گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

در رادیو گفت و گو مطرح شد: وضعیت اسفناکی در حوزه فرهنگ داریم

یک خبرنگار فرهنگی گفت: در مقایسه با کشورهای معمولی اطراف، وضعیت اسفناکی در حوزه فرهنگ داریم و با غولی به اسم دولت مواجهیم که همه چیز را در اختیار خود گرفته است.

1400/09/09
|
09:31
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، پژمان موسوی خبرنگار فرهنگی با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد اقتصاد فرهنگ یا فرهنگ اقتصادی مصاحبه کرد.

موسوی گفت: فرهنگ هم از پشتوانه دولتی و هم از بخش خصوصی سهم دارد؛ نمی‌توان گفت فرهنگ برای چه بخشی است چرا که بخش دولتی و بخش خصوصی در آن دخیلند لذا باید فرهنگ را دقیق تعریف کرد.

وی ادامه داد: در حوزه مطبوعات نیز دولتمردان معتقدند که این حوزه باید بالای دولت، نهادها و مردم بایستد تا بتواند نقش پرسشگری داشته باشد و لذا با این تفسیر این حوزه باید خارج از نهاد دولت باشد.

این خبرنگار فرهنگی با تاکید بر اینکه نشریات نباید به بودجه‌های دولتی متکی باشند خاطرنشان کرد: دولت در پشت پرده فرهنگ نقش مهمی دارد و باید نقش خود را به خوبی ایفا کند اما در جلو پرده حتما باید از دولت جدا باشد.

موسوی همچنین با بیان اینکه روزنامه نگاری ایران بسیار بیمار و تو سری خورده است اظهار کرد: زمان زیادی لازم است تا روزنامه نگاری به جایگاه اصلی خود برسد چرا که روزنامه نگاری ارتباط مستقیمی با فرهنگ دارد.

وی با اذعان به اینکه اقتصاد مطبوعات به شدت بیمار و وابسته به دولت است خاطرنشان کرد: در مقایسه با کشورهای معمولی اطراف، وضعیت اسفناکی داریم و با غولی به اسم دولت مواجهیم که همه چیز را در اختیار خود گرفته است.

این خبرنگار در مصاحبه با رادیو گفت و گو تصریح کرد: بخش خصوصی درست که می‌تواند نقش ایفا کرده و با شناسایی مخاطب، بازار فرهنگ و هنر را در دست بگیرد یا سهمی ندارد یا آنقدر سهم کوچکی دارد که همان میزان نیز تحمل نمی‌شود.

موسوی همچنین با ابراز تاسف از اینکه فرهنگ دست کسانی است که دغدغه فرهنگ ندارند گفت: سیاست شفافیت وزارت فرهنگ تنها در چند عدد و رقم خلاصه شده و هیچ اطلاعات دیگری وجود ندارد.

وی کمبود اطلاعات در حوزه فرهنگ را از ضعف‌های این حوزه دانست و خاطرنشان کرد: دادن یارانه برای خرید کتاب به مخاطبان یک کار خوب در حوزه فرهنگ بود چرا که مردم کتابی را خریداری کردند که به آن علاقه داشتند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی