صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه دفاع ملی گفت: یکی از دلایل مهم روند رو به کاهش هژمونی آمریکا در قدرت نظامی دست نیافتن به اهداف نظامی است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بررسی علل و عوامل روند افول هژمونی آمریکا در عرصه جهانی) با حضور دکترمحمودرضا شمس دولت آبادی، عضو هیئت علمی دانشگاه دفاع ملی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محمودرضا شمس دولت‌آبادی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: قدرت هژمون به این معناست که بتواند از منابع قدرت خودش منافع خودش را به صورت مطلق در جهان تامین کند، تا دهه 70 آمریکا می‌توانست منافع خودش را تامین کند، اما بسیاری از اندیشمندان از جمله دانشمندان آمریکایی معتقدند از دهه 70 افول اقتدار هژمونیک آمریکا کاهش پیدا کرد، یعنی شروع به قدم گذاشتن در دوران افول کرد و در این میان روندی را در حال طی کردن است.

وی افزود: در واقع بعد از دهه 70 که خود اندیشمندان آمریکایی وارد شدن به دوران افول را مطرح کردند، متوجه می‌شویم در دهه‌های اخیر به ویژه پس از سال 2000م نشانه‌های دقیق‌تری از شکست هژمونیک آمریکا نمایان شد برای مثال اگر ابعاد و مولفه‌های قدرت یک هژمون جهانی را در مولفه‌های منابع قدرت مانند اقتصاد بررسی کنیم، خواهیم دید از سال 2008 م یکی از نشانه‌های افول قدرت اقتصادی آمریکا در مسائل داخلی‌ و بحران اقتصادی که پیش آمد، خودش را نشان داد یا در رقابت‌هایی که با قدرت‌های نوظهور اقتصادی در دنیا مانند بریکس دارد، خودش را نشان می‌دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه دفاع ملی ادامه داد: به عبارتی در بعد اقتصادی که یک مولفه موثر در ایجاد قدرت هژمونیک در جهان است، آمریکا افول خودش را آغاز کرده است، البته یک نکته را باید یادآوری کرد که وقتی از افول هژمونی آمریکا صحبت می‌کنیم، این‌طور نیست که قدرتی یک مرتبه نابود می‌شود، بلکه روند افول به این شکل است که دیگر رشد ندارد، گرچه روند ایستایی نیز ندارد، بلکه رشد منفی دارد، یعنی اگر منحنی نرمالی را تصور کنیم، منحنی نرمال از پیک و اوج عبور کرده و وارد دامنه نزولی شده است.

محمودرضا شمس دولت‌آبادی گفت: لذا آمریکا از دهه 70 وارد دامنه نزولی شد، اما در حال حاضر دامنه را با شیب تندتری طی می‌کند، زیرا آمریکا مثلا در بخش اقتصادی باید خودش را دریک موقعیت برتری در مقایسه با هر رقیب فرودست‌تری مانند چین، روسیه، هند و اروپا حفظ کند، اما اکنون بسیاری از اندیشمندان معتقدند که آمریکا از سال 2025 به عنوان قدرت دوم اقتصادی و نه هژمون نمایان خواهد شد و چین از آن پیشی می‌گیرد و حتی در سال 2050 هند هم از او پیشی خواهد گرفت.

وی افزود: به این معنا که اگر صادرات و واردات چین را با آمریکا مورد بررسی قرار دهید، دقیقا روند به سمت تفوق قدرت‌های نوظهور اقتصادی و کاهش قدرت اقتصادی آمریکاست. اگرچه این روند رو به کاهش در سایر مولفه‌های قدرت مانند قدرت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی یا رسانه‌ای نیز در حال ظاهر شدن است. به طوری که در سند امنیت ملی آمریکا نیز این روند رو به افول نشان داده شده است؛ در این سند 11 صفحه‌ای که خلاصه آن پارسال منتشر شد، تغییرات اساسی به سمت رقابت با قدرت‌های نوظهور اقتصادی در شرق دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه دفاع ملی ادامه داد: نشانه‌های افول قدرت اقتصادی آمریکا هویداست. وقتی سخن از هژمون است یعنی فضای کنترلی هژمون باید مملو از اعمال قدرت و اقتدار آن اقتدار جامع باشد. در زمان جنگ سرد به صورت دول تقسیم بر دو شده بود و هر جای دنیا را می‌دیدیم یا حضور قدرت آمریکا به صورت قطب مطلق بود یا حضور شوروی. بعد از پایان جنگ سرد که مطرح می‌شود قدرت بلامنازع آمریکاست و بزرگ‌ترین قدرت جهانی است، لذا می‌دانید قدرت نظامی به این معناست که هر جا اعمال نظر یا خواسته در حوزه سیاسی یا سایر حوزه‌های نرم اعمال شود و به نتیجه نرساند، ابزار دیگری که می‌تواند منجر به نتیجه شود، قدرت نظامی است.

محمودرضا شمس دولت‌آبادی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: اکنون در سوریه، عراق و یمن چه قدرت‌های نیابتی که آمریکا آنها را حمایت می‌کند چه آنکه مستقیم وارد عمل می‌شود، مانند مبارزه با تروریسم یا کلا در شرق آسیا. اگر هیچ کدام اهداف سیاسی که در منطق سوریه، عراق و یمن دنبال کرد؛ توفیقی به دست نیاورد و در واقع یکی از دلایل مهم روند رو به کاهش هژمونی آمریکا در قدرت نظامی دست نیافتن به اهداف نظامی است که در اقصی نقاط جهان نسبت به آنها ناکام مانده است.

مرتبط با این خبر

  • بحران اقتصادی آمریکا با همه ترفندهای ترامپ پابرجاست

  • ضربه کاری تولیدات چین به اقتصاد امریکا!

  • مرگ رویای امریکایی...

  • هیچ استراتژیستی مذاکره جمهوری‌اسلامی با آمریکا را تایید نمی‌کند

  • دولتمردان هنوز دنبال سیب و گلابی برجام هستند

  • درس تاریخی برای ملت ایران؛ مذاکره بی فایده است

  • سریال تحریم ها ادامه دارد/ استراتژی جمهوری اسلامی مقاومت دربرابر مذاکره است

  • مواضع ایران در برابر تهدید دشمن تهاجمی است

  • آمارها حاکی از کاهش آرای ترامپ در انتخابات 2020 است

  • وظیفه ناو امریکایی اعمال فشار برای مذاکره است