صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو شورای مركزی خانه كشاورز: زور وزیر جهاد به تیم اقتصادی روحانی نمی رسد

اسدی گفت: تیم اقتصادی دولت نگاه اقتصادی تولید محور ندارد و وزیر جهاد کشاورزی هم متاسفانه در دولت تنهاست و زورش به تیم اقتصادی دولت نمی رسد.

1398/06/27
|
10:48
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع خرید تضمینی گندم در ارتباط تلفنی با علی خان محمدی دبیرکل بنیاد ملی گندم کاران ایران و مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

خان محمدی در مصاحبه با رادیو گفت وگو اظهار کرد: دولت طبق "قانون خرید تضمینی گندم موظف به اعلام قیمت تضمینی محصولات یک ماه قبل از فصل کشت است تا تولیدکنندگان تکلیف خود را با تولید مشخص کنند.

دبیرکل بنیاد ملی گندم کاران ایران افزود: نرخ تضمینی گندم باید در ابتدای شهریورماه اعلام می شد اما الان در روزهای پایانی شهریور ماه قرار داریم، متاسفانه دولت در برخی موارد بهانه می کند و مجلس هم به ویژه کمیسیون کشاورزی در این مورد هیچ حرکتی نمی کند.

خان محمدی متذکر شد: طبق برآوردها، اگر دولت امسال قیمت گندم را از 2700 تومان پایین تر اعلام کند امنیت غذایی کشور و آینده مزارع کشور با مشکل مواجه خواهد شد و دولت هم نهایتاً مجبور به واردات با بهای گزاف می شود.

دبیرکل بنیاد ملی گندم کاران ایران پرداخت یارانه به تولیدکننده را ضروری دانست و گفت: برای تولید محصول مرغوب و باکیفیت باید یارانه را به تولیدکننده پرداخت کنیم.

خان محمدی یادآور شد: اگر دولت قیمت گندم را دو هزار تومان اعلام می کرد الان دو میلیون تن گندم در انبارهای ناسالم و غیراستاندارد و برای مصرف خوراک دام سرگردان نبود.

در ادامه "صبح و گفتگو"، اسدی با انتقاد از کم لطفی صدا و سیما در این قضیه گفت: متاسفانه صدا و سیما هم در عمل موارد غیراصولی و غیرفنی دولت را تایید می کند، این درحالیست که قانون اساسی رسانه ملی را جزو نهادهای زیر نظر دولت قرار نداد تا در خدمت منافع ملی نظام جمهوری اسلامی باشد.

وی اعلام نرخ گندم و دیگر محصولات را تا قبل از آغاز فصل کشت حق قانونی کشاورزان دانست و افزود: اگر دولت قانون شکنی می کند در حقیقت یک عمل غیرشرعی و غیرانقلابی انجام داده است، بنابراین بنده به دولت اخطار می دهم که نسبت به اعمال حق قانونی کشاورزان اقدام کند.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز همچنین یادآور شد: اینکه کشاورزان گندم را برای خوراک دام مصرف کردند اما به دولت ندادند به این دلیل بود که دولت حرف دلسوزان، متخصصان و صاحبان فکر و اندیشه را نپذیرفت و قیمت گندم را پایین تر از حد قانونی خود اعلام کرد.

اسدی ادامه داد: کارخانه های آرد و سازمان و شرکت های تعاون روستایی در بخش خصوصی حاضر بودند گندم را با قیمت 2100 از کشاورز خریداری کنند اما دولت این کار را ممنوع و آن را جرم اعلام کرد در نتیجه کشاورزان هم حاضر به فروش گندم خود به این قیمت نشدند.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز عنوان کرد: امسال به حسن تدبیر دولت "تدبیر و امید"،که الحمدلله در تمام امور تدبیر و درایت خود را نشان داده قیمت جو برای اولین بار در تاریخ از قیمت گندم بیشتر شده است! این در زمانی که ما در حال مبارزه با استکبار غرب هستیم و دشمنان ما شدید ترین فشارها و تحریم ها را علیه ملت ایران اعمال می کنند یک عمل غیرمنطقی، غیراخلاقی و غیرانقلابی است.

اسدی با تأکید بر اینکه دولت باید قانون را به صورت واقعی و کامل اجرا کند افزود: کف قیمت قانونی و شرعی گندم و حق کشاورزان برای امسال 2700 تومان است.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز اظهار داشت: در شرایط دستیابی ایران به خودکفایی در تولید گندم و شرایط سخت ارزی، تن دادن به واردات و خروج ارز نهایت بد سلیقگی مدیران اقتصادی است.

اسدی در خاتمه گفت: تیم اقتصادی دولت نگاه اقتصادی تولید محور ندارد و وزیر جهاد کشاورزی هم متاسفانه در دولت تنهاست و زورش به تیم اقتصادی دولت نمی رسد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو