گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

رئیس مجمع ناشران دیجیتال كودك و نوجوان: پیوستن به کنوانسیون برن، از شاخص‌های کشورهای توسعه یافته است

نظری منش در رادیو گفت و گو گفت: عضویت در یک جریان عمومی مانند کنوانسیون برن، از شاخص‌های کشورهای توسعه یافته است چرا که حتما مزایایی دارد و آن را رعایت می‌کنند.

1400/09/15
|
13:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، مهندس مسعود نظری منش رئیس مجمع ناشران دیجیتال کودک و نوجوان و فعال فرهنگی حوزه کودک و نوجوان با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد بایدها و نبایدهای ضرورت پیوستن به کنوانسیون برن (حق مالکیت معنوی) مصاحبه کرد.

وی ضمن ابراز موافقت با پیوستن به کنوانسیون برن گفت: سرعت تحول دنیا نسبت به ما بسیار بالاست و لذا همه چیز را باید به تناسب روز، به روز رسانی کنیم.

نظری منش ضمن اشاره به کشورهای عضو در این کنوانسیون افزود: این عضویت در یک جریان عمومی مانند کنوانسیون برن، از شاخص‌های کشورهای توسعه یافته است چرا که حتما مزایایی دارد و آن را رعایت می‌کنند.

رئیس مجمع ناشران دیجیتال کودک و نوجوان اظهار کرد: این دیدگاه که می‌گویند قانون حق مالکیت در داخل برای ما رعایت می‌شود اما در خارج نه، موجب ایجاد قاچاق محتوا شده است در حالی که تمام مجموعه محتوا مشمول این قانون می‌باشد.

وی با اشاره به زنجیره ارزش تمام محصولات خاطرنشان کرد: زنجیره ارزش روی یک اثر اعمال می‌شود تا بتوان به عنوان مثال انیمیشن آموزشی برای کودکان تولید کرد در حالی که اگر حقوق آن رعایت نشود افراد زیادی متضرر می‌شوند.

نظری منش در رادیو گفت و گو گفت: وقتی یک اثر هنری نتواند به پول تبدیل شود، تمام عوامل سازنده آن، بیکار می‌شوند و اگر فرهنگ مصرف رایگان محتوا را ترویج دهیم همواره تولید کننده داخلی را در نقطه ضعف نگه می‌داریم.

این فعال فرهنگی حوزه کودک و نوجوان همچنین ادامه داد: به دلیل محتوای فارسی آثار ما، فارسی زبان دنیا مخاطبان ما هستند و لذا در این فضا در داخل کشور به دلیل وجود قوانین نظارت گر، مشکلات کمتر است و این در حالی است که اگر آثار را روی شبکه‌های دیجیتال قرار دهند، صاحب اثر در عمل کاری نمی‌تواند انجام دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی