گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك پژوهشگر بیان كرد: شورای فرهنگ عمومی مصوبات راهبردی داشته باشد

مستمع در رادیو گفت و گو گفت: شورای فرهنگ عمومی نگاهی به اهداف و وظایف خود کند و در سطح راهبردی مصوبات خود را داشته باشد و دستگاه‌های اجرایی بر اساس آن مصوبات، برنامه‌هایی تعریف و اجرا کنند.

1400/09/10
|
12:01
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ دکتر رضا مستمع (پژوهشگر ارشد مرکز پژوهش‌های مجلس) با برنامه « گفتگوی فرهنگی » در خصوص ضرورت بازنگری در شورای فرهنگ عمومی مصاحبه کرد.

مستمع گفت: عمومی بودن فرهنگ یعنی نحوه بهره برداری عامه مردم از منابع موجود که باور و اعتقادات بیشتر مردم جامعه آن را پذیرفته باشند. فرهنگ عمومی دو جنبه عینی و اعتباری دارد.

وی ادامه داد: فرهنگ عمومی حوزه‌ای از نظام فرهنگی جامعه است که پشتوانه اجبار قانونی و رسمی ندارد و تداوم آن در گرو پذیرش اجتماع است، فرهنگ عمومی عاملان خاص خود را دارد که بخشی از آن را دولت نظارت می‌کند.

مستمع عنوان کرد: اهداف و وظایف شورای فرهنگ عمومی؛ قابلیت ایده‌پردازی، ایجاد برنامه‌هایی در جهت یکسان سازی فعالیت‌های فرهنگی و هنری، بازبینی و نگرش آثار فرهنگی در زمینه سیاست‌ها، طرح‌ها و برنامه‌ها به منظور عدم مغایرت با سیاست‌های فرهنگی کشور، گسترش و پشتیبانی از دستگاه اجرایی دولتی در زمینه ارتقای فرهنگ عمومی و بررسی جوانب فرهنگی موجود در ملل مختلف جهان است.

وی افزود: فعالیت اصلی شورای فرهنگی عمومی به عنوان یک قرارگاه فرهنگی مهم در کشور رصد جامعه با توجه به ظرفیت دستگاه سیاستگذار و دستگاههای مجری است.

این پژوهشگر با اذعان به اینکه همیشه اعتبارات و بودجه بخش فرهنگ کم بوده بیان کرد: باید بخش فرهنگ عمومی بیشتر مورد توجه و عنایت قرار گیرد. در اعتباراتی که به فرهنگ اختصاص می‌یابد بخش کمی به فرهنگ عمومی اختصاص پیدا می‌کند و بیشتر بودجه به فرهنگ رسمی تعلق دارد.

مستمع در رادیو گفت‌وگو افزود: رویکرد جدید شورای فرهنگ عمومی رویکرد جوانی است و تمام دستگاه‌های فرهنگی کشور موظف هستند بر اساس مصوبات شورای فرهنگ عمومی برنامه‌های خود را تدوین کنند.

وی در رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: شورای فرهنگ عمومی نگاهی به اهداف و وظایف خود کند و در سطح راهبردی مصوبات خود را داشته باشد و دستگاه‌های اجرایی بر اساس آن مصوبات، برنامه‌هایی تعریف و اجرا کنند.

مستمع در پایان بیان کرد: باید ساختاری وجود داشته باشد که سیاست‌های کل را به سیاست‌های خرد ترجمه کند و با توجه به این که مقام معظم رهبری در دیدار با دولت سیزدهم، به بازسازی فرهنگی کشور تاکید داشتند، شورای فرهنگی این گفتمان‌های والایی که در ارزش‌های اسلامی و سخنان مقام معظم وجود دارد را ترجمه کند و بعنوان یک راهبرد و سیاست در اختیار سایر نهادهای تصمیم‌گیرنده قرار دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی