گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مدرس حوزه و دانشگاه: اربعین در حقیقت غدیر عاشوراست

زینت آل‌بوعلی گفت: در حقیقت ندای هل من ناصر ینصرنی که امام حسین(ع) روز عاشورا سر داد، امروز زائران پیاده‌روی اربعین به آن جواب می‌دهند تا از امامت، ولایت و دغدغه‌هایی که آن‌زمان امام داشتند، حمایت کنند.

1398/07/27
|
08:37

برنامه "گفت‌وگوی فرهنگی" با موضوع (راهپیمایی اربعین، تمدن‌ساز یا بدعت آفرین) در ادامه با حضور زینت آل‌بوعلی، مدرس حوزه و دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

زینت آل بوعلی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: به نظرم به نوعی اربعین خودش غدیر عاشوراست، همان‌طور که غدیر برای ولایت بسیار مهم است، اربعین هم برای عاشورا حکم غدیر را دارد که نشان از اهمیت آن است. به عبارتی به واسطه اربعین است که عاشورا نمود پیدا می‌کند. وقتی مردم موقعیت عاشورا و شهادت را درک کنند، به سمت روحیه شهادت‌طلبی خواهند رفت و با نشان دادن ایثار و فداکاری خود در اربعین شرکت می‌کنند تا خودشان را به کمال برسانند.

وی افزود: برای همین جمعیتی که هر سال برای پیاده‌روی اربعین به سمت عراق و کربلا حرکت می‌کند، افزون‌تر می‌شود، هر چند قبلا که عراق در تصرف حکومت بعث بود، برخی علمای ما حرکت پیاده‌روی اربعین را حتی در حد یک جمع کوچک انجام می‌دادند، اما بارها پیش آمده که با مداخله نیروهای بعثی سرکوب شده بودند برای مثال مردم عراق سال 1390 و 1395 و 1397 ه.ق برای اعتراض به حکومت ظالمانه و استبدادی حزب بعث که در راس آن صدام بود، حرکتی اعتراضی را آغاز کردند تا پیاده به سمت کربلا حرکت کنند و اعتراض خود را به این شکل به حکومت وقت نشان دهند.

مدرس حوزه و دانشگاه ادامه داد: از آنجا که نیروهای حکومتی حزب بعث مداخله کردند و جلوی حرکت اعتراضی مردم به صورت پیاده‌روی به سمت کربلا گرفتند و حتی سال 1397 ه.ق وقایع به شکلی پیش رفت که بیشترین آمار شهادت در این حرکت اعتراضی رقم خورد و کشتار فجیعی رخ داد که در تاریخ ثبت شد. این شکل مقابله با پیاده‌روی اعتراضی مردم به سمت کربلا به دلیل بیداری‌گری و افزایش بصیرت اربعین است و به دلیل فرهنگ عاشورایی که در میان شیعیان جاری است، نمود پیدا می‌کند. برای مثال امام حسین(ع) روز عاشورا ندای هل من ناصر ینصرنی در مقابل دشمن سر داد، زمانی که حضرت چنین ندایی سر داد، می‌دانست که آنها دشمن هستند و یاریش نمی‌کند، پس چرا ندای یاری سر داد؟ برای این‌که در چنین روزی نمود پیدا کند.

زینت آل‌بوعلی گفت: در حقیقت ندای هل من ناصر ینصرنی که حضرت روز عاشورا سر داد، امروز زائران پیاده‌روی اربعین به آن ندا جواب می‌دهند و آن صدای هل من ناصر ینصرنی پاسخ داده می‌شود تا از امامت، ولایت و دغدغه‌هایی که آن‌زمان امام داشتند، حمایت کنند. در حقیقت حسینی شوند و خودشان را از هر گونه جهالت خارج کنند و با پیاده‌روی اربعین در مسیر بیداری و اسلام‌خواهی قدم بگذارند.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزود: در واقع مردم باشرکت در پیاده‌روی اربعین بر آنند که بیدارگری و اسلام‌خواهی را در میان جهانیان گسترش دهند و زمینه‌های حضور امام زمان فراهم شود. به طوری که آنها در هر قدم پیاده‌روی می‌گویند نذر امام زمان است و باید دعای فرج امام را تلاوت کرد، زیرا امام عصر ما امام زمان است و وقتی ما می‌خواهیم به ندای هل من ناصر ینصرنی امام حسین پاسخ دهیم، باید به امام زمان یاری برسانیم و در حقیقت خودمان را به اماممان متصل کنیم و انتظار حقیقی را با عمل نشان می‌دهیم. لذا همین پیاده‌روی اربعین نشان‌دهنده این است که منتظران با این حرکت به سوی امام حسین(ع) انتظار و منتظر شدن خودشان را نشان می‌دهند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی