صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفتگو

عضو كمیسیون كشاورزی مجلس: دولت زیر بار افزایش قیمت تضمینی گندم نمی رود/ بورس کالا تنها راه حل

نوری گفت: دولت قطعاً زیر بار این قیمت نخواهد رفت و همین قیمت فعلی را هم منت گذاشته که به 2200 رسانده است.

1398/09/06
|
08:45
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع خرید تضمینی گندم و در ارتباط تلفنی با خان محمدی مدیرکل بنیاد ملی گندمکاران و دکتر نوری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

خان محمدی در برنامه "صبح و گفتگو" با اشاره به قیمت فعلی خرید تضمینی گندم گفت: دولت قیمت خرید تضمینی گندم را 2200 تومان و گندم دوروم را 2290 تومان اعلام کرده است که البته ما این قیمت را نپذیرفتیم و به بازرسی کشور نامه زدیم و قوه قضائیه هم ورود کرده است.

مدیرکل بنیاد ملی گندمکاران افزود: مجلس قول داده که برای تصویب قیمت 2500 تومان تلاش کند و دولت هم وعده داده که در صورت تامین بودجه، قیمت بالاتری را اعلام خواهد کرد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تا زمانی که بنیه مالی کشاورزان را ارتقا ندهیم و سودهای کلان بانکی را پایین نیاوریم هیچ رقابتی ایجاد نمی شود و کیفیت هم بالاتر نخواهد رفت.

خان محمدی با بیان اینکه گندم ایران در رقابت با گندم آلمان و فرانسه قرار گرفته و کیفیت بالایی دارد گفت: متاسفانه هنوز بورس به نقطه ای نرسیده که به این حوزه ورود کند وگرنه کشاورزان آمادگی عرضه گندم به بورس را دارند.

مدیرکل بنیاد ملی گندمکاران مطرح کرد: ما نمی خواهیم با افزایش قیمت خرید تضمینی گندم بار مالی دولت را افزایش دهیم اما دولت و مجلس در شرایط فعلی باید راهکار مناسب ارائه دهند. کشاورزان قادر به پرداخت هزینه نهاده ها نیستند و محصولی هم که تولید می شود به هیچ دردی نمی خورد. با این شرایط پایداری تولید ما در آینده به خطر خواهد افتاد.

وی با اشاره به پیشنهادات بنیاد ملی گندمکاران به دولت در این خصوص گفت: دولت یا باید به جای سوبسید دادن، نهاده ها را ساماندهی کند، یا تسهیلات ارزان قیمت در اختیار کشاورز قرار دهد و یا اینکه اجازه صادرات مازاد گندم کشور را برای رقابت بیشتر صادر کند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، نوری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس بیان کرد: گرچه خرید تضمینی پشتوانه خوبی برای کشاورزان است اما مهم ترین مسئله فعلی، مشکلات اعتباری دولت است لذا راهی جز عرضه به بورس نداریم چراکه درآمد آن به جای دولت و واسطه ها مستقیماً به جیب کشاورزان خواهد رفت.

این نماینده مجلس با اشاره به زیرساخت های موجود برای این کار گفت: انبارهای ذخیره گندم باید توسط بورس کالا فراهم شوند اما متاسفانه به شکل اجاره ای از سازمان تعاونی روستایی است ضمن اینکه شرایط نگهداری مانند مسقف بودن و زیرساخت لازم برای جلوگیری از اتلاف و هدررفت گندم را هم نداریم.

نوری با بیان اینکه تأمین نهاده ها و نگهداری آنها بسیار سخت است افزود: ما باید بخش خصوصی را به صورت مدیریت شده وارد این عرصه کرده و گندم را در بورس کالا عرضه کنیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا دولت قیمت 2500 را قبول خواهد کرد یا خیر؟ اینطور گفت: دولت قطعاً زیر بار این قیمت نخواهد رفت و همین قیمت فعلی را هم منت گذاشته که به 2200 رسانده است.

این نماینده مجلس در پایان تأکید کرد: تنها راه این است که عرضه و تقاضا را در بورس شفاف کنیم و تشکل های بخش خصوصی و تعاونی ها و کشاورزان تقویت شوند.

دسترسی سریع
صبح و گفتگو