صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 25 دقیقه

دکتر بهرام عکاشه استاد تمام دانشگاه در رشته ی فیزیک و ژئوفیزیک، بانی مدرسه ی ژئو فیزیک دانشگاه تهران و پدر زلزله شناسی در برنامه ی" حیاط خلوت" در باره ی زندگی خود توضیحاتی ارائه داد.

دکتر بهرام عکاشه استاد تمام دانشگاه در رشته ی فیزیک و ژئوفیزیک، بانی مدرسه ی ژئو فیزیک دانشگاه تهران و پدر زلزله شناسی در مصاحبه با برنامه ی " حیاط خلوت" رادیو گفت و گو درباره ی زندگی خود تصریح کرد: من متولد سال هزار و سی صد و پانزده در مسجد سلیمان هستم. پدرم بختیاری بود. وقتی انگلیسی ها در ایران نفت را کشف کردند به نیرو احتیاج داشتند. بهترین نیرو ها بختیاری ها بودند که افرادی کاری و درستکار بودند. آن ها پدرم را استخدام کردند. ایشان در مسجد سلیمان دوره هایی را گذراند. پدرم با دختری بختیاری آشنا شد و با او ازدواج کرد. من حاصل آن ازدواج بودم.

استاد تمام دانشگاه در رشته ی فیزیک و ژئوفیزیک ادامه داد: مسجد سلیمان در آن زمان پیشرفته ترین شهر ایران بود. من در شرایطی خوب درس خواندم دبستان و دبیرستان را در مسجد سلیمان تمام کردم. در مقطع دبیرستان در مسجد سلیمان رشته ی ریاضی وجود نداشت و تنها رشته ی ادبی و طبیعی بود. من مصمم بودم که می خواهم رشته ی ریاضی را بخوانم به همین خاطر مسجد سلیمان را با تمام راحتی اش رها کردم و به اهواز رفتم و یک اتاقک اجاره کردم تا در رشته ی ریاضی تحصیل کنم.

پدر زلزله شناسی اضافه کرد: من در کنار درس به باشگاه می رفتم و انرژی اضافه ام را در باشگاه تخلیه می کردم. عاشق ریاضیات، هندسه و جبر بودم. برای کنکور به تهران آمدم و در دانشکده ی علوم دانشگاه تهران به رشته ی فیزیک پرداختم. پدرم به زبان آلمانی علاقه داشت و من هم شب ها بعد از دانشگاه به کلاس زبان آلمانی می رفتم.

عکاشه افزود: در آن زمان دکتر حسابی و دکتر افشار به فکر راه اندازی مدرسه ی ژئو فیزیک بودند و برای آن مدرسه نیاز به نیرو داشتند. آن ها افرادی را انتخاب کردند که مدرکشان لیسانس بود و من هم یکی از آن ها بودم. دکتر حسابی برای تحصیل همه ی افراد را به خارج از کشور می فرستاد. من برای تحصیل به کشور آلمان رفتم و در آن جا ادامه تحصیل دادم.

بانی مدرسه ی ژئو فیزیک دانشگاه تهران اظهار کرد: من برای تحصیل در خارج از کشور هیچ هزینه ای پرداخت نکردم و کاملا رایگان بود. من در دانشگاه اشتوتگارت آلمان در نزدیکی کوه آلپ قرار داشتم که در یک شبکه ی زلزله نگاری بود.

عکاشه خاطر نشان کرد: من در سال هزار و سی صد و چهل و هشت به ایران برگشتم و بعد از شش سال دانشیار شدم. در حال حاضر چندین پایگاه و شبکه ی زلزله شناسی در اقصی نقاط کشور وجود دارد که برای آن ها بسیار زحمت کشیده ایم.

مرتبط با این خبر

  • پروفسور بهروز برومند پدر علم نفرولوژی ایران در رادیو گفت و گو

  • تشریح زندگینامه دکتر محمدرضا مجیدی در رادیو گفت و گو

  • شرح زندگی دکترمحمد وفایی از پایه گذاران جراحی کولون و رکتوم

  • مرور زندگی دکتر محمد وفایی ازپایه گذاران جراحی کولون و رکتوم

  • متالوژی صنعتی محور نجات صنعت ایران است

  • شرح زندگینامه مهندس خوبچهر کشاورزی از مفاخر معماری ایران

  • مرور زندگینامه دکتر بوترابی استاد تمام مهندسی مواد و متالوژی

  • تولید کلاژن گاوی؛ دستاورد بزرگ بانک سلولی ایران در حوزه پزشکی

  • الگوی شهرنشینی ناباروری را در مردم ایران افزایش داده است

  • فیزیکدانان ایرانی نقش پررنگی در توسعه علم فیزیک دارند