صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

معاون اجتماعی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشكی تهران بیان داشت: ارزان ترین سیگار در دنیا در ایران فروخته می شود +صوت

معاون اجتماعی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در بین 181 کشور ارزان ترین سیگار را داریم به همین دلیل باید مالیات مصرف سیگار را افزایش داد .

1396/09/27
|
10:15
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت وگو با موضوع سیگار ، با حضور دکتر عبدالرحمان رستمیان معاون اجتماعی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتر حسن آذری پور عضو کارگروه آموزش و ارتقاء سلامت ستاد کشوری دخانیات کشور روانه آنتن شد.

دکتر عبدالرحمان رستمیان در آغاز با بیان اینکه بر اساس مطالعاتی که انجام شده است، فقط یک درصد افرادی که سیگاری می شوند، بالای 26 سال سن دارند، گفت: تقریبا همه افرادی که سیگاری می شوند، در همان سنین به این سمت می روند. در سنینی که بچه ها رشد می کنند یعنی در ایام نوجوانی و جوانی، شخصیت انسان شکل می گیرد و چنین زمانی خیلی مهم است که درباره سیگار آگاهی پیدا کنند.

وی با اشاره به اهمیت خانواده، اظهار داشت: نقش خانواده در سیگاری یا غیر سیگاری شدن فرزندان بسیار با اهمیت است به طوری که بیشتر افرادی که سیگاری هستند، در خانواده ای بودند که والدین شان سیگار می کشیدند.

معاون اجتماعی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در بستر خانواده و آموزش و پرورش، فرهنگ نوجوانان شکل می گیرد، عنوان داشت: در مواجه با سیگار دو بستر وجود دارد؛ یکی کاهش تقاضا است یعنی وضعیتی ایجاد شود که فرد حتی وقتی در محیط سیگاری هم قرار می گیرد، سیگار نکشد که لازمه آن شخصیت سازی است. بستر دوم کاهش عرضه است. در این زمینه سیاست گذاران و دولت ها نقش اساسی دارند که متاسفانه در این بخش خیلی خوب عمل نکرده ایم.

وی با اشاره به قوانینی که در حوزه مقابله با عرضه سیگار وجود دارد، گفت: فروش و عرضه سیگار به افراد زیر 18 سال ممنوع است و مغازه هایی که سیگار می فروشند، باید مکان های خاصی باشد، نه اینکه جلوی مدارس هم سیگار فروخته شود. این قوانین متاسفانه مورد توجه قرار نگرفته است.

رستمیان اشاره کرد: در بین 181 کشور ارزان ترین سیگار را داریم به همین دلیل باید مالیات مصرف سیگار را افزایش داد زیرا با افزایش یک درصد عوارض مصرف سیگار، یک درصد نیز از مصرف سیگار کم می شود.

دکتر حسن آذری پور در ادامه با اشاره به آمارهای جهانی گفت: اطلس سازمان بهداشت جهانی که شیوع مواد دخانی در جهان را نشان می دهد، اعلام کرده است، در منطقه خاورمیانه، ایران در حوزه مصرف سیگار پایین ترین آمار شیوع استعمال سیگار را دارد.

وی افزود: آمارهای داخلی نیز نشان می دهد در این حوزه در 20 سال گذشته موفق عمل کرده ایم. طرح سلامت و بیماری که توسط وزارت بهداشت انجام شده است، باعث شد آمار مصرف سیگار کاهش پیدا کند به طوری که از 14.6 درصد مصرف کننده در سال 76، به کمتر از 12 درصد در سال 96 رسیده ایم.

عضو کارگروه آموزش و ارتقاء سلامت ستاد کشوری دخانیات کشور با اشاره به کارهای فرهنگی که صورت گرفته است، اظهار داشت: خوشبختانه با اقدامات فرهنگی که در 20 سال گذشته صورت گرفته است، استعمال سیگار در جمع به عنوان یک ضد ارزش شناسایی شده است و کسی به خودش اجازه نمی دهد در وسایل حمل و نقل عمومی و سینماها و ... سیگار می کشد.

وی در عین حال تصریح کرد: آنچه الگوی ایران را در مصرف استعمال دخانیات در حال تغییر است، استعمال قلیان است. سازمان جهانی بهداشت نیز ایران، مصرف و یمن را به عنوان کشورهایی که بیشترین مصرف قلیان را دارند و علت آن است که خانواده ها قلیان را یک نوع سرگرمی می دانند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو