گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

نماینده مردم مهریز: مجلس روی ریل قانونگذاری و نظارت بر آن حرکت نمی‌کند/ سرنخ برخی از مشکلات جامعه به مجلس برمی‌گردد

مهدی صباغیان گفت: اگر بخواهیم برخی از مشکلات کشور را دقیق بررسی کنیم، سرنخ آن به مجلس برمی‌گردد، زیرا انبوهی از قوانینی تصویب شده که نه تنها کارایی ندارند، بلکه بر مشکلات می‌افزایند.

1398/07/25
|
14:41

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل علل و عوامل مسکوت ماندن طرح اصلاح قانون انتخابات) در ادامه با حضور مهدی صباغیان، نماینده مردم مهریز، ابرکوه، بافق و خاتم در مجلس روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مهدی صباغیان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: متاسفانه مجلس بیشتر سمت و سوی قانونگذاری پیدا کرده که در بسیاری موارد تنقیحی که باید درباره آنها صورت بگیرد، انجام نمی‌شود. موارد قانونی گذشته کمتر مورد بررسی قرار می‌گیرد، به طوری که یک‌دفعه با حجم زیادی از قانون مواجه می‌شویم. نماینده در هر دوره از مجلس هر می‌تواند طرحی برای قانونگذاری بدهد، از طرفی اگر دولت بخواهد پویا باشد و ایرات قانونی را برطرف کند، باید برخی قوانین را به مجلس برگرداند که متاسفانه دولت هم در این زمینه خیلی کند حرکت می‌کند.

وی افزود: خلاصه این‌که رویکرد در عرصه قانونگذاری به شکل پیش رفته است که گاهی در مجلس قانونی تصویب می‌شود که یک‌دفعه متوجه می‌شویم قبل از آن قانون خیلی بهتری داشتیم! از طرفی گاهی قوانینی به تصویب می‌رسد که با قوانین قبلی مغایرت دارد. در دوره کنونی اتفاق خوبی که روی داد، بحث تنقیح قوانین بود که کمیسیون‌ها با کمک معاونت قوانین و نظارت تعداد زیادی از قوانین را احصا کردند که بخشی از این قوانین شامل کمیسیون شوراها می‌شد که در کمیسیون مطرح و این قوانین خود به خود لغو شد.

نماینده مردم مهریز، ابرکوه، بافق و خاتم در مجلس ادامه داد: اگر بخواهم خلاصه صحبت کنم، مجلس روی ریل خودش حرکت نمی‌کند، زمانی که مجلس روی ریل خودش یعنی قانونگذاری و نظارت درست و دقیق حرکت نکند، یکی از محصولات و زاییده این روش، قوانین زیاد و گاهی هم متناقض است. به طوری که اگر بخواهیم برخی از مشکلات کشور را به خوبی و به شکل دقیق بررسی کنیم، سرنخ آن به مجلس برمی‌گردد، زیرا انبوهی از قوانین تصویب شده که شاید نه تنها کارایی ندارند، بلکه بر مشکلات می‌افزاید. در حالی که نمایندگان باید قانونگذار خوبی باشند و بعد ناظر خوبی.

مهدی صباغیان گفت: وقتی تقریبا اغلب نمایندگان 90 درصد وقتشان در رابطه با حوزه انتخابیه و کارهای اجرایی است، زمانی که نماینده مدام به دنبال مسائل حوزه انتخابیه است و اجرا شدن طرح‌ها را دنبال می‌کند، دیگر برای قانونگذاری دقیق و پس از آن نظارت دقیق‌تر باقی نمی‌ماند و کار اصلی مجلس یعنی قانونگذاری دقیق بر زمین می‌ماند، حال اگر نمایندگان مجلس 20 درصد از وقت‌شان را برای تنقیح قوانین می‌گذاشتند، با این کار بسیاری از دستگاه‌ها و ادارت در مسیر خودشان حرکت می‌کردند، اما اگر قوانین متناقض داشته باشیم، آن وقت دستگاه اجرایی هر قانونی را که به نفع خودش می‌داند، اجرا می‌کند.

وی افزود: بنابراین تصور می‌کنم نمایندگان زمانی را که باید برای نظارت بگذارند، وقتی برای تصویب قوانین وقت مناسب را نگذاریم، بعدا متوجه نخواهیم شد که چه قوانین، مقررات، آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی تصویب کردیم! آیا قوانین، دستورالعمل‎ها و آئین‌نامه‌های تصویب شده با قوانین قبلی مجلس سازگاری دارد یا خیر؟ متاسفانه در این میان بسیاری از دستگاه‌ها هم خودشان قانونگذار شدند، برای مثال شورای عالی فضای مجازی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و برخی مواقع مجمع تشخیص مصلحت هم قانونگذاری می‌کند!

نماینده مردم مهریز، ابرکوه، بافق و خاتم در مجلس در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: این همه نهادهایی که دست به کار قانونگذاری شدند، دستگاه‌ها و مردم را سردرگم می‌کند و به طور طبیعی بعدا خواهیم دید که مشکلات این قانونگذاری‌ها در جامعه نفوذ می‌کند و برخی از فسادها، اختلاس‌ها، زد و بندها و سوء‌استفاده‌ها ریشه در همین ضعف دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی