صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفتگو

دبیر انجمن گندم كاران مطرح كرد: صرفه جویی در منابع با پیاده سازی کشاورزی قراردادی

خان محمدی معتقد است که کشاورزی قراردادی و الگوسازی در کشت باعث صرفه جویی در مصرف آب، نهاده ها، نیروی انسانی و تولید محصولات بر اساس نیاز و ذائقه مردم کشورمان خواهد شد.

1399/02/04
|
10:15
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع بررسی جزئیات طرح الگوی کشت و در ارتباط تلفنی با دکتر عنایت بیابانی قائم مقام خانه کشاورز و علی خان محمدی دبیر انجمن گندم کاران از آنتن گفت و گو پخش شد.

بیابانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیم ایران، ساختار کشت باید بر اساس نیازها تعریف شود.

قائم مقام خانه کشاورز با بیان اینکه پیاده سازی کشت قراردادی به صورت موضوعی از بحران های تولید و مصرف در کشت محصولات کشاورزی جلوگیری می کند تأکید کرد: دولت باید در این بخش سرمایه گذاری کند.

وی افزود: اگر قرار است که ما کشاورزان متعهد به تولید باشیم باید کشاورزی قراردادی پیاده سازی شود، در این صورت تولید در کشور تقسیم می شود و کشاورزان هم برای مشخص کردن میزان تولید محصولات کشاورزی خود برنامه ریزی خواهند کرد.

بیابانی ساختار الگوی کشت را نیازمند بازمهندسی دانست و گفت: کشاورزان امروزی با دنیای تولید آشنایی دارند و از میزان مصرف آب به عنوان یک منبع حیاتی و آماده سازی زمین برای حداکثر بهره برداری نیز آگاهند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، خان محمدی دبیر انجمن گندم کاران گفت: متاسفانه نه دولت و نه ساختارهای مجلس در رابطه با الگوی کشت مصوب سال 88 کاری نکرده اند.

وی در ادامه افزود: ما باید نظام مهندسی کشور شامل 600 هزار تحصیل کرده ی کشاورزی را برای الگوسازی کشت روانه مزارع کنیم. متاسفانه نگاه ها به الگوی کشت در کشور ما اینگونه است که کشاورز چه محصولی کشت کند تا سریعاً بفروشد و به پول برسد لذا باید زیرساخت ها را اصلاح و تولید را پایدار کنیم.

دبیر انجمن گندم کاران معتقد است که کشاورز قراردادی و الگوسازی در کشت باعث صرفه جویی در میزان مصرف آب، نهاده ها، نیروی انسانی، ماشین آلات و تولید محصولات بر اساس نیاز و ذائقه مردم کشورمان خواهد شد.

خان محمدی متذکر شد: تا زمانی که نگاه دولت این باشد که از جیب خود کشاورز به بخش کشاورزی یارانه دهد کشاورزی به جایی نخواهد رسید. دولت باید یارانه ای که به کود و سموم می دهد را مستقیماً بهکشاورز دهد تا کشاورز خودش انتخاب کند و کیفیت تولیداتش را بالا ببرد.

وی با بیان اینکه تحریم و بحران کرونا هیچ تأثیری بر بخش کشاورزی ندارد گفت: ما در سخت ترین موقعیت ها سفره مردم را رنگین کردیم و اجازه ندادیم مردم در تأمین غذا دچار سختی شوند.

خان محمدی پیاده سازی الگوی کشت و کشت قراردادی و ارائه آموزش های نوین به کشاورزان را در جهت افزایش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی ضروری خواند و بر آن تأکید کرد.

دسترسی سریع
صبح و گفتگو