گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر: بازار سیاه کاغذ و مافیای صنعت نشر؛ اسباب سرشکستگی فرهنگ

شرفشاهی گفت: بازار سیاه کاغذ و مافیای صنعت چاپ و نشر اسباب سرشکستگی فرهنگ جامعه ماست و پیامدهای مخربی خواهد داشت.

1398/10/09
|
11:53
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع اقتصاد نشر و انزوای ناشران با حضور کاظم کامران شرفشاهی نویسنده، منتقد ادبی و مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر به روی آنتن رفت.

شرفشاهی در این برنامه اظهار کرد: صدور پروانه نشر همانطور که می تواند یک تهدید باشد یک فرصت نیز هست بدین معنا که ما نباید مانع صدور پروانه نشر و یا عامل سخت گیری های غیرمنطقی در این عرصه شویم.

وی با بیان اینکه نباید راه را بر کسانی که در آینده به ناشران بزرگی تبدیل خواهند شد مسدود کنیم افزود: بسیاری از مدعیان امروز صنعت چاپ و نشر، در گذشته از این آوازه و موقعیت بالایی امروز برخوردار نبودند.

مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر، فرهنگ جامعه ایران را بیمار خواند و گفت: تعداد ناشران قبل از انقلاب 200 نفر بود که با پیروزی انقلاب فضا برای گسترش فعالیت های فرهنگی باز شد اما به تدریج عده ای با نیت غیرفرهنگ وارد این عرصه شدند و این کارها نشانه بیماری فرهنگ جامعه است.

این نویسنده ادامه داد: این بیماری فرهنگی تا جایی پیش رفت که عده ای برای کاندیدا شدن و پررنگ تر کردن رزومه خود، مجوز نشر می گرفتند و سوء استفاده می کردند.

شرفشاهی از نخبگان و دلسوزان جامعه درخواست کرد که در این حوزه آسیب شناسی کرده و راهی را برای درمان این معضل و بیماری جامعه پیدا کنند.

مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر در رابطه با صدور 17 هزار پروانه نشر مطرح کرد: تعداد قابل ملاحظه ای از این سیاهی لشکر، کسانی اند که به نیت و رویای دیگری وارد عرصه نشر شدند و چه بسا پروانه نشرشان را هم تمدید نکرده و در حاشیه قرار دارند. بخش قابل ملاحظه ای از این آمار هم ناشران عمومی اند که فعالیت خوبی هم داشتند اما به دلیل افزایش قیمت بی رویه کاغذ و ملزومات چاپ و سایر هزینه ها دست از فعالیت کشیده اند.

وی ادامه داد: وضعیت به جایی رسیده که صنعت چاپ و نشر کشور ما صدمه دیده و نه تنها ناشران، بلکه چاپخانه ها و دفاتر طراحی و تایپ نیز دچار مشکل و تعطیل شده اند.

شرفشاهی یادآور شد: ما قبل انقلاب اجازه بردن هر گونه کتاب کمک درسی با خودمان را به مدرسه نداشتیم و آموزش و پرورش و معلمان به شدت با چاپ و تکثیر این کتابها مخالفت می کردند اما این کتابها پس از انقلاب عمومیت پیدا کرده و به رسمیت شناخته شدند.

این نویسنده با اذعان به تأثیر مخرب کتابهای کمک آموزشی بر میزان مطالعه و فرهنگ جامعه گفت: کمترین عارضه این تیپ کتاب سازی ها این است که دیگر کسی به دنبال دانش آموزی و دانشجویی نخواهد رفت. در گذشته همه موظف بودند کتاب بخوانند و بیاموزند اما در حال حاضر این کتابها خلاقیت و طلب دانش را از افراد گرفته است.

وی با بیان اینکه نسل امروز به تدریج در حال تبدیل شدن به یک نسل بی انگیزه نسبت به مطالعه و کم سواد است تصریح کرد: گناه این قضیه پای مسئولانی است که مجوزهای نشر را برای این کتابها صادر و از این ماجرا حمایت می کنند.

مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر ادامه داد: پشت پرده این قضیه، مسئولان ذینفعی اند که تعدادی از آنها در آموزش و پرورش و عده دیگر هم در وزارت ارشاد و سایر سازمان ها و ارگان ها قرار گرفته و این ماجرا را تشدید می کنند.

این منتقد ادبی با اشاره به کتاب سازی ها و ورود گندم نمایان جو فروش به بازار کتاب عنوان کرد: اینکه ناشران کتاب های کمک آموزشی ادعای کار فرهنگی دارند صرفاً یک ادعاست و باید محتوا و سطح کیفی آنها بررسی شود.

شرفشاهی از نبود اراده برای رفع معضلات حوزه نشر انتقاد و اظهار کرد: صنعت نشر با فناوری های روز و جدید دنیا وارد دوره تازه ای می شود بطوریکه بسیاری از نویسندگان دنیا تمایلی به چاپ کتابشان ندارند و کتابهای خود را در فضای مجازی منتشر می کنند.

مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر در خاتمه ابراز داشت: بازار سیاه کاغذ و مافیای صنعت چاپ و نشر اسباب سرشکستگی فرهنگ جامعه ماست و پیامدهای مخربی خواهد داشت.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی