گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

مدرس حوزه علمیه قم: حرکت اربعین دیگر یک حرکت صرفا عراقی و عربی نیست

محمد هاشمی گفت: اکنون در آمارها صحبت از حضور 20 میلیون جمعیت در پیاده‌روی اربعین است که بزرگ‌ترین گردهمایی بشری به شمار می‌آید و امروز دیگر صرفا از بُعد پیاده‌روی عراقی خارج شده است.

1398/07/27
|
11:42

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی راهپیمائی اربعین و قدرت‌نمایی بزرگ ملت ایران و عراق و نهضت بزرگ جهانی در دنیای اسلام) در ادامه با حضور حجت‌الاسلام محمد هاشمی، مدرس حوزه علمیه قم روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محمد هاشمی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: در سال‌های اخیر پیاده‌روی اربعین از یک پیاده‌روی عادی خارج شده است. اکنون ما در دنیای اسلام و دنیای امروز شاهد قدرت‌نمایی فرهنگ تشیع هستیم. پیاده‌روی که چند سالی است که ما می‌بینیم سال‌های سال در عراق ریشه دارد و مردمش به آن علاقه دارند، اما تا زمانی که حکومت صدام در راس بود، مردم نمی‌توانستند این پیاده‌روی را به شکل علنی انجام دهند. پس از آن که دولت صدام کنار رفت، مردم با آرامش و شکوه بیشتری آن را به نمایش گذاشتند.

وی افزود: اکنون در آمارها صحبت از حضور 20 میلیون جمعیت در پیاده‌روی اربعین است که بزرگ‌ترین گردهمایی بشری به شمار می‌آید و امروز دیگر صرفا از بُعد پیاده‌روی عراقی خارج شده است. ضمن این‌که اگر به جمعیت حاضر در پیاده‌روی نگاه کنید حتی دیگر اختصاص به شیعیان نیز ندارد. لذا وقتی دقیق‌تر به پیاده‌روی نگاه کنیم، به لایه‌های خیلی عمیق‌تری از آن دست پیدا می‌کنیم. امروز پیاده‌روی اربعین به یک فرهنگ و حتی به یک فرانماد تبدیل شده است. اگرچه امروز برخی سمبل می‌گویند اما ممکن است خیلی پشت سمبل فرهنگ متبلور نشود اما در فرانماد فرهنگ قابل لمس‌تر است، فرهنگی که در آن ایثار، مقاومت و یاری حق و زمینه‌سازی برای یک آرمان جهانی.

مدرس حوزه علمیه قم ادامه داد: قیام امام حسین (ع)، مقدمه ظهور است، ما شباهت‌های بسیار با قیام سبز امام زمان با امام حسین(ع) داریم که خیلی‌ها معتقدند ما باید این معرفی را نسبت به دنیا داشته باشیم. ای اهل عالم بدانید این امام زمان است که ما منتظرش هستیم، فرزند امام سوم ما، امام حسین(ع) است و شعاری که امام زمان در ابتدای ظهورشان خواهند داشت، با معرفی امام حسین(ع) خودشان را به همه دنیا معرفی می‌کنند. لذا ما باید تلاش کنیم این شکوه و حماسه را به دنیا معرفی کنیم، زیرا بحث قبیله‌ای و شخصی نیست، زیرا امام حسین یک شخصیت فرا مکانی و زمانی است.

محمد هاشمی گفت: به عبارتی امام حسین(ع) اختصاص به گروه خاص ندارد، یک شخصیت بین‌المللی است، در هیمن ماه محرم یک ماه پیش رئیس انجمن زرتشتیان ایران به بیت آقای بروجردی آمد و سخنرانی کرد و گفت: امام حسین(ع) اختصاص به مسلمانان ندارد و زرتشتیان ایران از دیرباز پای ثابت مجالس عزاداری امام حسین(ع) هستند، چنین سخنانی نشان می‌دهد که شخصیت امام حتی فرامذهبی است. حال با این سخن نمی‌خواهیم بگوییم علقه‌های دینی نسبت به امام حسین(ع) را کمرنگ کنیم، ولی باز هم تاکید می‌کنم حرکت اربعین دیگر یک حرکت صرفا عراقی و عربی نیست تا بگوییم رسم عراقی‌هاست، نه یک حرکتی است که از اخلاص، پاکی، صفا و امید به آینده سرچشمه می‌گیرد.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزود: نباید فراموش کنیم محور همه بحث‌ها، حرکت‌ها و جوشش‌ها که مطرح می‌شود، شخصیتی است که این شخصیت باید تحلیل شود. باید بدانیم امام حسین(ع) یک انسان معمولی نیست، ضمن این‌که ما در طول تاریخ جنگ و حماسه کم نداشتیم، یعنی هم جنگ و نزاع فراوان بوده، و در ادیان و ملل گوناگون حماسه هم فراوان بوده است، اما در میان همه حماسه‌ها، حماسه عاشورا ماندنی شده است؟ بعد از 1400 سال شور و عزداری امام حسین(ع) عادی نیست، این حرکت محورش ولی خداست و در زیارت «وارث» می‌خواهیم به همه دنیا بگوییم امام حسین صرفا یک شخصیت ظلم‌ستیز نیست، بلکه فراتر از آن، یک شخصیت الهی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی