گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی: سیاست‌های فرهنگی در این سالها تغییر نکرده است

علیزاده در رادیو گفت وگو بیان کرد: سیاست‌های فرهنگی در این سال‌ها تغییر نکرده است در حالی که فرهنگ روز به روز در حال تغییر است. در شورای فرهنگ عمومی رابطه فرهنگ و سیاست و اقتصاد را بیان نکردیم.

1400/09/10
|
09:52
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ دکتر عیسی علیزاده (معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی) با برنامه « گفتگوی فرهنگی » در مورد ضرورت بازنگری در شورای فرهنگ عمومی مصاحبه تلفنی کرد.

علیزاده بیان کرد: در شورای فرهنگی عمومی، فرهنگ رسمی و غیررسمی تفکیک نشده است. به لحاظ ساختاری شورای فرهنگ عمومی در تهران زیر نظر وزارت ارشاد است ولی در شهرها زیر نظر امام جمعه است در صورتیکه قاعده این است که اگر در تهران زیر نظر وزیر ارشاد است در شهرهای کوچک نیز زیر نظر اداره ارشاد باشد.

وی خاطرنشان کرد: سیاست‌های فرهنگی ما در این سال‌ها تغییر نکرده است در حالی که فرهنگ روز به روز در حال تغییر است. ما در شورای فرهنگ عمومی رابطه فرهنگ و سیاست و اقتصاد را بیان نکردیم؛ یعنی اقتصاد بر فرهنگ تاثیر می‌گذارد ولی هیچ کدام از اعضای شورای فرهنگ عمومی اقتصاددان نیستند. در شورای فرهنگ عمومی عملاً گرایش کار دستگاهها را می‌بینیم و شاید مفیدترین شورا در شورای فرهنگ عمومی شورای نامگذاری و اسامی باشد که کار خروجی داده است.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در رادیو گفت‌وگو ادامه داد: مطالبات مقام معظم رهبری نشان داده است که ایشان از شورای فرهنگ عمومی راضی نیستند.

علیزاده با اشاره به اینکه تفاوت نسلی در دهه هشتاد بسیار است اظهار کرد: سیاست‌گذاری‌های ما مبتنی بر سیاستگذاری تغییر نسل نیست. ما باید به نتایج نظرسنجی‌ها توجه کنیم و باید بپذیریم با نسلی مواجه هستیم که این نسل مطالبه گر است. ما هنوز وضعیتمان را با موضوع موسیقی حل نکرده‌ایم، بسیاری از جوانان مذهبی و معتقد دوست دارند موسیقی فاخر و ارزشمند و اصیل کار کنند ولی ما در فرهنگ جایی را باز نکردیم یا موافق صد درصد یا مخالف صد درصد هستیم.

وی اذعان کرد: از مجموعه‌ای که بودجه را در دست دارد یعنی از سازمان برنامه و بودجه، هیچ کس عضو شورای فرهنگ عمومی نیست. اگر شورای فرهنگ عمومی کاری می‌خواهد انجام دهد باید کل بودجه فرهنگ عمومی کشور را این شورا توزیع کند.

علیزاده در پایان عنوان کرد: بسیاری از متولیان فرهنگی خودشان شناختی از فرهنگ عمومی ندارند و تمام وقتشان صرف شرکت در جلسه‌ها می‌شود، ما تا زمانی که وضع موجود را نپذیریم موفق نخواهیم شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی