گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

آموزش همگانی برای زندگی کرونایی موضوع فراموش شده این روزهاست

ملکی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: کرونا فرهنگ زیستی را تغییر داده است اما جز شیوه نامه های بهداشتی برای زندگی در شرایط کرونایی آموزشی ارائه نشده که باید برای عبور از این دوران به این مساله توجه کرد.

1399/07/09
|
11:06
|

دکتر رضا ملکی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در برنامه گفتگوی فرهنگی رادیو گفت‌وگو به وضعیت فعالیت های فرهنگی در شرایط کرونایی پرداخت و گفت: بسیاری از صاحب نظران در این مساله که دنیا به دوران پیش از کرونا باز نمی گردد اتفاق نظر دارند و تغییراتی رخ داده و تاثیرات زیادی داشته و شیوع کرونا با همه آسیب ها در بخش هایی اثرات قابل توجهی داشته به طور مثال اندیشیدن را تقویت کرد و انسان را بیشتر به تفکر واداشت و در بخش روابط چهارگانه انسان با یادآوری نزدیکی مرگ انسان را به خدا ، خود، مردم و طبیعت متوجه کرد و در عین حال ناتوانی بشر را به رخ کشید و وابستگی و هم بستگی انسان ها به یکدیگر را به شکلی پررنگ نشان داد.

وی ادامه داد: عبور از کرونا و شرایط آن برای کشوری که در وضعیت تحریم است نسبت به دیگر کشورها سخت تر است اما با همه سختی ها بیشترین تاثیر کرونا بر جهش فضای مجازی دیده می شود، مردم برای تامین نیازهای عاطفی و دادوستدهای مادی به فعالیت در شبکه های اجتماعی گرایش پیدا کردند.

دکتر ملکی به عادات فرهنگی – اجتماعی جامعه ایرانی اشاره کرد و گفت: در لایه های فرهنگی برای ما سنت ها از اهمیت ویژه ای برخوردارند و کارکردهای قوی و ارزشمندی دارد و کرونا در این زمینه آسیب های گسترده ای داشت و نوعی افسردگی به همراه خود آورد و هنوز برای زندگی با کرونا شاخص هایی که امید و نشاط را به زندگی بازگرداند و بخشی از سنت های ما را در بر می گیرد در جامعه وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: کرونا زیست بوم های فرهنگی را تغییر داده است و در استمرار این سبک زندگی عادت ها به رفتار تبدیل می شوند و پس از کرونا هم برگشت به سبک زندگی پیشین اتفاق نمی افتند.

وی افزود: برای خنثی سازی تبعات ناشی از شیوع ویروس ،روش زندگی در شرایط کرونایی باید آموزش داده شود و در حوزه فرهنگ آسیب هایی به وجود می آید که به سختی جبران پذیر است و بیشترین آسیب ها تاکنون متوجه حوزه های گردشگری ، آموزش و مباحث هنری وابسته به تجمع مردم بوده است. هرچند در فضای مجازی تلاش شده تاحدی این اوضاع کنترل شود اما برگزاری جلسات فرهنگی در این فضا نیز نمی تواند ما را از آسیب های این حوزه غافل کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی