صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

نایب رئیس انجمن داروسازان تهران خبر داد تزریق انسولین به بازار از شنبه

نایب رئیس انجمن داروسازان تهران با اعلام خبری به نقل از سازمان غذا و دارو از توزیع انسولین در بازار از روز شنبه خبر داد.

1399/03/07
|
14:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، بهمن صبور، نایب رئیس انجمن داروسازان تهران در برنامه صبح و گفت و گو با اشاره به اینکه دولت (سازمان غذا و دارو) و سازمان‌های بیمه‌ای می‌خواهند مصرف انسولین را مدیریت کنند، گفت: طی 6 ماه اخیر عرضه انسولین را بر اساس همین سیاست کاهش داده‌اند.
وی ادامه داد: براساس آنچه از روز گذشته –برای پاسخگویی در برنامه صبح گفت و گو- پیگیری کردم از سازمان تأمین اجتماعی و بیمه نیروهای مسلح و سازمان غذا و دارو در یک جمع بندی می‌توانم بگویم سازمان تأمین اجتماعی براساس وزن بیمار به ازای هر 10 کیلو وزن فرد بیمار یک واحد داروی انسولین در نسخه را تأیید می‌کند.

نسخه‌های یکماهه معتبر تأمین اجتماعی

صبور گفت: این نسخه‌های مورد تأیید شده تأمین اجتماعی یکماهه است و در سامانه تأیید می‌شود. البته دوز داروی تخصیص یافته براساس آنچه که پزشک نخسه نوشته است نیز ملاک عمل قرار می‌گیرد.
نایب رئیس انجمن داروسازان تهران همچنین گفت: سقف دارویی که به افراد بیمار تعلق می‌گیرد 7 واحد دارو است برای یک دوره یکماهه با بیمه تأمین اجتماعی است.
بیمه شدگان نیروهای مسلح برای سه ماه دارو می‌گیرند.
وی ادامه داد: بیمه‌های نیروهای مسلح با توجه به دوزی که پزشک در نسخه نوشته است یک سقف 7 واحدی داروی انسولین است البته بیماران می‌توانند برای یک دوره سه ماهه نیاز دارویی انسولین‌شان را تحویل بگیرند. یعنی آنها می‌توانند 21 واحد دارو بگیرند در حالی که بیماران تحت پوشش تأمین اجتماعی فقط برای یکماه می‌توانند همان 7 واحد را بگیرند به عبارتی این دسته از بیماران باید هرماه به پزشک مراجعه کنند.
در بخش دیگری صبور توضیح داد: مکانیسم توزیع انسولین را به عنوان انجمن داروسازان تهران درست نمی‌دانیم، اما سیاستگذاری پروتکل خودش را تدوین کرده است. این را باید اضافه کنم الان به دلیل مشکلات ارزی دچار مشکل هستیم. هرچند امروز یکسری اقلام قرار است از گمرک ترخیص شود و از روز شنبه قرار است توزیع آن آغاز شود.

انسولین به بازار تزریق می‌شود
وی تصریح کرد: سازمان غذا و دارو اعلام کرده که روز چهارشنبه – 7 خرداد- دستور ترخیص این داروها را داده است.
صبور تأکید کرد: انجمن داروسازان تهران این موضوع که انسولین را به داروخانه‌های خاص بدهند مورد انتقاد می‌داند. دلیلی ندارد که بیمار برای تهیه انسولین در سطح شهر سفر کند، می‌توانستند مثل قبل دارو را در داروخانه‌ها توزیع کنند و نسخه بیمار هم از طریق سامانه تأیید شود.

اجبار بیماران به مراجعه ماهانه
وی گفت: این دوزهای دارویی انسولین که پروتکل درمانی وزارت بهداشت آن را مشخص کرده است از این جهت انجمن داروسازان قابل نقد می‌داند که بیمار را مجبور می‌کنند ماهی یکبار به دکتر مراجعه کند. در این خصوص رویه بیمه سازمان نیروهای مسلح که بیمار یکبار برای سه ماه دارو تهیه می‌کند منطقی تر می‌دانیم.
صبور ادامه داد: امیدواریم از طریق سامانه مربوطه بیماری که انسولین نیاز دارد، هشدار صادر شود و نیاز بیماران به انسولین‌شان اینگونه -نظام مند- اعلام شود.

قاچاق معکوس انسولین در پس واردات
نایب رئیس انجمن داروسازان تصریح کرد: براساس آمارها در گذشته میزان واردات داروی انسولین بیشتر از میزان مصرف کشور بوده است اما به خاطر اختلاف قیمت قاچاق معکوس می‌شده است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو