گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

به جای تزریق پول، اطلاعات درست بدهید

عضو انجمن جهانی اقتصاد فرهنگ گفت: دولت بجای تزریق پول باید به بخش خصوصی اطلاعات درست در باب فرهنگ بدهد و این همان حمایت دولتی است.

1400/09/09
|
08:43
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر حمیدرضا شش جوانی عضو انجمن جهانی اقتصاد فرهنگ با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد اقتصاد فرهنگ یا فرهنگ اقتصادی مصاحبه تلفنی کرد.

وی با بیان اینکه ایران هرگز نخواسته در اقتصاد فرهنگ مانند کشورهای غربی باشد گفت: مطالبه بخش فرهنگ این است که چرا پس از این همه مدت، این حوزه همچنان دولتی است بلکه دولت می‌تواند به عنوان سیاست گذار، بسترهای لازم برای رشد و ترقی اقتصاد فرهنگی را فراهم نماید.

شش جوانی بیان کرد: مداخله دولت در حوزه فرهنگ آنقدر قوی است که بخش خصوصی ضعیف باقی مانده و اگر همین حالا دولت این حوزه را کنار بگذارد، بخش خصوصی از عهده آن برنخواهد آمد.

عضو انجمن جهانی اقتصاد فرهنگ تشریح کرد: تمایل اقتصاد جهانی به سمت فرهنگ که از آن به فرهنگی سازی اقتصاد تلقی می‌شود، ساختار تولید و اشتغال را به سمت فرهنگ سوق داده است؛ به صورت کاملا اتفاقی مزیت‌های نسبی رقابتی ما با چرخش اقتصادی جهان همگام شده و الان زمان آن است که براساس این مزیت‌ها از جهانیان پیشی بگیریم اما واقعیت آن است که برعکس عمل می‌کنیم.

وی همچنین با بیان اینکه بخش خصوصی تمایلی برای ورود به فضای ریسکی فرهنگ ندارد اظهار کرد: مداخله نابجای دولت در فرهنگ موجب شده بسیاری هزینه اضافه تولید شود؛ نهادهایی که بودجه دولتی می‌گیرند حاضر نیستند پژوهشی در مورد بخش فرهنگ در جی دی پی انجام دهند.

شش جوانی در رادیو گفت و گو با بیان اینکه سهم فرهنگ در جی دی پی 3/1 درصد است افزود: این در حالی است که میانگین جهانی بالای 4 درصد و کشورهای پیشرو بین 10 تا 14 درصد است.

عضو انجمن جهانی اقتصاد فرهنگ گفت: دولت بجای تزریق پول باید به بخش خصوصی اطلاعات درست بدهد و این همان حمایت دولتی است در حالی که هیچ آمار نهاد فرهنگی را نمی‌توان با هم مقایسه کرد و در نتیجه نمی‌توان ادعای پیشرانی بخش اقتصاد را داشته باشیم.

وی بیان کرد: آنچه که در ادبیات اقتصاد فرهنگ تا امروز مشاهده شده این است که میزان تاثیر مثبت پرداخت یارانه‌ها به حوزه فرهنگ بسیار ناچیز است و دولت‌ها به دلایل دیگری به جز دلایل اقتصادی، یارانه پرداخت می‌کنند.

شش جوانی در مورد کتاب خاطرنشان کرد: یارانه دادن به کتاب امر کاملا غیراقتصادی است و یارانه باید به کالاهای عمومی اختصاص یابد و این در حالی است که کتاب کالای عمومی نیست و به طور کلی دولت باید پرداخت یارانه به کتاب را حذف نماید.

وی تصریح کرد: استراتژی توسعه فرهنگ در کشور ما نوشته نشده و کسی میلی به نوشتن آن ندارد گرچه موضوعی است که اختصاصا بر عهده سیاست گذار است و به دلیل تغییرات جهانی به بخش فرهنگ این رشد خود به خود رخ می‌دهد اما جایی باید منابع محدود را کانالیزه کنیم که براساس پیوندها سایر بخش‌ها را به جلو ببرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی