حیات خلوت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 25 دقیقه

در گفت و گو با دكترای شیمی نفت تحلیلی مطرح شد: ابداع روش های نوین برای افزایش کیفیت کالاهای نفتی

استاد دانشگاه گفت: ما در شیمی تحلیلی روش های نوینی را برای اندازه گیری مواد جدیدی که ساخته می شود تولید کرده و این کار تحقیقاتی به مرغوبیت کالا و پیش بینی آینده تولید کالا کمک زیادی خواهد کرد.

1397/05/05
|
11:25
|

برنامه "حیاط خلوت" رادیو گفت و گو به گفت و گو با چهره های نامدار و مفاخر و مشاهیر ملی کشور در عرصه علم، فرهنگ و اجتماع می پردازد. این برنامه به دیدار دکتر بهروز پهلوان پور دکترای شیمی نفت تحلیلی و استاد تمام دانشگاه رفته و گذری بر زندگی علمی و کاری وی دارد.

دکتر پهلوان پور در مصاحبه با برنامه حیاط خلوت رادیو گفت و گو بیان داشت: پنج سال اول زندگی بنده در آبادن سپری شد و پدرم امیدواری زیادی به آینده نفت داشتند و به همین خاطر همواره مرا به تحصیل در رشته شیمی تشویق می کردند.

وی افزود: به همین دلیل به هیچ رشته دیگری به جز شیمی فکر نکردم و خوشبختانه علاقمند و در آن موفق هم شدم. مادرم هم آموزگار بودند و تاثیر زیادی بر نظم و انضباط و درس خواندن ما داشت.

دکترای شیمی نفت تحلیلی به دوران تحصیلی خود اشاره کرد و گفت: تحصیلات دوران دبیرستان را در تهران گذراندم و علاقه شدیدی به درس شیمی داشتم اما متاسفانه در آن زمان آزمایشگاهی وجود نداشت و ما نمی توانستیم فعل و انفعالات را به صورت عملی ببینیم.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: یکی از کارهای لذت بخش برایم خواندن کتاب های فارسی است و علت آن هم این است که مدت زیادی در انگلیس زندگی کردم و تسلط کافی به زبان فارسی نداشتم.

دکتر پهلوان پور ادامه داد: در همایشی که از طرف شرکت توانیر در ایران برگزار شد بسیاری از لغات فنی را به انگلیسی بیان کردم و افراد حاضر در آن همایش متوجه صحبت هایم نشدند و از این زمان به بعد شروع به خواندن کتاب های فارسی کردم و به حوزه ادبیات علاقمند شدم.

دکترای شیمی نفت تحلیلی بیان کرد: در حال حاضر به دلیل پیشرفت تکنولوژی بسیاری از کارهای تحقیقاتی در حوزه شیمی به جای آزمایشگاه با استفاده از کامپیوتر انجام می شود.

وی اضافه کرد: علم شیمی یعنی تغییر دادن مولکول ها به شکل دیگر و یکی از جذابیت های این علم در سنین کودکی ام کنجکاوی در نوع تغییر و تحولات مولکول ها در اثر ترکیب شدن با هم بود.

این استاد دانشگاه همچنین در ادامه مطلب گفت: تمامی مقاطع دانشگاه را در یکی از دانشگاه های انگلیس گذراندم و پس از فارغ التحصیلی در شرکت برق انگلیس مشغول به کار شدم. ورود به دانشگاه ایمپریال کالج لندن هنوز هم یکی از سخت ترین کارها است و البته محیط بسیار جذابی دارد و فارغ التحصیلی از این دانشگاه نوعی افتخار محسوب می شود.

دکتر پهلوان پور یادآور شد: با اتمام درس، در همان دانشگاه تدریس را شروع کردم و پس از ورود عملی به صنعت برق کارهای تحقیقاتی خود را آغاز کردم.

دکترای شیمی نفت تحلیلی با اشاره به دلیل انتخاب گرایش شیمی نفت تحلیلی عنوان کرد: در هنگام تولید مشتقات نفتی باید از کیفیت و استاندارد آن اطمینان حاصل کرد و برای این کار آزمایشات و استانداردهایی تعریف شده است.

وی در ادامه افزود: این پایه شیمی، تحلیلی و تجزیه است و علم شیمی تجزیه باید یک قدم جلوتر از پیشرفت های علمی دیگر حرکت کند. یعنی ما در این نوع از شیمی روش های نوینی را برای اندازه گیری مواد جدیدی که ساخته می شود تولید کرده و این کار تحقیقاتی به مرغوبیت کالا و پیش بینی آینده تولید کالا کمک زیادی خواهد کرد.

دکتر پهلوان پور با اشاره به کاربرد شیمی نفت تحلیلی یادآور شد: شیمی تجزیه در صنعت و زندگی روزمره مردم از جمله مواد غذایی و علم پزشکی کاربرد ویژه ای دارد و هر روز هم پیشرفت بیشتری می کند.

دکترای شیمی نفت تحلیلی در پایان این گفت و گو تاکید کرد: به نسل جوان امروزی توصیه می کنم که به آینده امیدوار باشند و تلاش کنند و بدانند که حتما با این دو فاکتور اصلی به نتیجه مطلوب خود خواهند رسید.

دسترسی سریع
حیات خلوت