گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

هیئت مدیره یكی از اپراتورهای تعاملی در رادیو گفت و گو: شکستن حصر رسانه‌ای ایران در بستر فضای مجازی

به عقیده محمدحافظ حکمی در دنیایی که رسانه‌های عامه پسند سیاست زده هستند، فضای مجازی برای کشورهایی مثل ایران با فرهنگ‌های غنی و متنوع باعث شکستن حصر رسانه‌ای خواهد شد.

1400/03/22
|
13:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، برنامه «گفتگوی فرهنگی» با موضوع فضای مجازی، از گویش‌ها تا فرهنگ محلی، فرصت‌ها و تهدید‌ها و با حضور محمدحافظ حکمی عضو هیئت مدیره یکی از اپراتورهای تعاملی و فعال فضای مجازی به روی آنتن رفت.

این فعال مجازی با بیان اینکه در مسئله زبان و فرهنگ با دو بُعد مواجهیم ادامه داد: بُعد اول مربوط به حفظ زبان و فرهنگ در عرصه یک دهکده جهانی است که خوشبختانه از مجموعه 10 میلیون سایت پر بازدید، 1/3 درصد آن با محتوای زبان فارسی بوده است همچنین بُعد دوم، مواجه خُرده فرهنگ‌ها و گویش‌ها و زبان‌ها با رسوم کلان شهرها می‌باشد که گسترده تر است.

وی ضمن اشاره به کمک اینترنت به رشد زبان فارسی گفت: ارتباط مستقیمی بین خُرده فرهنگ‌های ایرانی در دنیا و در ایران با موضوع اقتصاد در حوزه‌های مختلف وجود دارد.

به عقیده حکمی در دنیایی که رسانه‌های عامه پسند سیاست زده هستند، فضای مجازی برای کشورهایی مثل ایران با فرهنگ‌های غنی و متنوع باعث شکستن حصر رسانه‌ای خواهد شد.

عضو هیئت مدیره یکی از اپراتورهای تعاملی، تهدیدهای فضای مجازی را مربوط به نبود حاکمیت ملی در فضای مجازی دانست و تصریح کرد: شبکه ملی اطلاعات یک سند چند بُعدی است و لایه‌های مختلفی دارد اما در نحوه سیاست گذاری آن همچنان جای نقد وجود دارد.

وی اذعان کرد: فرصتی که شبکه ملی اطلاعات و ارتباطات نسبت به وحدت ملی می‌تواند ایجاد کند، فرصتی بی بدیل است.

حکمی با بیان اینکه در بلند مدت، فرهنگ ایرانی ماندگار خواهد شد، خاطرنشان کرد: امروز بسیاری از ذهنیت‌هایی که در دنیا نسبت به ایران وجود داشته، تغییر کرده است.

وی در ادامه مصاحبه با رادیو گفت و گو ضمن تأکید بر موضوع آموزش متذکر شد: اینترنت یکی از پایه‌های محرومیت زدایی در کشور است؛ بنابراین باید در این حوزه سیاست گذاری انجام شود و از آموزش فضای مجازی شروع شود.

این فعال فضای مجازی از نقش مهم رسانه‌ها، آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد برای راه اندازی نهضت تولید محتوا در کشور یاد کرد و گفت: لایه محتوا، مهمترین نقطه‌ای است که کاربر به شبکه ملی اطلاعات دستیابی دارد؛ بنابراین برای داشتن فضای مجازی پاک باید محتوای پاک داشته باشیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی