گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

پدر علم نفرولوژی ایران: پشتکار و مطالعه زیاد عامل موفقیتم در زندگی است

دکتر برومند گفت: پیشگام علم نفرولوژی در خاورمیانه شدم و این با پول و پارتی به دست نمی آید. با تمام درگیری و سختی هایی که در زندگی داشتم اما هیچ وقت دست از تلاش و مطالعه برنداشتم.

1397/05/10
|
13:57
|

برنامه "حیات خلوت" رادیو گفت و گو به گفت و گو با چهره های نامدار و مفاخر و مشاهیر ملی کشور در عرصه علم، فرهنگ و اجتماع می پردازد. این برنامه به دیدار دکتر بهروز برومند پدر علم نفرولوژی ایران، بنیانگذار دانشگاه علوم پزشکی ایران و عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی رفته و گذری بر زندگی علمی و کاری وی دارد.

دکتر بهروز برومند پدر علم نفرولوژی ایران در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: نفرون به معنای واحد کلیه است در هر کلیه یک میلیون نفرون وجود دارد و دانشی که پیرامون کار این واحدها در زمان تندرستی و بیماری وجود دارد نفرولوژی نام دارد.

وی در ادامه با اشاره به تفاوت نفرولوژی و اورولوژی گفت: نفرولوژی به بیماری های داخلی کلیه مربوط می شود اما اورولوژی دانش مربوط به مجاری ادرار است و با کلیه ها هم مرتبط است. ما افرادی که با دیالیز زندگی می کنند را بیمار نمی دانیم بلکه آنها برای حفظ تندرستی خود از طریق جایگزین کلیه تغذیه و درمان می شوند.

بنیانگذار دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: بنده در 16 فروردین سال 1319 در محله حسن آباد قائم شهر متولد شدم و دوران کودکی را در طبیعت زیبا و شگفت انگیز شمال ایران سپری کردم.

وی افزود: پدرم بازرگان و در شهمیرزاد به دنیا آمده بود و مادرم نیز اهل اصفهان بود. دوران کودکی ام تحت تاثیر آب و هوای مازندران و طبیعت آن دوران بسیار خوب بود و درباره ساختار بدن موجودات زنده کنجکاوی می کردم. زندگی در طبیعت انسان را رشد می دهد و بالنده می کند.

بنیانگذار دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: به دلیل نزدیکی منزل ما به خط راه آهن مازندران بیشترین تفریح ما تماشای قطار و دست تکان دادن برای مسافران بود اما همین مسئله هم به نوعی باعث رشد ذهنی و خلاقیت ما می شد.

دکتر برومند با اشاره به دلیل علاقمند شدن به رشته پزشکی گفت: سال 1326 در مقطع دبستان درس می خواندم در این سال آتش سوزی گسترده ای در منطقه قادی کلا رخ داد که حتی مدرسه ما هم تعطیل شد. پدرم از بازرگانان موفق بود و در این زمان ریاست هلال احمر و انجمن شهر را نیز بر عهده داشت ایشان تجارت خانه خود را در تنها میدان شهر به یک درمانگاه که در آن باند و گاز و پانسمان گذاشته بود تبدیل کرد تا مصدومان داروهای اولیه خود را از این مکان تهیه کنند.

وی ادامه داد: این اتفاق انگیزه اولیه من برای تحصیل در رشته پزشکی را کلید زد. اینکه خوشحالی را در چهره افرادی که دچار سوختگی شده بودند و به آنها کمک می شد می دیدم از همان زمان احساس کردم که به حوزه پزشکی و بازگرداندن تندرستی به بیماران علاقه مند هستم.

بنیانگذار دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان داشت:علاوه بر این تحصیلات پدرم مرا به درس خواندن و به ویژه رشته پزشکی تشویق می کرد و علی رغم رفاهی که در خانواده داشتم به این رشته و خدمت گذاری به مردم علاقه مند شدم.

دکتر برومند در ادامه گفت: پدرم در بهمن سال 1328 در گذشت و در آن سال بازرگانی وضعیت خوبی نداشت و ما هم رفاه گذشته را نداشتیم از خانه چهار هزار متری به یک خانه 100 متری در تهران آمدیم و یادگرفتم که اگر رفاه هم در زندگی نباشد دنیا به آخر نمی رسد و می توان زندگی و تلاش را ادامه داد.

پدر علم نفرولوژی ایران در مصاحبه با رادیو گفت و گو عنوان کرد: پس از گذراندن تحصیلات متوسطه در کنکور پزشکی پذیرفته و وارد دانشکده پزشکی دانشگاه تهران شدم. تحصیلات دانشگاهی را به پایان رساندم. در سال 1352 در آمریکا امتحان بورد فوق تخصصی را قبول شدم اما ساواک راه ورود من به دانشگاه را بسته بود و به همین دلیل در بیمارستان 118 تخت خوابی به آور در خیابان آبان کار را شروع کردم.

وی ادامه داد: در آن زمان بیمارستان به آور مخروبه ای بیش نبود. با توجه به اختیارات زیادی که داشتم بخش دیالیز را راه اندازی کردم و از لوله کشی بخش دلالیز تا آموزش به پرستاران و پزشکان این بخش را بر عهده گرفتم. پس از آن بخش دیالیز و پیوند کلیه را در دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی کردم.

دکتر برومند گفت: در این شرایط دیالیز را گسترش دادم که انقلاب شد. بعد از انقلاب مسئولیت انجمن اسلامی دانشگاهیان و اساتید مرکز پزشکی شاهنشاهی را که در شرف بسته شدن بود برعهده گرفتم.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی بیان داشت: در گذشته به دلیل نبود اینترنت سه ماه طول می کشید تا یک مقاله به دستم برسد اما الان این کار با اینترنت خیلی راحت شده است.

وی یادآورشد: در سال آخر دانشکده با همسرم آشنا شدم و پس از 6 ماه عقد با هم ازدواج کردیم. حاصل این ازدواج 4 فرزند است. یک فرزندم در ایران و سه فرزند دیگرم در آمریکا به دنیا آمدند. همسرم همیشه تلاش می کرد تا فرزندانمان پزشک نشوند و بتوانند به زندگی خود برسند اما هر چهار فرزندم هم پزشک شدند.

بنیانگذار دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: پیشگام علم نفرولوژی در خاورمیانه شدم و این با پول و پارتی به دست نمی آید. با تمام درگیری و سختی هایی که در زندگی داشتم اما هیچ وقت دست از تلاش و مطالعه برنداشتم. حتی در زمان جنگ با هواپیمای 330 بدون سرنشین به آبادان می رفتم و برای معالجه مجروحین و آموزش به دانشجویان جندی شاپور به آبادان سفر می کردم.

دکتر برومند ابراز داشت: موقعیت سیاسی، ساختار فکری و مقام اجتماعی بیماران و پرستاران و پزشکان تحت آموزشم هیچ تاثیری در نحوه معالجه و آموزش آنها برایم ندارد. تصورات و اندیشه های مقامی شاگردان و بیمارانم هرگز در آموزش و درمان موثر نبود.

پدر علم نفرولوژی ایران یادآور شد: بیش از 50 مقاله علمی نوشته ام بسیاری از شاگردانم در داخل و خارج از کشور مانند دانشگاه پنسیلوانیا الان اساتید بزرگ و معروف هستند که در این عرصه فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: نخستین کتابم در مورد کلیه بود که در دانشگاه جندی شاپور به چاپ رسید. در مورد تاریخ پزشکی ایران نوشته هایی دارم. کتاب سنگ کلیه زکریای رازی را ترجمه کردم. حدود 70 پایان نامه تحصیلی دانشگاه زیر نظر بنده بود. مقالات اموزشی بسیار زیادی دارم و عضو هیئت دبیران مجله نفرون هستم.

دکتر برومند در پایان مطلب اظهار داشت: به جوانان تاکید می کنم که کار نشد ندارد اگر اعتقاد دارید که کارتان درست است استقامت کنید تا به اهداف والای خود برسید.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی