صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفتگو

حجت الاسلام ارزانی: امام حسین(ع) سختی و بلا را لطف خداوند می دانست

مشاور وزیر ارشاد گفت: امام حسین، حضرت زینب و امام سجاد (ع) به دلیل رسیدن به مقام نفس مطمئنه، نه تنها سختی و بلا برای آنها با نعمت فرقی نمی کرد بلکه آن را لطف خدا نیز می دانستند.

1398/06/20
|
10:00
|

برنامه "صبح و گفتگو" ویژه محرم در ارتباط تلفنی با حجت الاسلام دکتر حبیب رضا ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آنتن رادیو گفت و گو به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام ارزانی در برنامه "صبح و گفتگو" بیان داشت: امام حسین (ع) روز دوم محرم وارد سرزمین کربلا شدند و در روز دهم به شهادت رسیدند اما این ده روز از چندین منظر قابل تأمل و بررسی است.

وی افزود: امام حسین (ع) به عنوان یک مدیر و استاد و از همه مهمتر به عنوان یک امام بر حق برای هدایت مردم تلاش کرد. حضرت در این جهت بارها نصیحت فرمودند و خطبه های متعدد خواندند و حتی در شب تاسوعای حسینی نیز یک شب از دشمن مهلت گرفتند تا با خداوند راز و نیاز و عبادت کنند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با وجود تلاش های پیوسته امام (ع) برای هدایت دشمن اما آنها می گفتند ما آمدیم تا شما را عطشان به شهادت برسانیم.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور بیان کرد: امام حسین (ع) به عنوان یک استراتژیست در جنگ و حوزه نظامی بسیار زیبا عمل کردند. حضرت در ابتدا زمین کربلا را خریداری و آن را وقف عام کردند و زمینی که زائران برای زیارت مشرف می شوند همان زمینی است که حضرت با پول شخصی خود خریداری و آن را وقف عام کردند.

حجت الاسلام ارزانی خاطرنشان کرد: امام حسین (ع) بالاترین نقطه این زمین را انتخاب و خیمه های حسینی را در این منطقه در کنار هم بنا کرده و پشت خیمه ها را نیز خندق کندند تا برای دفاع صبح عاشورا آماده باشند.

وی افزود: امام حسین (ع) بعد از نماز صبح روز عاشورا با اصحاب خود صحبت کردند، سپس خطبه مفصلی ایراد و خود را اینگونه معرفی کردند: " آیا نمی دانید که جدم رسول خدا (ص)، پدرم علی بن ابی طالب (ع) و برادرم امام حسن مجتبی (ع) و حمزه سیدالشهدا و جعفر طیار عموهای من بودند؟ " دشمنان همه این صحبت های امام را شنیدند و گفتند ما همه اینها را می دانیم اما برای کشتن تو آمدیم.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور گفت: 72 تن از یاران امام حسین (ع) در مقابل چند ده هزار نفر ایستادگی کردند و این جنگ که از ساعت 10 صبح آغاز شده بود تا عصر طول کشید و امام حسین (ع) نیز در عصر این روز به شهادت رسیدند.

وی درخصوص اهمیت رضایتمندی انسان بعد از تلاش های فراوان و رضایت به تقدیر خداوند گفت: حضرت زینب (س) با وجود این همه مصیبت و بلا اما فرمودند: "ما رأیت الّا جمیلاً". در واقع امام حسین، حضرت زینب و امام سجاد (علیهم السلام) به دلیل رسیدن به مقام اطمینان و نفس مطمئنه، نه تنها سختی و بلا برای آنها با خوشی و نعمت فرقی نمی کرد بلکه به استقبال آن نیز می رفتند و آن را لطف خدا می دانستند که این مقام "مرضیّ" به معنای راضی بودن خداوند از آنها نام دارد

دسترسی سریع
صبح و گفتگو