گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل بین‌الملل: ترامپ بدنبال یک حرکت نمایشی با ایران برای انتخابات 2020 است

هادی اعلمی گفت: جمهوری‌اسلامی در شرایط فعلی، گام‌های محتاطانه‌ای در راستای کاهش تعهدات برجام برداشته است، زیرا اگر قرار باشد، باب مذاکره بسته شود، شرایط به سمت مسائل رادیکال پیش خواهد رفت و احتمال جنگ در میان خواهد بود.

1398/06/19
|
10:30
|

برنامه گفت‌وگوی سیاسی با موضوع (بررسی و تحلیل ورود ایران به مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی) در ارتباط تلفنی با دکتر هادی اعلمی، کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

هادی اعلمی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: کاری که جمهوری‌اسلامی در قضیه برجام انجام می‌دهد، طبق گفته رئیس‌جمهور تعهد در برابر تعهد است و بر همین مبنا هر چند ماه شاهد این هستیم، ایران گام‌هایی برخواهد داشت که دیروز گام‌ها سوم رسما اعلام شد که ماهیت آن بیشتر ورود به حوزه پژوهش، تحقیق و توسعه است و امیدواریم اروپا در مقابل این گام واکنش مناسبی نشان دهد، گرچه انتظار گام مناسب از سوی اروپا بعید به نظر می‌رسد.

وی افزود: نشان ندادن واکنش شدید از سوی اروپا درباره گام سوم به آن دلیل است که در حوزه پژوهش سیالیت و متغیر بودن مسائل مطرح است، اگرچه تحقیق و توسعه صفر تا صد را در برمی‌گیرد، ممکن است در تحقیق و توسعه دیدگاه متعادلی مدنظر قرار بگیرد یا برعکس. به نظرم جمهوری‌اسلامی در شرایط فعلی قصد دارد که محتاطانه گام‌هایی در راستای کاهش تعهدات برجام بردارد، زیرا اگر قرار باشد که باب مذاکره بسته شود، شرایط به سمت مسائل رادیکال پیش خواهد رفت و احتمال جنگ در میان خواهد بود.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: بنابراین گام‌هایی که جمهوری‌اسلامی تصمیم گرفته است، بردارد، در واقع متناسب با طرف مقابل است، چون طی روزهای اخیر هنوز امیدهایی بود که مذاکرات با فرانسه به نتیجه برسد، اما اکنون آمریکایی‌ها همه جا مانع اصلی هستند و هر جا که لازم است، مانعی ایجاد می‌کنند. به نظرم آمریکایی‌ها در رابطه با برجام دیدگاه مطلوب و مناسبی ندارند، اکنون مهم‌ترین دستاوردی که آمریکایی‌ها دنبال می‌کنند، دستاورد انتخاباتی برای ترامپ است، وی تلاش می‌کند برای انتخابات 2020 دستاوردی داشته باشد و به هر شکلی بتواند یک مذاکره با ایران را حتی به صورت ابتدایی انجام دهد.

هادی اعلمی گفت: مدلی که ترامپ در تلاش برای مذاکره با ایران دنبال می‌کند، شبیه مدل مذاکره با کره شمالی است به طوری که مذاکرات کره شمالی با آمریکا دستاورد عملی نداشت، چون فقط چند عکس گرفته شد و حتی کره شمالی به تعهدات خودش در حوزه هسته‌ای پایبند نبود و حدودی متغیر دارد.

وی افزود: بنابراین من تصور می‌کنم ترامپ به دنبال دستاوردی برای انتخابات 2020 است، ما نیز ناچاریم گام به گام و با رعایت احتیاط‌های لازم به سمت کاهش تعهدات برجام برویم و از سوی دیگر با حرکات و گام‌های حساب شده مانع از اجماع جهانی علیه کشورمان شویم و هم بتوانیم گام‌های بعدی خودمان را استوارتر بردایم. برای همین تصور می‌کنم جمهوری‌اسلامی سیاست مطلوبی را اتخاذ کرده است.

کارشناس مسائل بین‌المللی ادامه داد: ما باید متناسب با ظرفیت‌های خودمان پیش برویم، گاهی اوقات توان و ظرفیت ما در آن حد است که بتوانیم گزینه‌های متعددی داشته باشیم، در آن موقع می‌توانیم سریع‌تر و قوی‌تر عمل کنیم، اما ما باید چند فاکتور را در سیاست خارجی در نظر بگیریم، بحث‌های داخلی همچون وضعیت اقتصادی و مواردی از فساد نیز باید در برداشتن گام‌ها گنجانده شود، یعنی اگر قرار است گام‌های بلندی برداریم، ابتدا باید در داخل مشکلاتی که وجود دارد، رفع کنیم و پس از مطئمن شدن مشارکت مردم در تمام حوزه‌های ملی بتوانیم گام‌های دیگری برداریم.

هادی اعلمی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: اکنون در حوزه خارجی در منطقه نفوذ مطلوبی داریم، در واقع به نوعی محاصره شده هم هستیم که این محاصره شدن و عوامل متعدد را باید در نظر گرفت که بتوانیم متناسب با آن گام برداریم. به نظرم در شرایط فعلی پیش رفتن به سمت شرایط رادیکالی که در کل بخواهد اوضاع را به هم بزند و موجب تنش‌های تساعدی میان ایران و همسایگان یا سایر کشورها شود، عاقلانه نیست و باید گام‌های ما متناسب با توان داخلی پیش برود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی