صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس كمیسیون اجتماعی مجلس: دولت، هیچ پولی برای بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری در نظر نگرفته است

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به بیمه تکمیلی گفت: دولت در لایحه ای که به مجلس ارائه داده است، هیچ پولی برای این بخش در نظر نگرفته است و مشخص نیست چگونه می خواهد این را هزینه کند.

1396/09/21
|
11:39
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع مهلت بازنشستگان برای حذف و اضافه بیمه تکمیلی ، با حضور دکتر عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و علی اصغر بیات رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی کشور به روی آنتن رفت.

دکتر عبدالرضا عزیزی در آغاز با اشاره به بیمه تکمیلی گفت: در ایران بیمه تکمیلی برای کارکنان دولت نیست ولی برای تامین اجتماعی وجود دارد. کارکنان دولت استثنائا بازنشستگان کشوری نیز بیمه تکمیلی دارند اما دولت در لایحه ای که به مجلس ارائه داده است، هیچ پولی برای این بخش در نظر نگرفته است و مشخص نیست دولت چگونه می خواهد این را هزینه کند.

وی افزود: البته با طرح تحول سلامت که بر اساس آن روستاییان باید سه درصد برای بیمه پرداخت می کردند، نیازی به بیمه تکمیلی نبود. تامین اجتماعی شرایط متفاوتی دارد زیرا آنها بخش خصوصی هستند و با توجه به نیازی که دارند می توانند بیمه تکمیلی داشته باشند. البته بیمه تکمیلی برای برخی درمان ها مانند دندان پزشکی وجود ندارد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس به کشورهای پیشرفته اشاره کرد و عنوان داشت: در کشورهای پیشرفته همه چیز خصوصی است و هر چقدر هزینه کنند، خدمات می گیرد یعنی بیمه شده بر اساس حق بیمه ای که می پردازد، از خدمات بیمه ای نیز استفاده می کند.

در ادامه علی اصغر بیات با بیان اینکه 17 میلیون و 700 هزار نفر شاغل و بیش از سه میلیون نفر بازنشسته در کشور داریم، گفت: نسبت شاغلین به بازنشستگان حدود 5 به یک است که اگر زیر 5 باشد صندوق بازنشستگی دچار بحران می شود.

وی درباره مطالبات تامین اجتماعی از دولت بیان کرد: مطالبات تامین اجتماعی از دولت روز به روز اضافه می شود اما طبق آخرین آمار 145 هزار میلیارد تومان از دولت است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه صندوق تامین اجتماعی جز معدود صندوق هایی است که سرپا مانده است، باید به آن کمک کرد و نگذاشت بار مالی اضافه ای به آن وارد شود.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی کشور با بیان اینکه یکی از مطالبات از بازنشستگان حذف یا اضافه کردن حق بیمه تکمیلی است، عنوان داشت: زمان قرارداد جدید از ابتدای آذرماه به مدت یک سال شروع شده است و همه کسانی که در قرار داد سال قبل بوده، در قرارداد جدید قرار می گیرد اما اگر بازنشسته ای نخواهد، سه ماه وقت دارد که اعلام کند.

وی بیان داشت: امکانات درمانی کشور پاسخگوی بیمه شدگان تکمیلی نیست هرچند که خدمات در مراکز درمانی به صورت رایگان گرفته می شود. سال قبل حدود هزار میلیارد تومان دریافت شد و تقریبا همه آنها برای بازنشستگان هزینه شده است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو