صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رییس انجمن ترویج علم: اگر پژوهش را بر اساس نیاز جامعه انجام دهیم، اثرگذاری بیشتری خواهد داشت +صوت

رییس انجمن ترویج علم با اشاره به اینکه چه نوع پژوهش هایی کاربردی است، گفت: اگر پژوهش را بر اساس نیاز جامعه انجام دهیم، مطمئنا اثرگذاری بیشتری خواهد داشت و مردم اثراتش را خواهند دید .

1396/09/22
|
13:23
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع هفته پژوهش و گفت و گوی ویژه پیرامون آن ، با حضور دکتر عبدالرضا شاه وردی ریاست پژوهشگاه رویان و دکتر اکرم قدیمی رییس انجمن ترویج علم و مدیر گروه ترویج علم مرکز تحقیقات سیاست کشور به روی آنتن رفت.

دکتر عبدالرضا شاه وردی با اشاره به هفته پژوهش گفت: این هفته فرصتی است برای اینکه از تمام محققین و پژوهشگران کشور قدردانی شود و از طرفی باید این هفته فرصتی باشد برای اینکه به رفتار و عملکردمان در طول سال بازنگری داشته باشیم.

وی افزود: در این هفته رسانه ها این نقش را دارند و باید جویا شوند که مسئولین و نمایندگان مجلس، وزارتخانه ها، مسئولین پژوهشکده ها، دانشکده ها و مجموعه های تحقیقاتی برای پژوهش چه کاری کرده اند.

رئیس پژوهشگاه رویان متذکر شد: ما در صحبت در برنامه های کلان مان جایگاه خوبی را برای پژوهش در نظر گرفتیم اما در عمل می بینیم که پژوهش خیلی در متن نیست کارهای خوبی انجام شده اما فراگیر نیست.

وی با اظهار به اینکه پژوهشگران نیز باید از این فرصت استفاده کنند که چه کاری را انجام داده ایم و آیا توانسته ایم پژوهش را به جامعه و صنعت و مسئولین مان بکشانیم، خاطرنشان شد: با پژوهش می توانیم کارهای بزرگی را انجام دهیم و با ارزش افزوده را برای کشور به ارمغان بیاوریم. ما نباید این فرصت را از دست بدهیم.
شاه وردی با اشاره به پژوهشکده رویان، بیان داشت: این پژوهشکده یکی از مصداق هایی است که دارد در زمینه پژوهش کار می کند. دهه 60 دومین گروه بیمارانی که به خارج از کشور می رفتند، بیماران نابارور بودند یعنی یک نیاز جامعه در آن مقطع بود و جهاد دانشگاهی در این زمینه ورود پیدا کرد.

وی با تاکید بر اینکه در ناباروری، پژوهش در کنار خدمات تخصصی قرار گرفت، توضیح داد: به عبارتی سوالات پژوهشی ما از مجموعه درمانی بیرون آمد و اولین استفاده کننده نتیجه تحقیقات در قسمت خدمات تخصصی بوده است.

در ادامه دکتر اکرم قدیمی با بیان اینکه پژوهش، امری نیست که فقط یک هفته توجه به آن، کافی باشد، تصریح کرد: این یک هفته، بهانه ای است برای اینکه ببینیم چه کارهایی را کرده ایم و فعالیت هایمان را کنکاش کنیم.

وی متذکر شد: صرف انجام یکسری کارها در زمینه پژوهش کافی نیست بلکه باید کاری کنیم تا تفکر پژوهش در جامعه حاکم شود، و در این امر رسانه ها نقش خیلی مهمی را دارند.

رییس انجمن ترویج علم با اشاره به اینکه چه نوع پژوهش هایی کاربردی است، گفت: قرار نیست همه مشکلات جهان را با یک پژوهش حل کنیم، اگر از همین مشکلات کوچک جامعه خودمان شروع کنیم و پژوهش را بر اساس نیاز جامعه انجام دهیم، مطمئنا اثرگذاری بیشتری خواهد داشت و مردم اثراتش را خواهند دید و توجه خواهند کرد و حتی می توانیم مردم را تشویق به سرمایه گذاری در امر پژوهش کنیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو