صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: اشغال سفارت آمریکا، استقلال انقلاب را تضمین کرد. بعد از آن جمهوری‌اسلامی روی ریل استقلال افتاد، اگرچه آمریکا مزاحمت‌های زیادی برای از بین بردن این استقلال انجام داد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بازخوانی اهمیت و ابعاد راهبردی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در چارچوب الزامات تثبیت گفتمان انقلاب اسلامی) با حضور دکتر محمد شفیعی‌فر، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

محمد شفیعی‌فر در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در تاریخ معاصر آنچه اتفاق افتاده، توسعه وابسته است، یعنی ما بخشی از نظام سرمایه‌داری بودیم و توسعه ما در نسبت با سیاست‌های آمریکا تعریف می‌شد. هر چه سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا اقتضا می‌کرد، ما در آن چارچوب باید برنامه‌ریزی می‌کردیم اما آنچه انقلاب اسلامی بر آن قائل بود تعیین ضرر و فایده کشور به تشخیص خودمان بود، از طرفی آمریکا سعی کرد، انقلاب اسلامی که رخ داد، آن را به رسمیت بشناسد، برای اینکه انقلاب‌اسلامی در چارچوبی که آنها می‌خواستند حرکت کند.

وی افزود: امام‌خمینی در تعیین سیاست‌های انقلاب، شعار نه شرقی و نه غربی را مطرح کرد، ناشی از استقلال انقلابی بود که به وقوع پیوسته بود. بر این اساس اشغال سفارت آمریکا حفظ استقلال ایران بود. اگرچه به معنای آن نبود که با هیچ کشوری رابطه نداشته باشیم اگر آمریکا نیز به شکل معمول سعی می‌کرد با جمهوری‌اسلامی ارتباط درست برقرار کند، شاید رابطه میان دو کشور به این شکل منجر نمی‌شد. اگرچه با گذشته‌ای که میان دو کشور بود، قدری ارتباط مشکل بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: اما آمریکایی‌ها با ما از موضع بالا حرف می‌زدند و بعد از انقلاب نیز برخوردشان به همین شکل بود. وقتی سفارت آمریکا نیز اشغال شد، همین روش را در پیش گرفتند و به جای اینکه به خواسته‌های ما دقت بکنند، تلاش کرد از طریق حمله نظامی گروگان‌ها را آزاد کند. در حالی که روش معقول این بود که پس از بررسی خواسته‌های دانشجویان به تبادل گروگان‌ها بپردازند، اما آنها خواستند با توسل به زور این کار را بکنند. شیوه آنها به این شکل بود که از آن طرف دنیا دستور می‌دادند و ما باید تنها تبعیت می‌کردیم.

محمد شفیعی‌فر گفت: به همین دلیل اشغال سفارت آمریکا استقلال انقلاب را تضمین کرد. بعد از آن جمهوری‌اسلامی روی ریل استقلال افتاد، اگرچه آمریکا مزاحمت‌های زیادی از جمله کودتای نووژه، جنگ تحمیلی و قطع رابطه با جمهوری‌اسلامی را برای از بین بردن این استقلال انجام داد. آنها فروردین 1359 با ما قطع رابطه کردند تا به جمهوری‌اسلامی حمله کنند. آنها تحریم‌ها را بلافاصله پس از اشغال سفارت آمریکا آغاز کردند و در عین حال تلاش می‌کردند که انقلاب را به سمت آرمان‌ها و منافع خودشان سوق دهند.

وی افزود: البته آمریکا و غرب در دعوایی که با نظام شرق و کمونیست داشتند، در طول تاریخ معاصر تلاش کردند که ایران را در اردوگاه غرب نگه دارند. لذا پس از پیروزی انقلاب اسلامی تصور آنها بر این بود که اگر جمهوری اسلامی را به سمت خود نکشند به سمت شرق خواهد رفت. به همین دلیل امام شعار نه غربی و نه شرقی را مطرح کرد، در حالی که در دهه 40 نیز گفته بودند که شوروی از آمریکا بدتر، آمریکا از انگلیس بدتر، همه از هم خبیث‌ترند. بنابراین ما با همه آنها مشکل داشتیم، زیرا می‌خواستیم که خودمان باشیم و روی پای خودمان بایستیم. به همین دلیل استقلال یکی از شعارها و آرمانهای اصلی انقلاب اسلامی است. در حال حاضر شعار نه غربی، نه شرقی در جمهوری اسلامی تثبیت شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو ادامه داد: از پیامدهای اشغال سفارت در داخل کشور، تثبیت انقلاب و هویت استقلالی انقلاب است و ما می‌خواستیم نظامی بر اساس داشته‌ها و پتانسیل بومی خودمان برقرار کنیم و قرار نیست مانند انقلاب مشروطه، یک نظامی برقرار کنیم که رنگ و لعاب آن غربی و تنها ظاهر آن اسلامی باشد، بلکه ما از بنیاد یک تاسیس جدیدی تحت عنوان نظام جمهوری اسلامی برپا کردیم که بر آن شدیم این نظام را بر اساس داشته‌های علمی و نظری خودمان اداره کنیم.

مرتبط با این خبر

  • بحران اقتصادی آمریکا با همه ترفندهای ترامپ پابرجاست

  • ضربه کاری تولیدات چین به اقتصاد امریکا!

  • مرگ رویای امریکایی...

  • هیچ استراتژیستی مذاکره جمهوری‌اسلامی با آمریکا را تایید نمی‌کند

  • دولتمردان هنوز دنبال سیب و گلابی برجام هستند

  • درس تاریخی برای ملت ایران؛ مذاکره بی فایده است

  • سریال تحریم ها ادامه دارد/ استراتژی جمهوری اسلامی مقاومت دربرابر مذاکره است

  • مواضع ایران در برابر تهدید دشمن تهاجمی است

  • آمارها حاکی از کاهش آرای ترامپ در انتخابات 2020 است

  • وظیفه ناو امریکایی اعمال فشار برای مذاکره است