گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

دكترای ادبیات عرفانی از دانشگاه شیراز: سندروم همه چیزدانی ناشی از کمبود اطلاعات است

طالبانپور در رادیو گفت و گو گفت: آفت همه چیز دانی به دلیل کمبود اطلاعات است چرا که اگر فردی در موضوعی متخصص شود درباره موضوعاتی که نمی‌داند اظهار نظر نمی‌کند.

1400/09/07
|
11:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر محمد خلیل طالبانپور مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت و دکترای ادبیات عرفانی از دانشگاه شیراز برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد پدیده همه استادی در حوزه فرهنگ و هنر مصاحبه کرد.

طالبانپور گفت: یکی از دلایل درگیری جامعه به سندورم همه چیز دانی این است که افرادی که در این حوزه‌ها وارد می‌شوند، موضوعات پایه‌ای و اساسی را جدی نمی‌گیرند؛ متاسفانه این افراد خودشان را نیازمند بسترهای آموزشی نمی‌بینند.

وی در مورد نقش افراد مشهور در گسترش این سندروم بیان کرد: قطعا این افراد نقش بسیار پر رنگی دارند؛ آفت همه چیز دانی به دلیل کمبود اطلاعات است چرا که اگر فردی در موضوعی متخصص شود درباره موضوعاتی که نمی‌داند اظهار نظر نمی‌کند.

این دکترای ادبیات عرفانی از دانشگاه شیراز با بیان اینکه شعر استعداد ذاتی می‌خواهد خاطرنشان کرد: افراد باید طبیعت خود را به درستی بشناسند در حالی که سیستم‌های آموزشی کشور در این راستا نیست و به درستی نیز هدایت نمی‌شود.

وی در ادامه با اذعان به اینکه افرادی که یک شبه به جایی رسیدند قطعا به جایی نخواهند رسید اظهار کرد: استعدادها باید در خانواده شناسایی و سپس در جامعه به کار گرفته شود؛ باید فکری اساسی کرد و این موضوعات از اختیار استاد و معلم خارج است و باید نهادهای تصمیم ساز و مهم وارد این حوزه شوند.

طالبانپور در مصاحبه با رادیو گفت و گو یادآور شد: اگر فلسفه و منطق را به طور جدی تر دنبال کنیم می‌توان ظرف 10 تا 20 سال تغییراتی ایجاد کرد و منفعت حاصل از آن را مشاهده کرد.

این مهندسی مکانیک دانشگاه علم با ابراز تاسف از نبود کتابهای خوب خاطرنشان کرد: در حوزه تولید علم خوب پیش نرفتیم و نتوانستیم از آن ثروتی به دست آوریم؛ باید هر چه زودتر فکر چاره بود و افرادی که به این حوزه علاقه ندارند نباید ورود کنند.

وی همچنین ضمن تفاوت قائل شدن بین تریبون داران با کسانی که پشت آن قرار می‌گیرند اضافه کرد: اگر تریبون داران از لحاظ دانشی پیشرفت داشته باشند می‌توانند افراد خوبی را انتخاب کنند.

طالبانپور تصریح کرد: باید استعدادها را درست شناسایی و آنها را به درستی جذب کرد؛ نگاه تطبیقی و چندزبانه بودن از راهکارهای موفق بودن در این حوزه است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی