گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

نائب رئیس انجمن رفوگران فرش دستباف تهران: فرش ایرانی بدترین دوران خود را سپری می کند

صمدی با اظهار اینکه فرش در حال حاضر بدترین دوران خود را می گذارند گفت: فرش دستباف به ویژه فرش عشایری معرف پیشینه ایران با همه ویژگی های آن است.

1398/11/04
|
13:07
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع هنرهای دستی ایرانی اسلامی یا هنرهای وارداتی و با حضور یوسف صمدی بهرامی مدرس دانشگاه هنر و نائب رئیس انجمن رفوگران فرش دستبافت تهران به روی آنتن رفت.

صمدی با اظهار اینکه فرش در حال حاضر بدترین دوران خود را می گذارند گفت: فرش دستباف به ویژه فرش عشایری معرف پیشینه ایران با همه ویژگی های آن است.

وی با اشاره به جایگاه خاص فرش های عشایری در هنر و صنایع دستی ایران بیان کرد: رنگ و نقوش و چیدمان فرش عشایری گویای اطلاعات چندین هزار ساله اقوام ایرانی است و می توان با این فرش به زمان های گذشته سفر کرد و به تاریخ و ویژگی های فرهنگی و باورهای مردم صد سال قبل پی برد.

مدرس دانشگاه هنر متذکر شد: فرش ایران در همه دنیا شناخته شده است اما در حال حاضر به خاطر مشکلات فراوان اقتصادی جایگاه خود را از دست داده و نیازمند توجه ویژه است.

نائب رئیس انجمن رفوگران فرش دستباف تهران با بیان اینکه سلیقه های مردم درباره فرش با تاثیر از فرهنگ غرب در حال تغییر کردن است افزود: سلیقه ها در بازارهای جهانی نیز کاملاً متفاوت است و اگر این سلیقه های داخلی و خارجی را در نظر نگیریم کالاها به فروش نخواهند رفت.

صمدی تصریح کرد: مافیای فرش در خارج ایران با استفاده از تبلیغات، سلیقه های جدیدی را ایجاد کردند و با اجرای این برنامه های گسترده عملاً ایران از مدار خارج شده است ضمن اینکه نسل جدید در خارج نیز اهمیتی برای این سنتها قائل نمی شود و همه اینها باعث شده که بازار فرش را در خارج کشور از دست بدهیم.

وی با اذعان به مشکلات قانونگذاری در حوزه فرش گفت: در حال حاضر صادرکنندگان باید ارز خود را به دولت دهند اما ارزیابی ها بالاتر از قیمت واقعی کالاست و این باعث بی انگیزگی صادرکنندگان به این کار می شود، یعنی خروج فرش از کشور به معنای صادرات آن نیست بلکه از فروشگاه و انباری به فروشگاه و انبار دیگری منتقل می شود.

صمدی در پایان مطلب تأکید کرد: دانشگاه ها باید نیروهای متخصص و با مهارت را برای ورود به بازار تربیت کنند اما متاسفانه آموزش های فارغ التحصیلان هیچ فایده ای برای ورود به بازار کار ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی