صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس گفت: کاندیدای انتخابات مجلس در مراسم‌های مختلف ختم و عروسی برای گردآوری رای شرکت می‌کند، این نوع رفتارها در شان نماینده مجلس نیست. باید رویه‌ای در نظر گرفته شود که شانیت نماینده آینده مجلس حفظ شود.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل علل و عوامل مسکوت ماندن طرح اصلاح قانون انتخابات) در ادامه با حضور کاظم دلخوش، نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

کاظم دلخوش در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: من بعید می‌دانم که طرح اصلاح قانون انتخابات با ایراداتی که شورای نگهبان به آن وارد کرد، در این دوره به تصویب برسد. البته اگر در این دوره تصویب می‌شد، بسیار خوب بود، به این دلیل که قانون انتخابات اصلاحاتی نیاز دارد برای این‌که همه کاندیداها و مردم بتوانند آن مصونیت را داشته باشند، لذا به نظرم لازم بود که شورای نگهبان همکاری کند تا طرح اصلاح قانون انتخابات در این مجلس تصویب شود.

وی افزود: من جزء موافقان طرح اصلاح قانون انتخابات هستم که در همین طرح موضوع شفافیت مالی نمایندگان نیز مطرح شد که این مورد لازمه برگزاری انتخابات سالم است، به طوری که برخی افراد در مشاغل دیگر مشغول بودند، کار خود را رها کرده و طی چهار سال کار انتخاباتی انجام می‌دهند تا به عنوان نماینده به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کنند. ضمن این‌که برخی قوانین زمانی دارد و شرایطی و در برخی دوره‌ها نیاز به بازنگری در آن است.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس ادامه داد: افرادی که قصد دارند، کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی شوند، در مراسم‌های مختلف ختم و عروسی شرکت می‌کنند، به طوری گاهی فرد کاندید حتی یکبار برای دیدار فرد صاحب عزا نرفته، اما یک‌دفعه به دلیل منافعش در مراسم ختم شرکت می‌کند و این نوع رفتارها در شان یک نماینده مجلس نیست. لذا نوع معرفی نماینده به مردم و جمع کردن رای باید تغییر کند، باید رویه‌ای در نظر گرفته شود که شانیت نماینده آینده مجلس حفظ شود.

کاظم دلخوش گفت: با وجود اینکه طرح اصلاح قانون انتخابات به تصویب نرسید و با اشکالاتی که شورای نگهبان به آن گرفت، رفع ایردات آن و تصویبش به مجلس آینده موکول شد، اما مواردی چون شفافیت مالی نمایندگان هم برای مجلس فعلی لازم است و هم نمایندگاه مجلس آتی. ضمن این‌که کاندایدهای مجلس هم شامل این طرح می‌شدند و باید ریز هزینه‌های آنها مشخص شود، زیرا متاسفانه فضای مجازی نیز دال بر علت شده و با تبلیغاتی گاهی نادرست فضا را مسموم‌تر و آلوده‌تر می‌کند و این موضوع ضرورت شفافیت هزینه‌های انتخابات را دو چندان می‌کند.

وی افزود: به نظرم نیاز است با توجه به ضرورت‌هایی که وجود دارد، اصلاحاتی درباره نوع و منبع هزینه‌های کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی صورت بگیرد، به طوری که بتوان در انتخابات آینده آنرا اجرایی کرد، اگرچه با زمان کمی که از عمر مجلس فعلی مانده، چنین امری چندان ممکن نیست. بنابراین باز هم تاکید می‌کنم اگر شورای نگهبان درباره برخی ایرادات طرح اصلاح قانون انتخابات با مجلس همکاری می‌کرد، شاید این امکان وجود داشت که بتوان در این دوره طرح را تصویب کرد.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: با دلایلی که بر شمردم و فضای حساسی که نسبت به انتخابات مجلس شورای اسلامی در جامعه وجود دارد، بهتر است که طرح اصلاح قانون انتخابات تصویب شود تا بتواند برخی ایرادات انتخابات گذشته را رفع کند و به ویژه با شفافیت مالی نمایندگان باعث به وجود آمدن فضای بهتر و سالمتری نسبت به مجلس و نمایندگان شود. با وجود اینکه زمان زیادی از مجلس فعلی نمانده اما ما باز هم پیگیری خواهیم کرد تا این طرح با همکاری شورای نگهبان دوباره به جریان بیفتد.

مرتبط با این خبر

  • مجلس در تراز انقلاب باید بدرستی برای نظام ریل گذاری کند

  • انتخابات در نظام جمهوری اسلامی بر پایه مردم سالاری دینی است

  • دولت هنوز لایحه جامع انتخابات را به مجلس ارائه نکرده است

  • همگرایی ملی و توانمندی احزاب از مزایای استانی شدن انتخابات

  • کاهش 50 درصدی مشارکت مردم با استانی شدن انتخابات مجلس

  • استانی شدن انتخابات؛ گامی برای جلوگیری از تبلیغات ناپسند نمایندگان

  • استانی شدن انتخابات، تعداد کاندیدها را کاهش می‌دهد

  • رای دادن به لیست بهتر از طرح استانی شدن انتخابات است +صوت

  • استانی شدن انتخابات مجلس باعث افزایش مشارکت مردم و پاسخگو کردن احزاب در کشور می شود

  • عزم اکثریت مجلس دهم، استانی شدن انتخابات است