صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو هیئت مدیره سندیكای صنایع داروسازی متذكر شد: دارو در عین حال که یک عامل سلامتی است یک سم می باشد

عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع داروسازی اظهار داشت: متاسفانه مصرف بی رویه دارو باعث شده تا بعضی از هموطنان ما دچار مشکلات و عوارض جدی شوند.

1396/02/23
|
09:30
|

برنامه "صبح و گفت وگو" رادیو گفت و گو با موضوع چرا ما ایرانی ها در مصرف دارو رکورد داریم؟ ، با حضور دکتر مرتضی خیرآبادی عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع داروسازی و دکتر سیامک افاضلی پژوهشگر دارو به روی آنتن رفت.

دکتر مرتضی خیرآبادی با اشاره به آمار مصرف دارو در کشور گفت: میزان مصرف دارو در کشور در سنوات گذشته بین 30 تا 35 میلیارد واحد دارویی در سال بوده است.

وی با بیان اینکه مصرف بی حد دارو توسط مردم نشان دهنده بیمار بودن آنها نیست، تصریح کرد: باید این پدیده را به دو قسمت تقسیم کنیم، یکی دپو یا نگهداری بی رویه دارو در قفسه آشپزخانه منازل است که ما دوست داریم همیشه یک مقدار دارو در خانه داشته باشیم تا برای روز مبادا بخواهیم از آن مصرف کنیم و معمولا هیچ جای دنیا این اتفاق نمی افتد و بحث دیگری که وجود دارد مسایل فرهنگی است که ما داریم.

عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع داروسازی با ابراز تاسف از اینکه مردم ما باور ندارند که دارو می تواند در عین حال که یک عامل سلامتی است یک سم هم باشد، اظهار داشت: متاسفانه این مشکل را در سنوات گذشته داشته ایم و الان هم داریم و مصرف بی رویه دارو باعث شده تا بعضی از هموطنان ما دچار مشکلات و عوارض جدی شوند. عدم باور به این واقعیت منجر به این شده به هر شکل ممکن مردم دارو را تهیه کنند و بدون عوارض جانبی که هر دارویی می تواند داشته باشد، این دارو را مصرف کنند.

قیمت دارو در مصرف دارو موثر است، بیان داشت: وقتی در بعضی از اقلام دارویی، قیمت ها بسیار پایین است طبیعی است بیماران تمایل به تهیه آن پیدا می کنند چون هزینه آنچنانی برایشان ندارند و سعی به دپو کردن دارو می کنند.

در ادامه دکتر سیامک افاضلی در پاسخ به این سوال که مصرف بی رویه دارو توسط ایرانی ها نشان دهنده بیمار بودن آنهاست یا خیر، گفت: هنوز تحقیق متمرکز و کافی راجع به این امر انجام نشده که واقعا ایرانی ها بیمار هستند یا خیر.

پژوهشگر دارو با تاکید بر اینکه اگر بتوانیم شبکه های بهداشت و درمان را به نقاط فقیر جامعه گسترش دهیم آن زمان می توانیم پژوهش ها را انجام داد، گفت: گسترش شبکه های بهداشتی و درمانی در کشور به نقاطی که این دسترسی را کمتر داشته اند، لازم است. دو بیماری عمده در کشور است که مرگ های زیادی ناشی از این دو است این بیماری ها فشار خون بالا و دیابت هستند و خیلی ها این بیماری ها را دارند ولی دارو مصرف نمی کنند می توانیم با شناسایی این افراد و درمان و کنترل گرفتن بیماری آنها از وقوع مرگ آنها جلوگیری کنیم.

برنامه "صبح و گفت وگو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو