گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

انقلاب اسلامی جایگاه اجتماعی زنان را ارتقا داد

معاون فرهنگی حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور گفت: در مقابل دو نگاه قبل از انقلاب به زن یعنی تحجرگرایی و تجددگرایی یک نگاه سومی هم از سوی امام خمینی (ره) مبتنی بر کرامت زن مطرح شد.

1399/04/16
|
13:30

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر معصومه ظهیری معاون فرهنگی حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور در مصاحبه تلفنی با گفتگوی فرهنگی اظهار کرد: اینکه ما چقدر مردم را متوجه ارزشهایی که در نهاد آنها به صورت فطری نهادینه شده متوجه کردیم و چه قدر این فطرت در آنها رنگ گرفته است دو مقوله‌ای هستند که باید در کنار هم بررسی شوند.

وی افزود: بخشی از شاخص ارزشهای انقلاب اسلامی به ارزشگذاری درباره اصالت های انسانی برمی‌گردد که انسانها توجه بیشتری به آن کردند و بخشی از شاخص ارزشهای انقلاب هم در کوران انقلاب اسلامی تحت تاثیر جریانها و هجمه‌ها قرار گرفت.

*نگاه سوم به زن مبتنی بر کرامت‌های انسانی است نه جنسیت

معاون فرهنگی حوزه های علمیه خواهران سراسر کشور گفت: خدارا شاکریم در مقابل نگاه قبل از انقلاب به زن یعنی دو نگاه تحجرگرایی و عزلت و کناره‌گیری زن از جایگاه اجتماعی خودش و نگاه تجددگرایی به زن و توجه بیشتر به جنسیت زن یک نگاه سومی هم از سوی نگاه امام خمینی (ره) مطرح شد.

وی ادامه داد: در این نگاه زن به عنوان یک انسان با همه کرامت‌های انسانی دیده شد و برای زنانی که در جامعه حضور پیدا می‌کردند به عنوان عامل انگیزشی مطرح گردید. در حقیقت به جای اینکه جنسیت مورد توجه قرار گیرد زن به عنوان یک انسان بر اساس استعدادها، قابلیت ها، توانمندی ها و در یک رقابت مثبت در تمامی عرصه های اجتماعی حضور پیدا کرد.

ظهیری متذکر شد: البته ما تفاوت هایی را هم بین زن و مرد قائلیم مانند شرایط جسمانی و ارتباطی با جنس مقابل در زن که تحفظ هایی را هم به دنبال دارد.

معاون فرهنگی حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور با بیان اینکه بانوان ما این تحفظ ها را به دلیل اینکه ارزشمند بودند و دقیقاً برای جنس مقابل هم وجود داشت پذیرفتند گفت: زمانی که آیه پوشش برای زنان نازل شد زنان هم نوع پوشش خاصی را پذیرفتند چراکه آن را از باب کرامت و حضور در عرصه های اجتماعی برای خود ارزشمند می دانستند.

*به خواسته های زنان به موقع پاسخ ندادیم

وی با تصریح بر اینکه ما نتوانستیم به صورت متقارن و متوازن به بعضی از خواسته های سنین مختلف مانند نیاز خانمها به امکانات و برخورداری ها به موقع جواب دهیم گفت: ما در شرایط انقلاب به بعضی از خواسته ها به موقع و درست جواب ندادیم و امکانات کافی در اختیار همه اقشار قرار ندادیم و این باعث مطالبه منفی در جامعه شد.

ظهیری لزوم بازنگری در آموزشها، جامعه فرهنگی و پاسخ به نیازهای دختران کشورمان را یادآور شد و مطرح کرد: یکی از ارزش های انسانی موضوع علم آموزی است اما از آنجایی که مدرک به درد کسی نمی خورد لذا باید فضایی را برای عرضه جایگاه علمی زنان و دختران ایجاد کنیم.

*کمبود قانون نداریم

در ادامه برنامه گفتگوی فرهنگی رادیو گفت وگو، زهره سادات لاجوردی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما قوانین و مصوبات بسیار زیادی در زمینه پوشش و عفاف از سال 1362 تاکنون داریم هرچند که در اجرای این قوانین موفقیت چندانی به دست نیاوردیم.

وی افزود: ما در اجرای این قوانین و مصوبات، درست و حساب شده عمل نکردیم یعنی گاهی کند حرکت کردیم و گاهی خارج از ضوابط قانونی برخوردهایی داشتیم که خود این برخوردها هم معضلاتی را به وجود آورده است.

*حجاب موضوع چندوجهی است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تأکید بر اینکه موضوع عفاف و حجاب صرفاً محدود به جنبه قانونی آن نیست گفت: این موضوع یک پدیده چندوجهی است و تحقق اهداف سیاست گذاری های مختلف در این حوزه نیازمند پشتوانه های فرهنگی و اصلاح زیرساخت های اجتماعی است.

حجاب و عفاف از دیگر مسائل جامعه جدا نیست

این نماینده مجلس ادامه داد: ما نمی توانیم عفاف و پوشش را جدا از دیگر مسائل جامعه بدانیم، مثلا نمی شود ما سبک زندگی غربی را ترویج کنیم اما توقع داشته باشیم که هیچ تغییری در پوشش و عفاف جوان و نوجوان ما ایجاد نشود. بحث های مرتبط با زنان و خانواده مانند عفاف و حجاب و حیا همه بحث هایی است که زنجیره وار به هم وصلند و نمی شود یک حلقه را گرفت و بقیه را رها کرد.

لاجوردی گفت: برخی قانونگذاران برای حجاب و عفاف قوانینی را وضع کرده اند اما آن را مرتبط با دیگر مسائل ندیدند و به خاطر همین هم هست که نتیجه مطلوبی حاصل نشده است. مثلا نمی توان روابط بین زن و مرد نامحرم را در فیلم‌ها عادی سازی کنیم اما توقع داشته باشیم که حیا در ذهن و رفتار جوانان از بین نرود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در رابطه با برنامه مجلس یازدهم در این زمینه عنوان کرد: مجلس یازدهم و کمیسیون فرهنگی به تازگی شروع به کار کردند. اولویت‌ها در حال بررسی است و ما با توجه به شرایط کشور و بحث تورم مسائلی را در اولویت قرار می‌دهیم که بر حوزه فرهنگی مردم تاثیرگذار باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی