صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

نائب رئیس انجمن داروسازان تهران: ردیف بودجه ای دارو و تجهیزات صرف امور دیگر می شود

صبور گفت: مجلس طی یکی دو سال اخیر ردیف بودجه خاصی برای مصرف در حوزه دارو و تجهیزات مصوب کرد اما صرف کارانه و خریدهای دیگر می شود.

1398/10/29
|
11:40
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع کاهش ارزش دفترچه های بیمه تأمین اجتماعی در برخی مراکز درمانی و در ارتباط تلفنی با دکتر بهمن صبور نائب رئیس انجمن داروسازان تهران و شهرام غفاری مدیرکل درمان غیر مستقیم سازمان تأمین اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

صبور در برنامه "صبح و گفتگو" اظهار کرد: دولت طبق آمارهای رسمی حدود 200 هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است.

وی با اشاره به بدهی سه هزار و 200 میلیارد تومانی سازمان تأمین اجتماعی در حوزه درمان گفت: 1700 میلیارد تومان آن مربوط به بخش دولتی و 1500 میلیارد تومان آن هم مربوط به بخش خصوصی است و البته 2300 میلیارد تومان نیز مربوط به سالهای گذشته است.

نائب رئیس انجمن داروسازان تهران تصریح کرد: انباشت مطالبات داروخانه ها باعث شده که در ارائه خدمات به مردم و پرداخت سایر هزینه ها دچار مشکل شوند لذا در نظر گرفتن یک ردیف بودجه خاص برای این حوزه ضروری است.

صبور یادآور شد: البته مجلس طی یکی دو سال اخیر ردیف بودجه خاصی برای مصرف در حوزه دارو و تجهیزات مصوب کرد اما صرف کارانه و خریدهای دیگر می شود و دارو در اولویت آخر قرار گرفته است.

نائب رئیس انجمن داروسازان تهران با بیان اینکه آخرین پرداختی به داروخانه ها در تیرماه امسال بود گفت: تا قبل از این پرداخت ها منظم بودند اما هم اکنون نظم پرداخت به هم خورده و این موضوع داروخانه ها را دچار مشکل کرده است.

در ادامه "صبح و گفتگو"، غفاری مدیرکل درمان غیر مستقیم سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به بدهی 1400 میلیاردی سازمان تأمین اجتماعی از سال گذشته تاکنون اظهار کرد: کل بدهی ما از سال گذشته تاکنون به دانشگاه ها، 380 میلیارد تومان و به بخش خصوصی هم 990 میلیارد تومان است اما داروخانه ها هیچ بدهی معوقی از سال گذشته ندارند.

وی افزود: ما امسال حدود بیش از 16 هزار میلیارد تومان پول پرداخت کردیم که هشت هزار میلیارد تومان آن به دانشگاه ها و بخشی از هم برای مطالبات معوق و مطالبات امسال بخش خصوصی بوده است.

غفاری در رابطه با بدهی های معوق به داروخانه ها گفت: اگر داروخانه طرف قرارداد ما باشد ما پول را برای داروخانه ها واریز می کنیم اما گاهی بیمارستان یا دانشگاه طرف قرارداد ماست که کل خدمات آن اعم از داروخانه، آزمایشگاه و پاراکلینیک در ذیل این قرارداد تعریف می شود لذا خود دانشگاه یا بیمارستان بر اساس اولویت ها مبالغ را به حوزه های مختلف درمانی پرداخت می کنند و ما اجازه ورود به این حوزه را نداریم.

مدیرکل درمان غیر مستقیم سازمان تأمین اجتماعی متذکر شد: البته ما از دانشگاه ها و بیمارستان ها تقاضا کردیم که دارو و تجهیزات پزشکی را با توجه به سرمایه ای بودن آن ها در اولویت قرار دهند و امیدواریم این اتفاق عملیاتی شود.

این مقام مسئول درخصوص بی نظمی در پرداختی به داروخانه ها اینطور توضیح داد: نظم پرداخت داروخانه ها تقریبا مناسب است اما باید توجه داشت که سازمان تأمین اجتماعی یک بنگاه اقتصادی اجتماعی و متاثر از کلان کشور است ضمن اینکه ما در حال حاضر بیش از 15 هزار میلیارد تومان مطالبه قطعی داریم و بالای 200 هزار میلیارد به صورت سنواتی هم از دولت طلبکاریم.

غفاری در واکنش به مطرح شدن کاهش ارزش دفترچه های بیمه تأمین اجتماعی در برخی مراکز درمانی گفت: در حال حاضر بیش از یک میلیون تأمین اجتماعیِ بیمه شده در مراکز مِلکی ما خدمات صد درصد رایگان دریافت می کنند و بیش از صد میلیون هم مراجعه سرپایی داشتیم.

مدیرکل درمان غیر مستقیم سازمان تأمین اجتماعی اظهار کرد: سازمان تأمین اجتماعی مشکل مالی ندارد بلکه مشکلش نقدینگی است که جریان نقدینگی هم متاثر از شرایط کشور و فراتر از مدیریت سازمان است اما مدیریت سازمان هم در تلاش است تا مشکلات را حل کند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو