صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

عضو شورای مرکزی جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی گفت: کشور در دست مدیران خسته است؛ مدیرانی که در جلسه هیات دولت چرت می‌زنند! لذا این مدیران، انگیزه کار در عرصه خاص کنونی را ندارند و نیاز به انرژی تازه است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بررسی الزامات سیاسی مواجهه موثر با جنگ اقتصادی) با حضور محمدعلی شایسته‌نیا، کارشناس مسائل سیاسی و عضو شورای مرکزی جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدعلی شایسته‌نیا در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: در این زمان که کشور با شرایط خاصی روبه‌روست، ما هم از نقاط قوت برخوداریم و هم نقطه ضعف. نقاط قوتی که باید تقویت شود و نقاط ضعفی که بخشی از آن تاریخی است و در طول چهل حکومت جمهوری اسلامی به وجود آمده و بعضی دیگر قابل رفع و رجوع است. در این 40 سال فرهنگی حاکم شده که به صورت بی‌رویه به فرهنگ مصرف دامن می‌زند و توسعه بی‌رویه مصرف را به وجود آورده است.

وی افزود: در حالی که باید بدانیم که توسعه مصرف با رفاه فرق دارد، به عبارتی رفاه به معنای ریخت و پاش نیست، در صورتی که کشور ما در عمده مصارف خود از جمله انرژی بسیار پرمصرف است. لذا کشوری که مصرف به شدت بالا رفته و تولیدش به شدت کاهش پیدا کرده، دارای نقطه آسیب است و این وضعیت یک‌شبه ایجاد نشده است. در خبرها آمده که اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست‌جمهوری به نکاتی درباره مدیران اشاره کرده است، برخورد با مدیران بی‌انگیزه و بی‌تحرک و حتی مدیرانی که شرایط کشور را برای خودشان، موقعیت مناسبی برای بهره‌برداری می‌دانند!

عضو شورای مرکزی جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی ادامه داد: سوالی که پیش می‌آید اینکه آیا این مدیران را آمریکایی‌ها منصوب کردند؟ آیا این مدیران یک‌شبه منصوب شدند؟ دولتی که به فرموده رهبری همه باید پشت سرش حرکت کنیم، دومین سال دوره دومی است که چرخ کشور را در دست دارد و همه مدیران را به انتخاب خودشان در عرصه مسئولیت گذاشته شدند! در حالی که مدت‌ها پیش سخن از مدیران خسته بود، مدیرانی که در جلسه هیات دولت چرت می‌زنند! لذا این مدیران، انگیزه کار در عرصه خاص کنونی را ندارند و نیاز به انرژی تازه است.

محمدعلی شایسته‌نیا گفت: در زمان دفاع مقدس ژنرال‌های جوان در راس خط مقدم قرار گرفتند و حماسه آفریدند. همچنین در عرصه‌هایی مانند نانو، هسته‌ای، هوا و فضا که موفق شدیم، نسل جوان و پرانگیزه ما خلاقیت آفریدند. برای همین مقام معظم رهبری سال‌هاست که بر به کارگیری نسل جوان تاکید می‌کنند اما ما فضا را برای نسل جوان باز نمی‌کنیم و به شدت مصرف‌گرایی را بالا می‌بریم و تولید را کاهش می‌دهیم.

وی افزود: شهرک‌های صنعتی ما یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن است، برای همین وقتی ما آسیب‌پذیر می‌شویم، دشمن به تکاپو می‌افتد تا به ما لطمه بزند. در این میان باید دید که از فرصت‌های به دست آمده تا چه اندازه بهره بردیم؟ آیا از فرصت به دست آمده از برجام به خوبی استفاده کردیم؟ در برجام فرصتی دست داد تا بخشی از منابع ارزی را که در دولت‌های پیشین مسدود شده بود، پس از توافق برجام بخشی از این منابع به داخل کشور آمد و در اختیار دولت فعلی قرار گرفت.

کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو ادامه داد: چه مقدار از این منابع آزاد شده صرف بازسازی صنایع شد؟ صنعتی که روز به روز در دنیا متحول می‌شود و در حالی که کشور ما بعضی صنایع محکوم به فنا هستند و اگر با شرایط و تکنولوژی جدید به روز نشوند دیگر به صرفه نیستند. در حالی که صنایع کشور وضعیت خوبی نداشتم، دایم به دنبال هواپیما بودیم در صورتی که باید پرسید آیا هواپیما نیاز اول ما بود؟ نوع رویکردی که داشتیم نشان داد که از فرصت برجام نیز به خوبی استفاده نکردیم.

مرتبط با این خبر

  • فشار آمریکا علیه اتحادیه اروپا برای خروج از برجام

  • دیپلماسی لبخندکارگشا نبود/ اروپا در نظام سلطه کارمند ایالات‌متحده است

  • فرجام برجام پیش از خروج ترامپ مشخص بود

  • رویکرد دولت را در برجام از نظام جدا نکنیم

  • مفسران نقش جمهوری‌اسلامی در برجام را نادیده نگیرند

  • اروپایی ها به دنبال امتیاز بدون هزینه‌ در بحث پولشویی هستند

  • برجام برای برخی مسئولان تبدیل به ناموس شده است

  • اشتباهات دیپلمات‌های ما ضعف نشان دادن در طول مذاکرات برجام بود

  • دستگاه دیپلماسی در گرفتن حق ما از برجام ضعیف است

  • برجام به شکلی تفسیر شده که منعقدکنندگان آن، جنایتکار هستند