صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

نایب رئیس كمیسیون عمران مجلس: لزوم ساخت مسکن با شرایط مناسب جهت اجاره مردم

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: باید سرمایه های موجود در بانک ها به سمت تولید مسکن در بخش اجاره داری بیاید زیرا خیلی از مردم توان خرید ندارند و به همین دلیل باید مسکن با شرایط مناسب جهت اجاره برای مردم ایجاد کرد.

1396/06/06
|
12:43
|

برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت و گو با موضوع بازار مسکن و با حضور مهندس فردین یزدانی مدیر علمی طرح جامع مسکن و مهندس مجید کیان پور نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

مهندس فردین یزدانی با اشاره به تصمیم بانک مرکزی برای کاهش سود بانکی گفت: این مسئله باعث می شود هزینه فرصتی رهن مالکین تغییر پیدا کند. مالکین از میزان رهن کم می کنند و به میزان اجاره ماهیانه اضافه می کنند و این در خانه های جدید بیشتر است. در واقع الگوی پرداخت اجاره از رهن به سمت اجاره حرکت می کند.

وی با تصریح بر اینکه امکان جهش قیمت در میان مدت منتفی است، عنوان داشت: حجم تقاضای بالقوه بر اثر تغییرات جمعیتی که در چند سال آتی ایجاد می شود، کاهش پیدا می کند و این یعنی عدم جهش قیمتی زیرا تشکیل خانواده کاهش پیدا می کند. از سوی دیگر حجم مازاد عرضه نیز بسیار بالا خواهد بود زیرا در حال حاضر نیز دو میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد و به همین دلیل جهش قیمتی در بازارهای لوکس منتفی است.

مدیر علمی طرح جامع مسکن با اشاره به بازار اقشار متوسط بیان کرد: در این بازار نیز به دلیل تغییرات جمعیتی که حجم تقاضا کاهش و در عوض مازاد عرضه وجود خواهد داشت، جهش قیمتی در حوزه مسکن وجود نخواهد داشت و تنها رشد ملایم در حد تورم خواهد بود.

وی اضافه کرد: در سال جاری میانگین تورم حدود 15 درصد خواهد و به همین دلیل جهش قیمتی نیز نخواهیم داشت و نهایتا 15 تا 20 درصد به اندازه تورم قیمت ها افزایش پیدا خواهد کرد.
مهندس مجید کیان پور با بیان اینکه برای آرامش رسیدن مسکن نیاز به بالانس در عرضه و تقاضا است، گفت: در حال حاضر عرضه به اندازه تقاضا نیست و این موضوع باعث می شود اجاره افزایش پیدا کند.

وی به کاهش نرخ سود بانکی اشاره کرد و بیان داشت: البته کاهش نرخ سود بانکی بر بازار مسکن و افزایش اجاره بها و کاهش رهن تاثیر می گذارد اما حقیقت این است که خیلی از پول های مردم در بانک ها راکد است در حالی که این پول ها می توانست در بازار و تولید استفاده شود و به نرخ تولید ناخالص ملی کمک کند.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: باید سرمایه هایی که در بانک ها وجود دارد، به سمت تولید مسکن در بخش اجاره داری بیاید زیرا خیلی از مردم توان خرید ندارند و به همین دلیل باید مسکن با شرایط مناسب جهت اجاره برای مردم ایجاد کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید همه دستگاه ها و نهادها برای خروج مسکن از رکود وارد شوند، گفت: در این راستا باید بسته حمایتی تنظیم شود که مردم به جای اینکه سرمایه شان را در بانک راکد کنند، بر مبنای الگوی مسکن، به تولید خانه و مسکن بپردازند. خیلی ها رونق مسکن را افزایش نرخ عنوان می کنند اما حقیقت آن است که مسکن باید از یک کالای سرمایه ای به یک کالای مصرفی تبدیل شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو