حیات خلوت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:00 به مدت 25 دقیقه

دیدار این هفته با: علی ایران منش رئیس انجمن نانو فناوری ایران

علی ایران منش رئیس انجمن نانو فناوری ایران در برنامه ی "حیاط خلوت" رادیو گفت و گو درباره ی زندگی خود توضیحاتی می دهد.

1396/09/25
|
09:42
|

علی ایران منش رئیس انجمن نانو فناوری ایران، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و صاحب دکترا در رشته ی ریاضی محض در گفت و گو با برنامه ی "حیاط خلوت" رادیو گفت و گو درباره ی زندگی خود اظهار کرد: من متولد چهارم آبان سال 1344 هستم. در شهر کرمان به دنیا آمدم و یک خواهر و دو برادر دارم. دوران ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در شهر کرمان گذراندم. بعد از آن به شیراز رفتم و در رشته ی ریاضیات کاربردی در دانشگاه شیراز مشغول به تحصیل شدم. از آن سال به بعد دیگر در کرمان زندگی نکردم.

ایران منش ادامه داد: کنکور سال شصت و دو اولین کنکور بعد از انقلاب اسلامی بود و من هیچ اطلاعاتی از رشته ها نداشتم. به دلیل این که در دبیرستان دروس فنی نگذرانده بودم رشته ی ریاضیات کاربردی را انتخاب کردم. در دوران دبیرستان وضعیت تحصیلی خوبی داشتم و ریاضیاتم هم قوی بود.

رئیس انجمن نانو فناوری ایران در باره ی پدر خود اضافه کرد: پدرم بازنشسته ی آموزش و پرورش بود و مادرم خانه دار بود. پدرم معلم دبستان بود. ایشان خیلی برایشان مهم بود که تحصیلات خوبی داشته باشیم و در مدارس خوبی درس بخوانیم. در آن زمان در کرمان تنها یک دبستان ملی بود و نام آن احمدی بود. این مدرسه گزینش داشت. پدرم من را در این مدرسه ثبت نام کرد. حضور من در آن دبستان باعث شد که روند تحصیلی خوبی پیدا کنم. در دوران راهنمایی و دبیرستان هم همین گونه بود. پدرم به همه ی فرزندانش توجه داشت که در مدارس خوبی درس بخوانند.

ایران منش درباره ی رشته ی خود تصریح کرد: ریاضی کاربردی همان گونه که از اسمش پیداست ریاضی است که در جامعه کاربرد دارد. گرایش من در رشته ی ریاضیات کاربردی، تحقیق در عملیات بود. این گرایش نزدیک به رشته ی مهندسی صنایع است. عمده دروسی که در دانشگاه گذراندم مربوط به گرایش تحقیق در عملیات بوده است.

او خاطر نشان کرد: اختلاف ریاضیات محض با ریاضیات کاربردی این است که دروس ریاضی محض کم تر با مفاهیمی که در عالم واقعیت وجود دارد روبه روست اما در ریاضیات کاربردی بیشتر به مسائل کامپیوتر و مهندسی پرداخته می شود.

دسترسی سریع
حیات خلوت