صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

سخنگوی سازمان غذا و دارو: میانگین افزایش قیمت داروها 12 درصد است

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: قیمت دارو در کمیسیون قیمت گذاری طبق قانون انجام می شود در تمام داروخانه ها با همین قیمت ها ارائه خواهد شد و این افزایش قیمت میانگین حدود 12 درصد است.

1397/08/14
|
09:06
|

برنامه «صبح و گفت وگو» رادیو گفت و گو با موضوع چرا سرعت گرانی دارو بیشتر شد با حضور دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو و دکتر عباسعلی پوربافرانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر کیانوش جهانپور با رد وجود سرعت در میزان قیمت دارو تصریح کرد: قیمت گذاری دارو ها در کمیسیون قیمت گذاری انجام می شود و ما چیزی به نام سرعت در گرانی دارو نداریم که اضافه هم شده باشد.

وی در خصوص افزایش قیمت در کمیسیون قیمت گذاری دارو توضیح داد: قیمت گذاری ها بر اساس مبنای ارز 4200 تومان در ابتدای سال انجام شده و با توجه به اینکه بعدا یکسری مواد مانند مواد جانبی و بسته بندی بر مبنای ارز سامانه نیما قرار شد در اختیار صنعت دارو قرار بگیرد حدود 2 تا 3 درصد به عنوان افزایش قیمت ناشی از مواد بسته بندی هم در نظر گرفته شد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو افزود: نهایتا قیمت اولیه 9.7 درصد یعنی چیزی کمتر از تورم سال گذشته افزایش داشت و موارد اصلاحی هم ماکزیمم دو تا سه درصد میانگین افزایش قیمت ناشی از قیمت مواد بسته بندی داروها بوده و خواهد بود و تا پایان سال همین خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه قیمت دارو در تمام داروخانه های سرتاسر کشور یکسان است، بیان داشت: نرخ تک تک اقلام دارویی در سامانه اطلاع رسانی سازمان غذا و دارو درج شده و قابل کنترل است. غیر از اینکه شناسه اصالت کالا و استعلام آن که بر روی داروها درج شده، باز هم قیمت قابل استعلام است و ما اساسا چیزی به نام بازار دارویی که به هر دلیلی تحت تاثیر نوسانات قیمت گذاری، انجام دهد، نداریم مگر در بازار دارویی غیر رسمی یا قاچاق که ارتباطی به دارو و قیمت دارو و مراکز مجاز ارائه دارو ندارد.

جهانپور ضمن بیان اینکه قیمت گذاری مستقل توسط هیچ جریانی و محل عرضه ای نداریم، گفت: قیمت دارو در کمیسیون طبق قانون و مقررات انجام می شود و ابلاغ شده و در دسترس است و در تمام داروخانه های کشور با همین قیمت ها ارائه خواهد شد و این افزایش قیمت میانگین حدود 12 درصد است.

وی در رابطه با پوشش بیمه ای دارو ها نیز بیان داشت: ما بیماران خاص را داریم در این حوزه ما از محل یارانه بیماران خاص و همچنین مابه التفاوت قیمت ارز که پرداخت می شود از سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت این مبالغ را که امسال شاید بالغ بر 2 هزار میلیارد است را در اختیار سازمان های بیمه گر می دهند و طبق تفاهمی که با سازمان های بیمه گر انجام می شود با اولویت بیماران خاص، موارد پوشش بیمه ای بالاتر از 70 درصد است.

در ادامه عباسعلی پوربافرانی با بیان اینکه افزایش قیمت در حوزه دارو به صورت رسمی وجود نداشته است، در عین حال اظهار داشت: ممکن است بعضی از جاها هم در حوزه قاچاق و هم در حوزه های غیر رسمی این اتفاق افتاده باشد.

وی با تاکید بر اینکه نوسانات ارزی بر قیمت دارو تاثیری نداشته است، گفت: افزایش قیمت ناشی از بسته بندی بوده است. ارز 4200 تومانی به دارو اختصاص پیدا کرده اما در حوزه اختصاص ارز، بعضا اشکالاتی ایجاد شده که نتوانسته بازار را تامین بکند ممکن است با کمبود دارو روبه ور شدند و بازار غیر رسمی و قاچاق توانسته افزایش مورد نظر را ایجاد کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس متذکر شد: انتظار داریم وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در بعضی از بیماری های خاص که اکنون در تامین و تهیه دارو با مشکلاتی رو به رو هستند، حتما همکاری لازم را داشته باشند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو