صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس خانه اقتصاد ایران: چهار روز عقب ماندگی از دنیا بخاطر اختلاف در تعطیلات +صوت

رئیس خانه اقتصاد ایران عمده مشکل کشور در حوزه تعطیلات را بین التعطیلین دانست و گفت: روزهای بین تعطیلی باعث مشکلاتی در بخش اقتصادی کشور می شود.

1396/09/26
|
11:06
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع تعطیلات و با حضور ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی و مهندس ابراهیم جمیلی رئیس خانه اقتصاد ایران و عضو هیئت نمایندگان بازرگانی ایران به روی آنتن رفت.

ابوالفضل ابوترابی در آغاز با اشاره به بعضی از ادارات مانند اداره آموزش و پرورش و سازمان های برق و گاز تهران گفت: این سازمان ها و برخی دیگر از نهادها پنج شنبه و جمعه تعطیل است در حالی که بسیاری از ادارات شهرستانی پنج شنبه ها به سر کار می روند که این یک تبعیض در تعطیلات است.

تقریبا نیمی از مردم ایران که پنج شنبه ها تعطیل هستند، بیشترین تعطیلات دنیا را به خودشان اختصاص داده اند و نیمی از دستگاه ها و شهرستان ها که پنج شنبه ها سر کار می روند، کمترین تعطیلات دنیا را به خودشان اختصاص داده اند.

وی اشاره کرد: در واقع آنهایی که پنج شنبه ها سر کار می روند و می گویند کمترین تعطیلات دنیا را داریم، و هم آنهایی پنج شنبه ها سر کار نمی روند و می گویند بیشترین تعطیلات دنیا را داریم، هر دو درست می گویند.

مبنای کار تعطیلات وزارت خانه ها هستند
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه مبنای کار تعطیلات وزارت خانه ها هستند، عنوان داشت: بخش خصوصی وقتی سرمایه گذاری کرده و پول بیمه پرداخت می کند باید نیازهای خودش را از حوزه ادارات تامین کند؛ بنابراین این حجم از تعطیلی فایده ندارد.

وی همچنین اظهار داشت: متاسفانه بهره وری در ایران بسیار پایین است و در این زمینه ادارت وضعیت بدتری دارند. این حجم از کارمند باعث توقف کار مردم می شوند. در ایران سه میلیون و 300 هزار کارمند دولتی وجود دارد در حالیکه در ژاپن 300 هزار کارمند وجود دارد.

کارگران می توانند در روزهای تعطیل کار کنند اما با حقوق بیشتر

در ادامه مهندس ابراهیم جمیلی با رد این موضوع که قانون، اجازه کار کردن کارگران در روزهای تعطیل را نمی دهد، گفت: کارگران می توانند روزهای تعطیل هم کار کنند اما به شرط اینکه حقوقشان بیشتر باشد.

رئیس خانه اقتصاد ایران بیان داشت: اینکه در تهران نیمی از ادارات تعطیل هستند و در شهرستان ها تعطیل نیستند، باعث افت بهره بری می شود چون یکسری از این کارها مربوط به وزارت خانه ها است که به صورت ناقص انجام می شود. مشکل دیگر آن است که تعطیلات در ایران پنج شنبه و جمعه است و تعطیلات در اروپا شنبه و یکشنبه است و این باعث عدم ارتباط مالی می شود. این باعث می شود هفته ای چهار روز از دنیا عقب بمانیم.

عضو هیئت نمایندگان بازرگانی ایران عمده مشکل کشور در حوزه تعطیلات را بین التعطیلین دانست و عنوان داشت: عموما وقتی در کشور تعطیلی ایجاد می شود، روزهای بین تعطیلی را هم تعطیلی می کنند که این حساب نشده است و باعث مشکلاتی در بخش اقتصادی کشور می شود.


دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو