صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

سخنگوی كمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد: اصلاح یک ماده واحده قانون مبارزه با قاچاق در کمیسیون اقتصادی مجلس

دکتر رحیم زارع اظهار داشت: لایحه ای دولت به مجلس فرستاده که ماده واحدی در مورد اصلاح قانون مبارزه با قاچاق در جاهایی که خلا داریم، می باشد که راه قاچاق برای اشخاص حقیقی و حقوقی بسته خواهد شد.

1396/06/08
|
15:10
|


برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت و گو با موضوع ورود قاچاق به شرکت ها و دلایل توسعه آن و با حضور دکتر علی اکبر پور احمد نژاد دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران و دکتر رحیم زارع سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

علی اکبر پور احمد نژاد در خصوص روی آوردن شرکت ها به قاچاق متذکر شد: اطلاق کلان به اینکه شرکت های شناسنامه دار یا شرکت هایی که در تفسیر حقوقی به آنها اطلاق شرکت می شود، متولی یا دامن زننده به قاچاق هستند، اطلاق دقیق و درستی نیست اما در روند تعاملات تجاری و اقتصادی هر بنگاه اقتصادی به دنبال رسیدن به منافع و سودش در کمترین فرصت زمانی برای بهره برداری از آن وقت طلایی بهره برداری از ظرفیت اقتصادی اش است.

وی با ابراز تاسف از قاچاق توسط برخی شرکت ها گفت: متاسفانه مطلبی که بعضی اوقات در قالب شرکت ها دچارش هستیم و در حوزه های مهم قاچاق، با نظر استفاده از ظرفیت های قانونی مهیا شده برای واحدهای حقوقی تحت عنوان شرکت، اما در لوایح آن بهره برداری از مکانیزم تخلفاتی تحت عنوان قاچاق است.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران یکی از دلایل قاچاق را نبودن لیبل بر کالاها دانست و گفت: با توجه به اینکه برخی از اقلام وارداتی ما منقش به سریال یا کد یا نشانه خاصی جهت تک تک آن ابعاد نیستند از جمله در بحث پوشاک، بعضی اوقات با ورود یک کالا با یک مارک مشخص در قالب اسناد قانونی مواجه می شویم اما بهره برداری از آن اسناد در ورودهای بعدی غیر قانونی بحثی غیر ممکن است.

وی اعلام کرد: ما روندی را در ستاد پیگیری می کنیم که بر اساس شرایط روز در زمینه قاچاق وارد مهندسی معکوس شویم.

در ادامه دکتر رحیم زارع با بیان اینکه قاچاق کالا و ارز یکی از مشکلات نظام اقتصادی ایران است، گفت: در سال 94 پس از هشتاد سال اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به تصویب رسید و باعث شد 50 درصد قاچاق کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه به منظور جلوگیری از برخی مصادیق قاچاق از جمله قاچاق سازمان یافته توسط شرکت ها اقداماتی در دست اجرا است، اظهار داشت: لایحه ای دولت در تاریخ 31/ 1 /95 به مجلس فرستاده که ماده واحدی است در مورد اصلاح قانون مبارزه با قاچاق در جاهایی که خلا داریم به ویژه برای شرکت هایی که سازمان یافته این کار را انجام می دهند به ویژه برای اشخاص حقوقی و جرائمی که مرتکب می شوند، می باشد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس خاطر نشان شد: با اصلاحی که داریم و در کمیسیون اقتصادی تمام می شود و به زودی به صحن علنی مجلس می آید. این قانون به قاچاقی که به صورت آبی، زمینی و هوایی و شرکت های که به صورت سازمان یافته انجام می دهند به این موارد دارد رسیدگی می شود و این راه برای اشخاص حقیقی و حقوقی بسته خواهد شد و قطعا قاچاق کاهش و تنزل پیدا خواهد کرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو