صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیركل دارو و مواد تحت كنترل سازمان غذا و دارو : رصد بازار سیاه دارو در حیطه وظایف وزارت بهداشت نیست

مهرعلیان با ابراز اینکه ما بازار دارویی را به طور کامل رصد می کنیم گفت: رصد بازار سیاه دارو در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی ما نیست.

1398/06/16
|
13:23
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع بازار سیاه دارو و در ارتباط تلفنی با دکتر غلامحسین مهرعلیان مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آنتن رادیو گفت وگو پخش شد.

مهرعلیان در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به دو پدیده در حوزه بازار سیاه و قاچاق دارویی عنوان کرد: پدیده قاچاق دارو به داخل و قاچاق دارو به خارج دو پدیده مهم در این بازارند که سازوکار خاص خود را دارند.

وی افزود: سوداگران این حوزه بنا به دلیل و انگیزه ای که بر اساس سیاست های وزارت بهداشت ایجاد شده اقدام می کنند.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت گفت: سوداگران برخی از فراورده های دارویی را که در داخل یافت نمی شود از مجرای غیرقانونی تهیه و از خارج وارد کشور می کنند البته عمده این داروها، داروهای برندی هستند که ما معادل آن را در داخل داریم.

این مقام مسئول متذکر شد: ما بر اساس ابلاغ سیاست بالادستی و وزارت بهداشت، از واردات این داروها که در داخل تولید می شوند معذوریم و به همین خاطر عده ای این داروها را تهیه و از مبادی رسمی و غیررسمی وارد کشور می کنند.

مهرعلیان درخصوص دلیل قاچاق دارو به خارج از کشور بیان داشت: اختلاف نرخ قیمت دارو در داخل کشور با خارج این انگیزه را برای سوداگران ایجاد کرده که بخشی از داروهای تولید داخل را از کشور خارج کنند.

وی ادامه داد: با تخصیص یارانه و ارز دولتی به داروهای مورد نیاز مصرف مردم قیمت دارو کاهش می یابد و سوداگران هم با سوء استفاده از این موضوع، اقدام و دارو را با ترفندهای خود از ایران خارج می کنند.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که رصد و پایش بازار سیاه دارو بر عهده کدام سازمان است؟ گفت: در مورد قاچاق دارو به کشور پلیس مرزی و گمرک باید تلاش کنند و مانع از ورود این کالا به داخل کشور شوند اما درباره قاچاق دارو از کشور قضیه پیچیده تر است.

مهرعلیان ادامه داد: معمولاً یک فرد یا موسسه دارو را از داروخانه تهیه و به خارج از کشور صادر می کنند. جلوگیری از این پدیده یک همکاری چندجانبه ای از پلیس انتظامی، سازمان های بیمه گر سازمان های تعزیراتی و سازمان غذا و دارو را می طلبد.

وی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج را شناسایی کرده افزود: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود.

این مقام مسئول با بیان اسنکه سوداگران به طرق مختلف عمل می کنند گفت: حجم این اتفاق نسبت به حجم کل بازار دارویی بسیار ناچیز است و البته معتقدیم که این حجم ناچیز را هم باید کنترل و از طریق سامانه ها کاهش دهیم.

مهرعلیان در خاتمه با ابراز اینکه ما بازار دارویی را به طور کامل رصد می کنیم تصریح کرد: این کنش و واکنش در گوشه از بازار در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی ما نیست و ما امکان ورود به این حوزه را نداریم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو