گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مراقب عوارض فرهنگی پیوستن به کنوانسیون برن باشید

یک استاد دانشگاه در رادیو گفت و گو گفت: اگر روزی تصمیم بر این شد که به کنوانسیون برن بپیوندیم، باید مراقب عوارض فرهنگی آن باشیم چرا که جامعه به این موضوع عادت ندارد.

1400/09/15
|
11:55
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر میثم قمیشیان پژوهشگر سیاست گذاری و استاد دانشگاه با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد بایدها و نبایدهای ضرورت پیوستن به کنوانسیون برن (حق مالکیت معنوی) مصاحبه کرد.

قمیشیان با بیان اینکه در داخل کشور از لحاظ قانون حق مالکیت معنوی مشکلی نداریم گفت: در مورد پیوستن به حق کنوانسیون برن با سه دسته نظر موافق، مخالف و میانه مواجهیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به مخالفت مخالفان برای پیوستن به این کنوانسیون از قبل از انقلاب تاکنون خاطرنشان کرد: اگر قانون در داخل رعایت نمی‌شود باید از درگاه مناسب مورد پیگیری قرار گیرد؛ همچنین یارانه دادن دولت در این چنین مسائل نیز مشکل آفرین است.

وی با بیان اینکه بخشی از مشکلات این حوزه طبیعی است اظهار کرد: در نگاهی همدلانه با حاکمیت و تولیدکنندگان، تا زمانی که تحریم‌ها وجود دارد ما نمی‌توانیم به کنوانسیون برن بپیوندیم.

قمیشیان در مصاحبه با رادیو گفت و گو تصریح کرد: اگر روزی تصمیم بر این شد که به کنوانسیون برن بپیوندیم، باید مراقب عوارض فرهنگی آن باشیم چرا که جامعه به این موضوع عادت ندارد؛ البته با فرض اینکه تحریم‌ها برداشته شده باشد. همچنین جنبه اقتصادی این موضوع بسیار مهم است؛ ملاحاظات پیوستن به این قانون را دولت باید در نظر بگیرد.

این پژوهشگر سیاست گذاری همچنین اضافه کرد: اگر برای ورود به این کنوانسیون عجله نداشته باشیم تا تحریم‌ها نیز تمام شود، 10 سال فرصت مناسبی است تا بتوانیم به این کنوانسیون ورود کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی