صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس مركز درمان بیماری های وزارت بهداشت خواستار شد: به روز رسانی قوانین از اهدای تخمک تا اهدای جنین

مهدی شادنوش گفت: با وجود همه پیشرفت ها در عرصه درمان ناباروری اما نیازمند به روز رسانی قوانین در حوزه اهدای تخمک تا اهدای جنین هستیم.

1398/05/08
|
10:15
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع قابلیت ایران برای تبدیل شدن به قطب درمان ناباروری در ارتباط تلفنی با مهدی شادنوش رئیس مرکز پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و احمد حمزه دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

شادنوش در برنامه "صبح و گفتگو" با اشاره به فعالیت 84 مرکز درمان ناباروری در کشور و استفاده از تکنولوژی های روز دنیا در این مراکز بیان داشت: با توجه به تلاش های دانشمندان در عرصه درمان ناباروری، پتانسیل های ویژه ای در کشور فراهم شده است.

وی با اشاه به حمایت 85 درصدی دولت از هزینه های درمان ناباروری در کشور گفت: مجلس شورای اسلامی نیز با حمایت از این مسئله، اتفاقات خوبی را در ایران رقم خورده است.

رئیس مرکز پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به پتانسیل ایران برای ارائه خدمات درمان ناباروری به خارج از مرزها گفت: فراتر از پتانسیل هایی که در داخل کشور فراهم شده می توان به مبتلایان به بیماری ناباروری منطقه نیز خدماتی را ارائه کرد. بیماران خارجی قبل از پیشرفت ایران به کشورهای اروپایی و توسعه یافته سفر می کردند اما هم اکنون امکان درمان برای بیماران منطقه، کشورهای حاشیه خلیح فارس و همسایه ایران فراهم است.

این مقام مسئول با اشاره به موانع بر سر راه قطب شدن ایران در درمان ناباروری و توریسم سلامت گفت: ما از نظر مسائل علمی و امکانات هیچ کمبودی نداریم. علاوه بر این سیستم ثبت و پیگیری و نظارت آنلاین کشوری نیز در حال تکمیل است اما همه این موارد نیازمند به روز رسانی قوانین در حوزه اهدای تخمک تا اهدای جنین است.

در ادامه "صبح و گفتگو"، دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان داشت: سیاست های جمعیتی در ایران ایجاب می کند که مسئله باروری و ناباروری به طور خاص مورد توجه قرار گیرد.

حمزه با اشاره به افزایش تعداد ناباروری ها به موازات افزایش جمعیت جوامع گفت: سبک زندگی، استرس محیط زندگی و کار، نوع تغذیه، ازدواج دیرهنگام و تأخیر در فرزندآوری موجب افزایش موارد ناباروری در جوامع امروز شده است.

این نماینده مجلس با تصریح بر پیشرفت های قابل توجه جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب عنوان کرد: کشور ایران در علوم مختلف به ویژه پزشکی و درمان ناباروری پیشرفت های قابل توجهی کرده است. ما امروز آخرین تکنولوژی های دنیا را در این حوزه در اختیار داریم و می توانیم نقش موثری را در درمان این بیماری در داخل و گردشگری سلامت در منطقه ایفا کنیم.

وی با ابراز خرسندی از فراهم شدن زیرساخت های مناسب درمان ناباروری در ایران بیان داشت: هم اکنون 84 مرکز برای درمان این بیماری در ایران فعالیت می کنند که با توجه به شرایط عمومی کشور اگر زیرساخت های توریسم را نیز در کشور فراهم کنیم کمک بزرگی به اقتصاد کشورمان خواهیم کرد.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به وجود موانع قانونی در حوزه اهدای تخمک، اسپرم و رحم اجاره ای ابراز داشت: مطمئنیم که فقه پویای شیعه در آینده برای این مسئله راهکاری پیدا خواهد کرد و قوانین مربوط به این مسائل به زودی تدوین خواهد شد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو