوی و تعالی بخش آن حائز نکات ارزش‌بخشی است که نشان می‌دهد با الهام از یک منشا دینی و معنوی چگونه می‌شود، حضور میلیونی مردم را از نقاط مختلف دنیا بدون کوچک‌ترین تقابل و تعارضی شاهد باشیم.

دبیر کل بنیاد تکریم ادیان و مذاهب ادامه داد: پیاده‌روی اربعین جلوه‌ای از حضور هماهنگ و همافزای انسان‌های بی‌شمار از اقوام، ملیت‌ها و مذاهب مختلف است، لذا ما شاهد هستیم نه تنها شیعیان که شرکت در این آئین را وظیفه خودشان می‌دانند، بلکه اهل تسنن و حتی از ادیان دیگر نیز همچون مسیحیان حضور پیدا می‌کنند، یعنی این حرکت عظیم اکنون دیگر متعلق به جامعه شیعه نیست و حتی تعلق به مسلمانان ندارد، یک حرکت و تجمع بزرگی است که ملیت‌ها و مذاهب مختلف را در کنار هم قرار داده و با کمترین آسیب این آئین انجام می‌شود و سرانجام نیکوتر این‌که همانا بار فرهنگی و اجتماعی در این سفر معنوی قرار دارد.

محمدمهدی مومنی‌ها گفت: می‌دانیم کشور عراق کشوری است که طی سال‌های اخیر دچار جنگ‌هایی بوده و حملاتی از داعش و قبل از آن القاعده را پشت سر گذاشته است و به نوعی همیشه مورد هجوم بوده است، اما در این فاصله زمانی که مراسم اربعین برپاست مشاهده می‌کنیم که این مراسم با شکوه خاصی برگزار می‌شود و کوچک‌ترین حرکت‌هایی که به طور یقین تلاش می‌کنند که به نوعی این پیاده‌روی را دچار اختلال کنند، موفق نمی‌شوند. همان‌طور که رهبری هم اشاره کردند ما در آغاز یک تمدن‌سازی نوین هستیم که بحث اربعین و حضور میلیونی مردم در آن می‌تواند سرآغاز این تمدن باشد.

وی افزود: در واقع برادری و وحدتی که در حضور میلیونی اربعین است، نشان دهنده یک تمدن است. از طرفی مسائلی که مدتی پیش در عراق رخ داد، حاکی از آن است که دشمنان ما به خوبی به تاثیرات حرکت عظیم پیاده‌روی اربعین واقف هستند و اگر بخواهند اربعین و حرکت امام حسین و در ادامه پیاده‌روی اربعین را در رسانه‌های‌شان منعکس کنند، باعث اتفاقات بسیاری خواهد شد. پیاده‌روی اربعین نماد احساسات پاک و دلدادگی مردم به امام حسین(ع) است و بر هیچ انسان آزاده‌ای پوشیده نیست که امام حسین(ع) مظهر آزادگی و عظمت وجود یک انسان در برابر طاغوت است. زیرا امام در برابر ظلم ایستادند و شعار هیهات من ذالله سر دادند که این شعار بعدها منشا آزادی برای بسیار از ظلم‌ستیزان شد. امروز نه تنها مسلمانان بلکه بسیاری از مذاهب دیگر به پاس احترام به ندای آزادی امام حسین(ع) و یاران باوفایش در این اجتماع بزرگ شرکت می‌کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی