صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو كمیسیون كشاورزی مجلس: برنامه های وزیر پیشنهادی وزارت نیرو در خصوص آب، شفاف نیست

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس به وزیر پیشنهادی وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: مهندس بیطرف با تمامی مسایل این وزارتخانه آشنا است و از ایشان شفافیت در برنامه هایشان را می خواهیم ولی متاسفانه در مورد آب این شفافیت کم دیده می شود.

1396/05/28
|
10:36
|

برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت و گو با موضوع حل بحران آب کشاورزی و شرب شهری و با حضور مهندس فتح اله داوری دهکردی مدیر کل دفتر بهره برداری از تاسیسات انتقال و توزیع منابع آب ایران و دکتر سید راضی نوری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

مهندس فتح اله داوری دهکردی بحران آب را مرتبط با مدیریت منابع آب دانست و گفت: باید وضعیت آب و ظرفیت های آن را چه در آب های سطحی و چه در آب های زیر زمینی بشناسیم.
وی افزود: متاسفانه تقریبا در چهار دهه گذشته رشد بی رویه مصرف آب را داشتیم به خصوص در بخش کشاورزی.

مدیر کل دفتر بهره برداری از تاسیسات انتقال و توزیع منابع آب ایران با اظهار به اینکه بحث مدیریت مربوط به فرابخشی است، بیان داشت: وزارت نیرو یکی از آن بخش هایی است که می تواند دخالت مستقیم داشته باشد.

وی با اشاره به مصرف آب در بخش کشاورزی متذکر شد: بخش قابل ملاحظه ای از مصارف ما در بخش کشاورزی است و یکی از نقاطی که بیشترین حساسیت را در تنش های اجتماعی ایجاد می کند، مصارف بی رویه در بخش کشاورزی است.

دکتر سید راضی نوری اظهار داشت: یکی از چالش های پنج گانه کشور آب است و یکی از مسایل مرتبط با آب، محیط زیست است که به صورت تنگاتنگ با همدیگر مرتبط هستند.

وی با اشاره به مدیریت در بحران آب گفت: مقدار بارش سالانه کشور مشخص است مدیری که در راس قرار می گیرد باید این آمار را ببینید که برای امروز و برای پنج سال آینده یا برای 50 سال آینده چه برنامه ای دارد. ما احتیاج به یک مدیریت منابع آب برای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داریم و بر اساس آن برنامه این مسایل را ببینند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس متذکر شد: شانه خالی کردن مجلس یا وزارت نیرو از این مسئله باعث می شود تا ناهماهنگی و ناسازگاری به وجود بیاید و کالای اساسی که بعدا می تواند برای آینده تنش زا باشد به خوبی مدیریت نشود.

وی افزود: مهمترین اصل و اساس، مسئله محوریت آب در وزارت نیرو است و باید وزارت نیرو این برنامه را داشته باشد.

نوری ابراز داشت: متاسفانه هر دولتی که بر سر کار آمده بر اساس آزمون و خطا کار کرده و این مشکلات پیش آمده مثلا سد سازی در خوزستان یا جاهای دیگر که ممکن است سد سازی باعث تلف شدن آب در ان منطقه شود.

وی به وزیر پیشنهادی در وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: مهندس بیطرف وزیر نیرو بوده و با تمامی مسایل این وزارتخانه آشنا است و خواسته مان از ایشان شفافیت در خصوص برنامه هایشان است ولی متاسفانه شفافیت در مورد آب کم دیده می شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو