صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

سفیر سابق ایران در افغانستان گفت: در مقابله با تحریم‌های آمریکا باید به تجربه گذشته نگاه کرد، تجربه‌ای که با اهمیت به منابع داخلی باعث گذر از بسیاری تحریم‌ها و گردنه‌های اقتصادی و سیاسی شد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(نگاهی به استراتژی‌های موثر برای مواجهه با تحریم‌های آمریکا و راهکارهای عملی تاثیرگذار بر این تحریم‌ها) با حضور فداحسین مالکی، سفیر سابق ایران در افغانستان روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

فداحسین مالکی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در ظاهر تحریم‌های آمریکا اقتصاد ایران را نشانه گرفته است اما نزدیک به 40 سال است که این تحریم‌ها کشور را هدف قرار داده است که در ظاهر اقتصادی است اما در اصل سیاسی است. علت وضع این تحریم‌ها فشار آمریکا برای براندازی نظام جمهوری‌اسلامی بوده است که در اینجا تحریم‌ها ماهیت سیاسی به خودش می‌گیرد.

وی افزود: طی 40 سال گذشته روشن شد که تلاش آمریکا و هم‌پیمانانش در زمینه تغییر نظام سیاسی ایران بی‌نتیجه بوده است. لذا در دهه اخیر رویکرد آمریکایی‌ها تغییر پیدا کرده است. وقتی آمریکایی‌ها دریافتند که نمی‌توانند در تغییر نظام سیاسی کاری بکنند به فشار برای تغییر در رفتار جمهوری‌اسلامی روی آوردند. به این معنی که با رویکردی که آمریکا در پیش گرفته است که جمهوری اسلامی به تعدیل منش و رفتار سیاسی روی بیاورد.

سفیر سابق ایران در افغانستان ادامه داد: لذا آمریکایی‌ها فشار برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی را از طریق کانال‌ها و کشورهای مختلف در پیش گرفتند و حتی برای رسیدن به این مهم از اتحادیه اروپا نیز استفاده می‌کنند. حال در برابر تحریمهای آمریکا چه باید کرد؟ از طرفی باید دید که ی 40 سال گذشته چه رفتاری را در پیش گرفتیم که تن به سیاست‌ها و فشارهای آمریکا ندادیم.

فداحسین مالکی گفت: در برابر تحریم‌های آمریکا طی 40 سال گذشته یک انسجام ملی در کشور وجود داشت که باید ایستادگی کرد. آنچه که جالب بدانید آنچه که امروز روسیه، چین و هند تجربه می‌کنند، لذا هر کشوری استراتژی خودشان را در برابر تحریم آمریکا دارند. چنانکه هیچ‌گاه تصور نمی‌کردیم هند در برابر آمریکا سخنی برای گفتن داشته باشد، در حال حاضر با روس‌ها یک قرارداد نظامی بستند و آمریکا در مقابل از هند بازخواست کرده که چرا چنین قرارداد نظامی بستید؟ هند نیز به تعبیر ما پاسخ داده است که ما خودمان برای کشور تصمیم می‌گیرم و قرار است روی پای خودمان بایستیم.

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو افزود: جمهوری اسلامی 40 سال است که در مقابل آمریکا روی پای خودش ایستاده است و به اعتقاد من اگر ما به سمت خودتحریمی نرویم، شاه‌بیت موضوعی که باید به آن توجه کنیم، ضمن اینکه ما یک تجربه از گذشته در رابطه با عبور از تحریم‌ها داشتیم و در واقع به طوری که می‌دانید در طول چند سال گذشته، جمهوری‌اسلامی همه نوع تحریمی را تجربه کرد. اما با توجه به استراتژی که آمریکایی‌ها در دوران ترامپ دارند، توجه ما به منابع ملی و همه آنچه که در درون کشور وجود دارد، متمرکز باشد. توجه و اهمیت دادن به منابع داخلی باعث شد که طی سال‌های گذشته از بسیاری تحریم‌ها و گردنه‌های اقتصادی و سیاسی عبور کردیم.

سفیر سابق ایران در افغانستان ادامه داد: تجربه قبلی جمهوری‌اسلامی در گذر از تحریم‌ها این نکته را برای کاخ سفید و بسیاری از کشورها روشن کرده که جمهوری‌اسلامی از این ظرفیت برخوردار است که روی پای خودش بایستد و امور خودش را پیش ببرد حتی با وجود تحریم. عبوری که با همراهی یا کمک چین، روسیه و کشورهای اروپایی نبود بلکه تکیه بر منابع و ظرفیت‌های داخلی.

فداحسین مالکی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: امروز در حالی با تحریم‌های آمریکا مواجه هستیم که گاهی می بینیم که دوستان ما در داخل کشور بیشتر بر این متمرکز شدند که آمریکا چه می‌گوید و چه می‌کند در حالی که ما باید بیشتر توجه بر این باشد که ما چه داریم و چه باید بکنیم؟ معمولا هر کشوری که در ریل توسعه قرار می‌گیرد، نگاهش همین است. لذا بر این اساس است که می‌توانیم برنامه‌های خودمان را در کشور ترسیم کنیم.

مرتبط با این خبر

  • جنگ امروز آمریکا با ونزوئلا برسر نفت است

  • چرخش 180 درجه ای ونزوئلا؛ از اسرائیل تا غزه

  • بازخوانی مداخله گری مستقیم آمریکا در ونزوئلا جهت براندازی دولت قانونی مادورو و علل ناکامی آن

  • برخی حضور پررنگ جمهوری‌اسلامی را در منطقه برنمی‌تابند

  • منافع ملی ما در گرو حمایت از سوریه است

  • مسئولان باید با شجاعت به حل مشکلات بپردازند/ ترس در انجام مسئولیت‌ها بی‌معناست

  • اختلاف میان مسئولان باعث پمپاژ ناامیدی میان جامعه می‌شود

  • امروز رژیم صهیونیستی، زمین‌گیر جمهوری‌اسلامی شده است

  • سریال پیوستن ایران به کنوانسیون‌های بین‌المللی پایانی ندارد

  • رسانه باید درباره زندگی اشرافی مسئولان مطالبه گر باشد