صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

دبیر كارگروه ملی زلزله بیان داشت: ساخت و سازها در کلان شهرها بدون اصول و بی رویه است +صوت

دبیر کارگروه ملی زلزله ، عنوان داشت: واقعیت این است که کلان شهرهای ایران بدون برنامه و فارغ از هر گونه استراتژی توسعه پایدار ساخته شده اند زیرا در کلان شهرها شاهد ساخت و سازهای بدون اصول و بی رویه هستیم.

1396/09/18
|
10:25
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت وگو با موضوع زلزله و مدیریت بحران در ایران ، با حضور دکتر کامبد امیری حسینی رئیس پژوهشکده مدیریت بحران پژوهشگاه زلزله شناسی و علی بیت الهی دبیر کارگروه ملی زلزله روانه آنتن شد.

دکتر کامبد امیری حسینی در آغاز با بیان اینکه در زمینه مدیریت بحران یک رویکرد سنتی داریم که در گذشته در همه کشورها انجام می شد، گفت: این رویکرد در واقع نگاه به مسئله مدیریت بحران به عنوان اقداماتی بود که در زمان بعد از رخداد یک حادثه ایجاد می شد تا افراد را نجات دهند و هیچ گونه نگاه پیشگیرانه در آن وجود نداشت.

وی افزود: در دو دهه اخیر رویکرد مدیریت بحران تغییر کرده است، به این ترتیب که در حال حاضر روی پیشگیری تمرکز می کنند و پس از آن روی امداد و نجات فعالیت انجام می شود.

در ایران نیز بعد از زلزله "بم" این رویکرد دنبال شد یعنی در قوانین و رویکردهای کلی نظام پیشگیری از رخداد یک حادثه مورد توجه قرار گرفت و در قوانین منعکس شد اما متاسفانه در عمل همچنان روی واکنش های اضطراری بعد از بحران متمرکز است.

رئیس پژوهشکده مدیریت بحران پژوهشگاه زلزله شناسی تاکید کرد: باید تلاش کنیم شرایطی را به وجود بیاوریم که شهرها در زمان زلزله تخریب نشوند و در این راستا باید سرمایه گذاری را در حوزه پیش گیری انجام دهیم. اگر بتوانیم تا قبل از زلزله، ایمنی شهرها را ارتقاء دهیم، طبیعتا در زمان رخداد زلزله، آسیب و خسارات کمتری شاهد خواهیم بود.
اگر تعداد زیادی ساختمان خسارت ببینند، نه تنها در ایران بلکه در همه کشورها نمی توان با نیروهای امدادی و ظرفیت های موجود، پاسخگوی زلزله دیده ها باشند.

علی بیت الهی در ادامه به هشدارهای اجتماعی درباره زلزله گفت: وقتی یک پزشک درباره خطرات استفاده از یک غذا صحبت می کند، قصد ایجاد تشویش ندارد، بلکه می خواهد درباره مصرف صحیح به مردم گوشزد کند. متخصصین حوزه امداد و زلزله نیز در این حوزه هشدار می دهند تا مردم با خطرات زلزله آشنا شوند. همچنین مهندسین بر اساس وجدان کاری شان و با جدیت فعالیت کنند و اگر این خطرات را گوشزد نکنیم، باعث فراموشی می شود.

وی با اشاره به ممنوعیت ساخت و ساز در گسل زلزله از ده روز پیش گفت: باید گفت با توجه به شرایطی که داریم، تاکنون شانس آورده ایم که در جوار کلان شهرها زلزله مهیبی مثل سر پل ذهاب نداشتیم. زلزله ای که در کرمانشاه آمد، از سر پل ذهاب حدود 40 کیلومتر فاصله دارد و اگر این زلزله در جوار شهر کرمانشاه بود، فاجعه ای رخ می داد.

دبیر کارگروه ملی زلزله با بیان اینکه تاکنون شاهد زلزله مهیبی در جوار کلان شهرها نبوده ایم، عنوان داشت: واقعیت این است که کلان شهرهای ایران بدون برنامه و فارغ از هر گونه استراتژی توسعه پایدار ساخته شده اند زیرا در کلان شهرها شاهد ساخت و سازهای بدون اصول و بی رویه هستیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو