صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

نماینده مجلس شورای اسلامی: دانش‌بنیان بودن وجه تمایز شعار امسال با سال‌های گذشته است

مصطفی نخعی بیان کرد: وجه تمایز شعار امسال نسبت به سال‌های گذشته کیفی بودن شعار باشد، زیرا مسئله دانش‌بنیان در آن مطرح شده است. در حقیقت بر اساس شعار سال، تولید مطلوب مدنظر قرار دارد.

1401/02/11
|
10:54
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو درباره شعار سال با مصطفی نخعی نماینده مجلس شورای اسلامی به‌صورت تلفنی گفتگو کرد.

مصطفی نخعی با بیان اینکه از فرمایشات سال‌های اخیر رهبر انقلاب و شعار‌هایی که در چند سال گذشته تعیین کرده‌اند می‌توان به اهمیت تولید پی برد، گفت: موضوع تولید و اقتصاد نشان‌دهنده نگرش هدفمند مقام معظم رهبری در بنیان‌گذاری تفکر تولید محور در اقتصاد کشور است.

وی افزود: فکر می‌کنم وجه تمایز شعار امسال نسبت به سال‌های گذشته کیفی بودن شعار باشد، زیرا مسئله دانش‌بنیان در آن مطرح شده است. در حقیقت بر اساس شعار سال، تولید مطلوب مدنظر قرار دارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی دانش‌بنیان بودن و اشتغال‌آفرین بودن را دو ویژگی شعار سال و محور اصلی تولید عنوان و بیان کرد: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تولید مطلوب تناسب و ترکیب عوامل تولید در رشد اقتصادی است. این موضوع به‌ویژه درباره اقتصاد ایران که با مازاد عرضه نیروی کار جوان و تحصیل‌کرده روبه‌رو است اهمیت بیشتری دارد. در حقیقت جهش در تولید باید همراه با جهش در اشتغال و افزایش بهره‌وری باشد.

وی شرط پویایی و پایداری در تولید و همچنین افزایش توان رقابت‌پذیری را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: حضور قدرتمند در بازارهای بین‌المللی که همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است و ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر، از مهم‌ترین محور‌هایی هستند که باید در تحقق شعار سال موردتوجه قرار گیرند. تحقق این امر نیز تنها از طریق تولید مبتنی بر دانش امکان‌پذیر است.

نخعی در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو دررابطه‌با اقدامات مجلس یازدهم برای افزایش تولید و بهره‌وری توضیح داد و عنوان کرد: مجلس یازدهم از ابتدا مسائل مهمی را دراین‌رابطه در دستور کار خود قرار داد. در بودجه سال گذشته منابع بسیار خوبی بالغ بر 1000 میلیارد تومان به‌صورت تسهیلات در اختیار صندوق نوآوری و شکوفایی قرار داده شد تا به شرکت‌های دانش‌بنیان برای افزایش بهره‌وری و اشتغال تخصیص یابد.

وی افزود: طرح تصویب صدور مجوزهای کسب‌وکار را در سال گذشته داشتیم که ابلاغ نیز شد. این مصوبه می‌تواند در رونق تولید اثرگذار باشد و شرایط بسیار خوبی را ایفا کند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو