صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

سخنگوی سازمان غذا و دارو: داروهای جدید هیچ مشکلی برای بیماران تالاسمی ایجاد نمی کند

شعیبی با اشاره به اینکه داروی جدید هیچ مشکلی برای بیماران تالاسمی ایجاد نمی کند گفت: ضوابط فنی، بازرسی و نظارت بر مواد اولیه، آموزش پرسنل درباره داروی تولید شده در کارخانه، مورد تایید سازمان غذا و دارو است.

1398/05/15
|
10:15
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع مشکل داروهای تالاسمی در ارتباط تلفنی با دکتر شهرام شعیبی سخنگوی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت و یونس عرب مدیرعامل انجمن تالاسمی ایران از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

مدیرعامل انجمن تالاسمی ایران در برنامه "صبح و گفتگو" اظهار داشت: شورای عالی بیمه طی نامه ای به سازمان های بیمه گر اعلام کرده که داروی جدید داخلی و با قیمت 4200 تومان برای بیماران تالاسمی مبنای پوشش بیمه ای محاسبه شده است.

وی افزود: بیماران تالاسمی تا به الان از داروی 7 هزار تومانی استفاده می کردند اما با این تصمیم شورای عالی بیمه بابت هر یک عدد قرص باید 2800 تومان بپردازند.

عرب با اشاره به میانگین داروی مصرفی بیماران تالاسمی گفت: این بیماران حداقل ماهی 100 قرص مصرف می کنند که در ماه حدود 280 تا 300 هزار تومان می شود. با توجه به این هزینه بالا، از شورای عالی بیمه انتظار می رفت که قدری تحمل و یا مشورت کنند تا اقدام موثری در این خصوص صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه 23 هزار بیمار تالاسمی در کشور حدود 35 سال از داروی تزریقی استفاده می کردند افزود: ما یک سال و نیم با همکاری معاونت درمان و سازمان غذا و دارو تلاش کردیم بیماران را به مصرف داروهای خوراکی تشویق کنیم و حال با این تصمیم شورای عالی بیمه، کار بسیار سخت شده است.

مدیرعامل انجمن تالاسمی ایران با اشاره به اینکه ممکن است مولکول و منابع ماده اولیه داروی جدید با داروی قبلی متفاوت باشد گفت: اگر بیماران به فشار بیاوریم ممکن است به سراغ داروهای تزریقی بروند و یا به طور کلی دارو مصرف نکنند که عوارض آن بسیار شدیدتر است.

عرب با انتقاد از اینکه طبق قوانین، بیماران تالاسمی حق استخدام دولتی ندارند تصریح کرد: از این رو تهیه دارو برای بیماران بسیار دشوار است. لذا بهتر بود یک فرصت شش ماهه می دادند تا معرفی داروی جدید با شیب ملایمی فرهنگ سازی شود.

در ادامه "صبح و گفتگو"، شعیبی با اشاره به اینکه داروی تالاسمی کارخانه های مختلفی دارد گفت: یکی از کارخانه ها دارویی با قیمت پایین تر تهیه کرده و شورای عالی بیمه و سازمان های بیمه دیگر نیز کمترین قیمت دارو را قبول دارند و از این روز بیماران تالاسمی دچار مشکل شده اند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به دغدغه سازمان غذا و دارو برای تامین به موقع داروی با کیفیت و با قیمت مناسب برای بیماران افزود: تاکید سازمان های بیمه گر بر مصرف داروی های قیمت پایین تر است و در نتیجه هزینه سربار بیمارانی که داروهای خود را از سایر کارخانه ها تهیه می کنند بیشتر می شود.

شعیبی با اشاره به اینکه این داروی جدید هیچ مشکلی برای بیماران تالاسمی ایجاد نمی کند مطرح کرد: تمامی ضوابط فنی، بازرسی و نظارت بر مواد اولیه، آموزش پرسنل درباره داروی تولید شده در کارخانه، مورد تایید سازمان غذا و دارو است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به سختی جابجایی دارو برای این بیماران از نظر روانی تأکید کرد: باید از سازمان های بیمه گر درباره این تصمیم فوری سوال کرد. بهتر بود سازمان های بیمه گر با انجمن بیماران تالاسمی و سازمان غذا و دارو مشورت می کردند و با شیب کمتری این کار را انجام می دادند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو