صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

حجت الاسلام بنكدار تشریح كرد: خطبه تاریخی و ماندگار امام سجاد (ع) در کوفه

عضو نهاد رهبری در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در مصاحبه با رادیو گفت و گو به تشریح خطبه امام سجاد (ع) در کوفه پرداخت.

1398/06/20
|
13:03

برنامه "صبح و گفتگو" ویژه سالروز شهادت امام سجاد (ع) در ارتباط تلفنی با حجت الاسلام و المسلمین مهدی بنکدار عضو نهاد رهبری در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از آنتن رادیو گفت و گو به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام بنکدار در برنامه "صبح و گفتگو" در رابطه با نقش بی بدیل امام سجاد (ع) در احیای معارف دینی و حفظ حرمت خون امام حسین (ع) گفت: خیلی ها تصور نمی کردند که با زنده ماندن امام سجاد (ع) حرمت خون و عظمت شهادت سیدالشهداء (ع) به تمام عالم اسلام منتقل شود.

وی با اشاره به خطبه امام سجاد (ع) در کوفه بیان کرد: وقتی اسرای کربلا وارد کوفه شدند حضرت زینب و ام کلثوم (س) سخنرانی کردند و پس از آن امام سجاد (ع) فرمودند: "ای مردم هر کس مرا می شناسد که هیچ اما هر کسی که مرا نمی شناسد خود را برای او معرفی می کنم. من علی بن حسین بن علی بن ابی طالب و فرزند کسی هستم که بی هیچ کینه و عداوتی نسبت به مردم در کنار فرات ذبح شد، من فرزند کسی ام که حرمتش را کشتند و اموال و دارایی اش را غارت کردند و اهل بیتش را به اسارت بردند."

حضرت در ادامه این خطبه فرمودند: " من فرزند کسی ام که او را با زجر شهید کردند و همین افتخار برایم کافی است. ای مردم! شما بودید که برای پدرم نامه نوشتید و او را فریب دادید و با خدعه و نیرنگ رفتار نمودید و از خودتان برای او بیعت گرفتید و با او عهد و پیمان بستید و آنگاه او را تنها و بی یاور گذاشتید و کشتید؟ پس ننگ و عار باد بر آنچه که برای خود از پیش فرستادید و ننگ بر رأی و نظرتان. با چه چشمی به چشم مبارک رسول خدا (ص) نگاه خواهید کرد زمانی که به شما بگوید خاندان مرا کشتید و حرمتم را شکستید پس از امت من نیستید؟"

عضو نهاد رهبری در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: بعد از این فرمایشات حضرت، صدای مردم به گریه و شیون بلند شد. سپس حضرت فرمودند: "خدا بیامرزد کسی را که نصیحت مرا بپذیرد و مراقب سفارش من درباره خدا، رسول خدا (ص) و اهل بیت او باشد." کوفیان در حال گریه و پشیمانی از این بی وفایی اعلام کردند که ما گوش به فرمان شما هستیم اما امام در اینجا فرمودند:" هیهات ای فریبکاران نیرنگ باز! میان حرف شما و خواسته دلتان فاصله افتاده است. هنوز جراحت دل ما از مصیبت دیروز بهبود نیافته و داغ برادران من فراموش نشده است. نه با ما باشید و نه علیه ما. "
حجت الاسلام بنکدار مطرح کرد: این جملات حضرت نشان می دهد که وضعیت فرهنگی مردم با واقعیت هایی که باید می پذیرفتند فاصله زیادی داشت.

عضو نهاد رهبری در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در پایان مطلب گفت: امام سجاد (ع) در عمر طولانی خود با عبادات و تربیت شاگردان خود موفق به تأمین منابع معنوی شیعه و اساس بنیاد شیعه شدند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو