صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رئیس گروه ژئوپلیتیک مرکزمطالعات راهبردی گفت: اقتصاد آمریکا دیگر اقتصاد پایدار و پویایی نخواهد بود و مردم دنیا نمی‌پذیرند که اقتصاد آمریکا پشتوانه دلار باشد. زیرا در شرایطی قرار دارد که نمی‌تواند به درستی پشتوانه مالی دلار را تامین کند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی علل و عوامل روند افول هژمونی آمریکا در عرصه جهانی) با حضور دکتر حسن نامی، رئیس گروه ژئوپلیتیک مرکز مطالعات راهبردی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حسن نامی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: در حال حاضر ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا شخصی است که تصور می‌شود به اقتصاد آمریکا می‌تواند سروسامان بدهد. چنین تصوری نشانه آن است که اقتصاد آمریکا، یک اقتصاد ورشکسته است و دچار یکسری بی‌نظمی‌های اقتصادی و به پیوست آن بی‌نظمی اجتماعی است. در این میان بودجه سرسام‌آوری اختصاص داده به نوعی باعث شده روند افول آمریکا را تسریع کند.

وی افزود: لذا اقتصاد آمریکا دیگر اقتصاد پایدار و پویایی نخواهد بود. دیگر مردم دنیا نمی پذیرند که اقتصاد آمریکا پشتوانه دلار باشد. زیرا در شرایطی قرار دارد که نمی‌تواند به درستی پشتوانه مالی دلار را تامین کند و مردم نیز با ریسک مبادلات با دلار اندوخته خود را به خطر بیندازند یا وارد چرخه اقتصاد مشکل دار آمریکا کنند. زیرا آنها به کسی توضیح نمی‌دهند که چه قدر اسکناس دلار چاپ کردند و در مقابل تا چه اندازه قادر به تامین پشتوانه مالی آن هستند.

رئیس گروه ژئوپلیتیک مرکز مطالعات راهبردی ادامه داد: اقتصاد دنیا در یک وضعیت هوشمند قرار دارد و در چند سال آینده کم کم دلار را از چرخه مبادلات اقتصادی خود حذف می‌کنند. لذا اقتصاد آمریکا رو به افول است اما با آمدن ترامپ به کاخ سفید بر آن بودند که اقتصاد آمریکا را بهبود ببخشند، اما به نظر می‌رسد رویکرد ترامپ که به سرعت از سازمان‌های تاثیرگذار بین‌المللی خارج شده، نوعی جو بی اعتمادی درباره ایالات‌متحده را دامن زده است. در حالی ترامپ با این کار به ظن خود قصد داشته که جلوی برخی خرج‌های اضافه آمریکا را بگیرد. زیرا اقتصاد آمریکا دیگر ظرفیت خرج‌های آنچنانی را ندارد.

حسن نامی گفت: رهبری نیز در سخنان خود به بدهی تقریبا 800 میلیارد دلاری آمریکا اشاره کردند. اگرچه به فراتر از این رقم نیز اشاره شده و چون بودجه سازمان‌های نظامی آشکار نیست، لذا بدهی آمریکا خیلی بیشتر از این رقم‌هاست. اما رویکرد ترامپ در خروج از سازمان‌های بین‌المللی نشانه دست برداشتن از آن سیطره استعماری است. در این رویکرد آمریکا، حضور فیزیکی خود را در برخی کشورهای اسلامی خاور میانه کاهش داده و به ویژه در عربستان سعودی که با دوشیدن آن منافع خود در عین کاهش حضور فیزیکی تامین می‌کند.

وی افزود: وابستگی و همراهی برخی از کشورهای اسلامی با آمریکا در آینده نزدیک نشان خواهد داد که تا چه اندازه اشتباه بوده است. زیرا کشوری مانند عربستان چند سال دیگر در وضعیتی که امروز قرار دارد، نخواهد بود. زیرا دیگر آمریکا از آن هژمونی برخوردار نخواهد بود تا بتواند عربستان را در منطقه حمایت کند. افولی که نشانه‌های آنرا اروپا دریافته است اگرچه آمریکایی‌ها سعی می‌کنند با مقاومت مانع از ظاهر شدن هر چه بیشتر آن شوند.

رئیس گروه ژئوپلیتیک مرکز مطالعات راهبردی ادامه داد: در زمانی که آمریکا با مسائل خود درگیر است قدرتهایی مانند چین، روسیه و هند در حال قدرت‌یابی در جهان هستند و به ویژه در حوزه اقتصادی به شکل رقیب‌های قابل تاملی برای آمریکا درآمدند. رقبایی که با برخی از تصمیم‌های ترامپ دیگر در سیاست‌های جهانی آمریکا چندان همراه نیستند و در جنگ اقتصادی که آمریکا با آنها به راه انداخته، هر چه بیشتر به فکر حفظ منافع و توسعه آن هستند. در این میان اروپا نیز مانند گذشته متحد همراه و مصمم آمریکا نیست و نسبت به برخی رویکردهای ترامپ واکنش نشان می‌دهد از جمله به خروج از برجام و اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی.

مرتبط با این خبر

  • درس تاریخی برای ملت ایران؛ مذاکره بی فایده است

  • سریال تحریم ها ادامه دارد/ استراتژی جمهوری اسلامی مقاومت دربرابر مذاکره است

  • مواضع ایران در برابر تهدید دشمن تهاجمی است

  • آمارها حاکی از کاهش آرای ترامپ در انتخابات 2020 است

  • وظیفه ناو امریکایی اعمال فشار برای مذاکره است

  • امریکا وارد جنگ شود؛ هزینه و تلفات زیادی می دهد/ انتخابات 2020 مانع اصلی جنگ

  • جوان ایرانی ناوآبراهام را به سخره گرفت/ امنیت جمهوری اسلامی ثابت وپایدار است

  • بر هم زدن توافق برجام از سوی ترامپ حاکی از بی‌فایده بودن مذاکره دوباره است

  • ناو آمریکایی نشانه حماقت آمریکاست و تهدیدی برای ما نیست/ سیاست جمهوری‌اسلامی درگیری نظامی با آمریکا نیست

  • خروج آمریکا از عهدنامه مودت به لحاظ شکلی ایرادی ندارد