صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو كمیسیون بهداشت مجلس: پوشش بیمه ای؛ راه حل جبران گرانی دارو

عضو کمیسیون بهداشت مجلس راه حل جبران گرانی دارو را پوشش بیمه ای دانست و گفت: اگر بتوانیم منابع را به درستی مدیریت کنیم می توان پوشش بیمه ای صحیحی را ایجاد کنیم تا این افزایش جبران شود.

1397/04/11
|
10:47
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع گرانی دارو و با حضور دکتر عباسعلی پوربافرانی عضو کمیسیون بهداشت و عضو فراکسیون تولید ملی مجلس شورای اسلامی و دکتر سید علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان ایران روانه آنتن شد.

عباسعلی پوربافرانی در ابتدا در مورد افزایش قیمت دارو گفت: ما به سلامت مانند بقیه کالاها نگاه نمی کنیم و طرح تحول سلامت به همین منظور بود تا پرداختی از جیب مردم کم شود.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس ضمن بیان اینکه باید پوشش های بیمه ای را افزایش دهیم در عین حال بیان داشت: از طرفی هم باید درمان های بالینی را در تجویز نهادینه کنیم، متاسفانه بسیاری از خانه ها تبدیل به داروخانه شده و داریم منابع کشور را هدر می دهیم و دلیلش هم عدم نظارت کافی و تجویز غیر منطقی دارو است.

وی راه حل جبران گرانی دارو را پوشش بیمه ای دانست و گفت: اگر بتوانیم منابع را به درستی مدیریت کنیم می توان پوشش بیمه ای صحیحی را ایجاد کنیم تا این افزایش جبران شود.

پوربافرانی باتاکید بر جلوگیری از شتابزدگی در امور متذکر شد: در مورد افزایش قیمت داروها نیز به همین شکل است مثلا در زمینه تعرفه ها باید برای حمایت از تولید کننده، برای داروهای وارداتی که مشابه داخلی دارند تعرفه کالاهای خارجی افزایش پیدا کنند و از طرفی قیمت تمام شده را در نظر بگیریم و فقط به منظور حمایت از تولید کننده افزایش قیمت صورت بگیرد که بخشی از این گرانی را بیمه ها می توانند پوشش دهند.

در ادامه سید علی فاطمی در خصوص چرایی افزایش قیمت دارو گفت: افزایش قیمت داروها تابعی است از افزایش قیمتی که در سطح جامعه اتفاق می افتد، معمولا 97 درصد داروها در کشور تولید می شود ولی باید در نظر داشته باشیم که همین سه درصد داروی وارداتی بیش از 30 درصد از ارز مورد نیاز داروها استفاده می کند.

وی افزود: 97 درصد دارویی که تولید ایران هستند بیش از 60 درصد وابستگی ارزی دارند یعنی بسیاری از مواد اولیه ما باید از خارج از کشور وارد شوند طبیعتا وقتی در خوشبینانه ترین شرایط 50 درصد به قیمت ارز مورد نیاز دارو اضافه می شود باید انتظار داشته باشیم که دارو هم متناسب با آن تا حدودی افزایش قیمت داشته باشد.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران از کم کردن حاشیه سود تولید کننده در بخش دارو طی سال های اخیر خبر داد و عنوان کرد: بخشی از جلوگیری از افزایش قیمت با کم کردن حاشیه سود عناصر زنجیره تامین صورت گرفته به ویژه آخرین زنجیره تامین یعنی داروخانه ها.

وی افزود: ما مجبور هستیم که در مورد افزایش قیمت پاسخ دهیم. شاید برای مردم قابل باور نباشد که بسیاری از دارو ها با حاشیه سود منفی و با زیان در اختیار مردم قرار می گیرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو